fbpx

Убиени седум украински војници на истокот на Украина

-

Седум украински војница се убиени во судирите на проруски бунтовници и на украинската војска на истокот на Украина, што е најголем биланс од крајот на мај годинава, соопштија украински воени извори.

Портпаролот на украинската војска, Андриј Лисенко, соопшти дека во судирите во последните 24 часа се убиени седум, а ранети се 14 украински војници.

Лисенко додаде дека ситуацијата и понатаму е напната во областа Луганск и оти продолжуваат борбите во областа Донецк.

Во двегодишните судири на истокот на Украина загинаа повеќе од 9.400 лица, а милион и пол се раселени.

Западот и Киев ја обвинуваат Русија за воена поддршка на проруските бунтовници, но Москва ги отфрла ваквите обвинувања.

Без разлика на бројните спогодби за прекин на огнот, долж линијата на фронтот и понатаму се водат жестоки борби.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Американскиот новинар Еван Гершковиќ осуден на 16 години затвор во Русија

Новинарот на американскиот „Волстрит журнал“ Еван Гершковиќ денеска во Русија беше осуден на 16 години затвор за шпионажа кое се верува дека е политички мотивирано. Руското обвинителство побара тој...