fbpx
Таг: војници

таг: војници

Невистинито: На фотографијата не се жени кои ги пријавиле сопрузите за мобилизација во украинската војска

На фотографијата не се прикажани жени кои биле наградени затоа што ги пријавиле своите сопрузи во војска, туку жени од урбаната заедница Лозова кои изработиле и спровеле голем проект за овековечување на споменот на загинатите војници од заедницата. Тие биле вклучени во изработка на повеќе проекти поради што градоначалникот им се заблагодарил, пишува Вистиномер.  Текстот го пренесуваме во целост:   Анализираме објава на Фејсбук која споделува...

Русија им забрани на нејзините војници да комуницираат со локалците во окупираните територии

Руските команданти им забраниле на војниците да комуницираат со жителите на окупираните територии во Украина, освен во крајна нужност, јавува украинскиот Центар на национален отпор. Борбените дејствија, пак, продолжуваат со нови случаи на загинати цивили. „Во привремено окупираните територии, непријателот им забрани на припадниците да разговараат со локалците, освен ако нивните задолженија не го налагаат тоа. Причина за одлуката е...

Украинските сили тврдат дека досега елиминирале над 400.000 руски војници

Според украинската државна новинска агенција, Укринформ, од почетокот на воената инвазија на Украина, на 24 февруари 2022 година до утрово, воените загуби на руските сили на украинска територија изнесува 410.700 војници, од кои 880 во изминатите 24 часа. Повикувајќи се на Генералштабот на вооружените сили на Украина, агенцијата известува дека во другите загуби на руските сили се 6.555 тенкови, 12.478...

Откако Конгресот „дигна рачна“, Бајден порача дека ќе се бори за постојана помош за Украина

Претседателот на САД, Џо Бајден порача дека ќе ги прави сите напори за да дојде до тоа Конгресот на САД да одобрува помош за Украина, иако Долниот дом на Конгресот на САД ја блокираше дополнителната воена помош од 60 милијарди долари за Украина. Објаснувајќи го тоа за новинарите по телефонскиот разговор со неговиот украински колега Володимир Зеленски, тој рече дека...

Писториус: Уште 150 војници за КФОР како јасна порака за Белград

Германија без какви било доцнења го остварува планот за праќање дополнителен број војици на Косово, порача при посетата на Приштина германскиот министер за одбрана Борис Писториус, известува ДПА. Тој ги повика Србите и Албанците на деескалација и решавање на причините за тензиите преку преговори, а испрати и предупредување до Белград поради односите со Русија. „Обуката тече со полна брзина така што...

НСПВ: Министерството за одбрана го сопира плаќањето членарина на синдикатот

Независниот синдикат на професионални војници (НСПВ) денеска одржа прес-конференција во која изјави дека Министерството за одбрана (МО) го сопрело плаќањето на членарината на синдикатот, со што го оневозможило синдикалното делување и организирање. Според Министерството за одбрана, пак, станува збор за „недоречена ситуација која создала несигурност и сомнежи кај службениците чија одговорност е исплаќањето, кои се обратиле до двата синдиката...

Наводниот нацизам во Киев и натаму предмет на дезинформациите од Москва

Повеќе дезинформациски наративи може да се идентификуваат од почетокот на годинава во медиумскиот и интернет просторот на македонски јазик. Од тоа дека на Украина ѝ е „загрозена државноста“ ако ја продолжи војната, до тоа дека Зеленски ја загубил популарноста. Сепак најконзистентни остануваат дезинформациите за поврзаноста на елитите во Киев со нацизмот, што директно ги пласираа и Путин и Медведев....

АРМ објави оглас за вработување на 300 професионални војници

Министерството за одбрана денеска го објави новиот Јавен оглас за прием на 300 професионални војници во служба на Армијата на Република Северна Македонија. Рокот за пријавување е 7 дена, вклучувајќи го и денот на објава на Јавниот оглас. „Младите лица кои се заинтересирани да се пријават треба да ги исполнат следните услови: да се државјани на Република Северна Македонија, да...

Во АРМ примени 150 нови професионални војници

Во касарната „Илинден“ во Скопје денеска се одржа свеченост за прием на 150 нови професионални војници во редовите на Армијата на Република Северна Македонија. Оваа година во армијата беа примени вкупно 300 професионални војници, од околу 1.900 кандидати кои се пријавија на двата јавни огласи, соопшти Министерството за одбрана. Министерката за одбрана Славјанка Петровска на новопримените професионални војници им порача...

Сенатот на САД нема да гласа за помош на Украина

Иако претходно најавено, Сенатот на САД (Горниот дом на Конгресот, односно парламентот на САД) нема да гласа за дополнителна воена помош за Украина и за дополнување на фондовите за гранична безбедност на САД пред Нова година. И републиканците и демократите во Конгресот уште продолжуваат со преговорите за конечната одлука, јавува украинската државна новинска агенција ukrinform.net. „Нашите преговарачи ќе работат многу, многу...

Графички изменета фотографија манипулира дека на украинската униформа имало нацистички симбол

Фотографијата од објавата што ја рецензираме, на која се гледаат две лица на чии униформи има нацистички симбол, е графички изменета. Странски проверувачи на факти утврдиле дека амблемот со украинското знаме е додаден со монтажа на униформата на човекот од левата страна. А орелот, пак, на ракавот на мажот од десната страна, е копиран од униформата на мажот од...

Путин го зголеми бројот на војници во армијата за 15 отсто поради „зголемени закани“ поврзани со Украина

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша декрет со кој се одобрува зголемување на бројот на војници во руската армија за 15 отсто, што го објасни со „зголемените закани“ поврзани со конфликтот во Украина, пренесуваат странските агенции. Според уредбата што ја објави владата, Армијата треба да брои 2,2 милиони припадници, од кои 1,32 милиони војници. Во претходната уредба од август 2022 година, очекуваниот...

Украина го менува начинот на регрутација на нови борци против руската агресија

Украина ќе ги промени политиките за регрутирање со цел да го одржи борбениот капацитет во пресрет на новите борби со Русија. Промените ќе вклучуваат употреба на комерцијални фирми за регрутирање за извршување на поцелно регрутирање на нови припадници, велат официјалните лица на Украина, пренесува Гардијан. Украинската влада планира да ги промени своите практики, бидејќи се обидува да го одржи борбениот...

Министерството за одбрана не вработува војници за да ги испрати во Украина

Имајќи предвид дека НАТО не е во војна со Русија и не испраќа војници на фронтот во Украина, како и дека Армијата на Република Северна Македонија учествува единствено во НАТО и ЕУ мисии и вежби, не може да се тврди дека МО вработува војници за желбите на Зеленски, односно за да ги испрати да се боорат во Украина, како...

Македонски војници се затруле со гас во Словенија, двајца се пренесени в болница

При исцрпување на водата од подрумските простории во Домот на културата во Чрна, Словенија 32 лица биле изложени на јаглероден моноксид, при што осуммина од нив биле затруени од гасот и се пренесени в болница, јави Радиотелевизија Словенија. Двајца од нив се македонски војници, дел од контингентот од 100 војници и опрема како помош на Словенија за расчистување на штетите...

Украинските сили напредуваат, руските единици повторно напаѓаа цивилни цели

Во текот на изминатото деноноќие во Украина се воделе 20 битки меѓу украинските одбранбени сили и руските инвазиски сили, а офанзивата на вооружените сили на Украина на југот на земјата продолжува, соопшти утрово Генералштабот, пренесува украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Одбранбените сили на Украина продолжуваат со офанзивата кај Мелитопол и Берѓанск, при што успешно ги задржуваат освоените територии и успешно...

Видео од размена на затвореници претставено како да е предавање на украински војници

Во постот погрешно се тврди дека видеото кое се споделува прикажува украински војници кои се предаваат на руските сили. Видеоматеријалот е од размена на заробеници меѓу групата Вагнер и украинските вооружени сили во мај годинава во Украина. Размената тогаш беше потврдена од страна на двете држави, пишува Вистиномер.мк.   Текстот го пренесуваме во целост:   На вирална објава на социјалната мрежа Фејсбук споделено е видео за кое се...

Украинските хирурзи се соочуваат со бран од ранети војници од почетокот на контраофанзивата

Болницата „Мечников“ во источна Украина е сведок на мрачните последици од војната, додека ранетите војници пристигнуваат на носилки од линијата на фронтот. Напливот на жртви се случува истовремено со големата контраофанзива на Украина за враќање на нејзината територија што моментално е под руска контрола. Хирурзите во болницата „Мечников“ работат неуморно, изведувајќи од 50 до 100 операции секоја вечер. Болницата...

Кијив повторно нападнат со дронови, трета ноќ по ред

Ноќеска, трет ден по ред, украинскиот главен град Кијив беше повторно цел на руски напади, при што украинската противвоздушна одбрана неутрализирала десетина непријателски летала, јавува украинската државна новинска агенција ukrinform.net, повикувајќи се на Воената администрација на градот Кијив. „Три дена по ред, Кијив беше нападнат со Шахиди (дронови произведени во Иран). Минатата ноќ беше извршен најголемиот напад со ирански дронови....

Контраспин: Левица спинува дека Македонија е вклучена во репресии на Србите на Косово

Реагирајќи на одлука на Влада за испраќање на 31 припадник на АРМ на Косово на шест месеци, Левица спинува дека КФОР е репресивна сила која често употребува прекумерна сила врз Србите, дека со одлуката на Владата и земјата е вклучена во такви репресалии, дека над 90 отсто од македонското население ја осудува таквата одлука и дека мисијата не е...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...