fbpx
Таг: немири

таг: немири

Просечната возраст на уапсените при протестите во Франција е 17 години

Продолжуваат масовните протести и немири во Франција, како последица на убиството на 17-годишното момче Нахел Мерзук од страна на полицијата. Жералд Дерманин, министерот за внатрешни работи на Франција изјави дека просечната возраст на демонстрантите кои биле приведени е 17 години, а дека меѓу уапсените има и деца од 12-годишна возраст. Досега се нападнати и 99 општински згради низ Франција,...

Четврта ноќ на немири во Франција, речиси илјада уапсени

Речиси илјада лица беа уапсени, а 80 полицајци во Франција повредени во текот на четвртата ноќ помината во немири предизвикани од убиството на 17-годишно момче од страна на полициски службеник. Официјалните лица, сепак, тврдат дека ситуацијата била помирна во однос на претходната ноќ, пренесува „Гардијан“. Четириесет и пет илјади полицајци, вклучително и специјалните сили беа распоредени за да одговорат на...

Уапсени 667 лица по нередите во Франција поради убиството на момче од полициски службеник

Трета ноќ по ред траат протестите во Франција по убиството на 17-годишно момче од страна на полициски службеник. Досега се уапсени 667 лица, информираше министерот за внатрешни работи Жералд Дарманин, пренесува Гардијан. И во текот на вчерашната ноќ продолжија немирите во Франција, кои се последица на револтот на граѓаните откако полицаец уби 17-годишно момче поради тоа што со возилото не...

Курти со „предлог“ за северот на Косово, во Косовска Митровица станува тензично

Премиерот на Косово, Албин Курти, појасни дека денеска на меѓународните претставници им предал свој предлог од пет точки за решавање на ситуацијата на северот на Косово, меѓу кои и распишување вонредни локални избори таму, како што бараше ЕУ и меѓународната заедница, јавуваат српските медиуми. Сепак, како прва точка, односно услов, тој наведува спроведување на законот во четирите општини со српско...

Макрон и Хил повикаа на одговорност од косовските власти за новите тензии

Приштина ќе сноси последици затоа што не го послуша Вашингтон и актуелните настани ќе влијаат на нашите односи, изјави амбасадорот на САД во Србија, Кристофер Хил, а пренесе „Нова.рс“. Во обраќањето пред новинарите во Белград, Хил рече дека ова се многу тешки денови за Косово и потсети дека американскиот државен секретар Ентони Блинкен рекол оти САД се противат на потезите...

Се очекува повлекување на полицијата во Звечан до 15 часот

Четворицата Срби што беа приведени вчера по немирите пред општинската града во Звечан ќе бидат пуштени, а до 15 часот ќе бидат повлечени и припадниците на косовската полиција, јави онлајн-медиумот „Косово Север“. Вчера попладне дојде со судир меѓу Србите и КФОР пред зградата на општината во Звечан, во кој беа повредени десетици граѓани и 25 припадници на КФОР. https://meta.mk/megjunarodnata-zaednica-so-ostra-osuda-za-nasilstvata-vo-zvechan-na-kosovo/ По преговорите синоќа...

Остри реакции од меѓународната заедница за денешните немири на Косово

Европската Унија вечерва упати остра осуда за судирите меѓу косовската полиција и демонстрантите на северот на Косово. Портпаролот на ЕУ, Петер Стано, се огласи преку писмена изјава во која се вели дека судирите меѓу косовската полиција и демонстрантите се иницирани од обидот на новоизбраните градоначалници да влезат во зградите на локалните самоуправи во четири општини на северот на Косово. „Длабоко...

Сирени за тревога и шок бомби на северот на Косово, Вучиќ ја крена војската на највисоко ниво на борбена готовност

Сирени за тревога попладнево се вклучија во Митровица, а во моментов има инциденти во три северни општини во Косово. Најтешка е состојбата во моментов во Звечан, каде веќе е употребен солзавец, шок бомби, а се слушаат и куршуми објави порталот Коссев.инфо Колеги новинари од Косово, со кои Мета.мк стапи во контакт кажаа дека во некои делови на Митровица снемало струја,...

МНР: Нема наши државјани во Судан

Според досегашните информации добиени од македонската амбасада во Каиро, како надлежно дипломатско - конзуларно претставништво за Судан, Министерството за надворешни работи информираше дека нема наши државјани кои престојуваат во Судан. Воедно, не биле регистрирани ниту повици од наши државјани на кои им е потребна помош. МНР исто така апелираше доколку има наши државјани кои се наоѓаат во територијата на Судан...

Немири во Бразил: претседателот Лула вети казни откако поддржувачи на Болсонаро упаднаа во институции

Бразилскиот претседател Луис Инсанио Лула да Силва направи обиколка на урнатините во неговата претседателска палата, откако во политички мотивираните нереди во главниот град Бразилија, илјадници десничарски екстремисти се бунтуваа низ демократските институции во земјата, во неуспешен обид да ја соборат новоформираната власт. Би-би-си јави дека поддржувачите на поранешниот претседател Жаир Болсонаро, вчера, марширајќи од штабот на Армијата, упаднале во срцето...

Манипулативна и нејасна објава со каша од дезинформации за актуелните меѓународни настани

Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен | Фото: Стејт департмент на САД, јавен домејн, Викимедија комонс
Текстот што се споделува во овој пост на Фејсбук е манипулативен и ја дезинформира јавноста за ситуацијата во Иран и војната во Украина, со цел Америка да се прикаже како некое лошо дете кое ги тепа и казнува сите. Написот е хаотичен и не нуди никакви факти и докази за искажаните тврдењата, туку само нафрла чаршиски муабети, пишува „Вистиномер“...

Во нередите во Казахстан убиени 16 полицајци и војници

Според соопштеното денеска од власта во Казахстан, во досегашните нереди се убиени 16 полицајци и војници, а 1.300 се повредени. Безбедносните сили уапсиле околу 6.000 луѓе, извести руската новинска агенција Итар-Тасс. Меѓу уапсените има и значителен број странски државјани. „Покренати се 125 кривични постапки, а приведени се 5.800 луѓе“, се дознава од соопштението од кабинетот на претседателот на Казахстан, Касим-Жомарт Токаев. По...

Расте бројот на конгресмени што бараат Трамп да биде отповикан или отстранет од функцијата

Иако до крајот на неговиот мандат остануваат помалку од две седмици, актуелниот претседател Доналд Трамп би можел да се соочи со отстранување од функцијата во овој краток период, откако одреден број на конгресмени или сенатори од Демократската партија побараа актуелниот претседател на САД да биде отповикан или отстранет. На нив им се приклучи и еден пратеник од Републиканската партија. Причината...

RT половина од времето годинава посветила на критики кон САД

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот и во светот. Сервисот на ЕУ за проверка на информациите од Источната наменска група на...

Груевски негира дека од Виена дал налог за упад во Собранието

По одложувањето на расправата за случајот „Титаник“ во Кривичниот суд, поранешниот премиер Никола Груевски рече дека „интензивниот распоред на судења за случаите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) е одраз на силен притисок, за да се дефокусира јавноста од актуелните теми во државата како што е спорот за името.“ - Како што можевте и денеска да видите, денеска се чувствуваше  притисокот којшто...

Полицијата и демонстрантите во Албанија се судрија поради изборот на јавен обвинител

Албанската полиција се судри со приврзаниците на опозицијата кои се обидоа на сила да влезат во парламентот и да го спречат изборот на привремениот државен обвинител. Пред зградата на парламентот се собраа околу три илјади демонстранти кои се обидоа да го пробијат полицискиот кордон, при што фрлале димни бомби. Според локалните медиуми има и повредени. https://www.youtube.com/watch?v=nRQV4LlJ9vo Пратениците од опозицијата фрлале димни бомби...

Немири на протестите против измените на законот за работа во Париз

Париската полиција употреби солзавец за да го растури протестот против измените на законот за работа, откако демонстрантите почнаа да фрлаат камења кон безбедносните сили. Во повеќе градови во Франција се одржуваат демонстрации против измените на законот што ги планира претседателот Еманиел Макрон. Колона пешаци, сочинета од неколку десетици илјади лица, околу 14 часот се упатија од плоштадот Бастилја кон плоштадот Италија. Прошетката мина...

ОН: 87.000 лица од Мјанмар побегнaле во Бангладеш

Од 25 август, кога почнаа судирите во Мјанмар, во Бангладеш стигнале вкупно 87.000 бегалци, претежно припадници на муслиманскиот народ Рохинџа, соопштија Обединетите нации. Светските агенции наведуваат дека преполни се камповите во Бангладеш со Рохинџа-муслимани. Во текот на претходната недела, повеќе од 2.600 куќи се запалени на северозападот на Мјанмар, во областа каде живеат Рохинџа-муслимани, соопшти претставник на УНХЦР. Властите на Мјанмар за...

Трамп повтори дека двете страни се виновни за немирите во Вирџинија

Американскиот претседател Доналд Трамп ја повтори првобитната и контроверзна реакција за неодамнешните немири во сојузната држава Вирџинија, оценувајќи дека „двете страни“ се виновни. - Мислам дека двете страни се виновни – рече доцна синоќа Трамп, алудирајќи на членовите на екстремната десница и расистите од една страна и демонстрантите на контрапротестот во градот Шарлотсвил, во кој едно лице настрада. Една 32-годишна жена настрада...

Нередите за време на самитот Г20 ќе ја чинат Германија 12 милиони евра

Нередите за време на Самитот на групата 20 индустриски најразвиени земји во Хамбург би можеле да ги чинат осигурителните куќи до 12 милиони евра. Додека лидерите на најсилните светски економии се состануваа на 7 и 8 јули, на улиците на Хамбург организирани беа атниглобализациски протести, а за време на ноќта имаше големи нереди и судири со полицијата. Осигурителното здружение денеска соопшти...

Ако соученик ве малтретира во вибер група, направете скриншот и пријавете го кај педагогот

Ученик фотографирал соученик во соблекувална пред часот по физичко образование, па потоа фотографијата ја споделил во вибер група во која сите се исмејувале со ученикот-жртва. Девојка споделила фотографија со...