Брутално разбојништво извршил вчера 49-годишен маж, кој првин ја искршил влезната врата на куќата на неговата сосетка, а потоа ѝ се заканил и ѝ побарал пари.

Како што соопшти СВР Куманово, инцидентот се случил вчера, околу 15 часот, на улицата Ѓуро Пуцар – Стари. А.И., кој живеел под кирија во објект во истиот двор со куќата на Ш.А. (49), откако ја искршил влезната врата и влегол во домот на својата сосетка, ѝ се заканил и ѝ побарал пари. Преплашената жена избегала, а разбојникот почнал да пребарува и од нејзината чанта зел пет банкноти од 100 евра.

Полицијата вели дека се работи на расчистување на случајот.