fbpx

Турција издаде налог за апсење на лидер на курдска партија

-

Турција денеска издаде налог за апсење на лидерот на политичката партија на сириските Курди поради бомбашкиот напад во Анкара во февруари годинава.

Се работи за лидерот на курдската Партија на демократското единство, Салих Муслим, како и за уште неколку пребегнати членови на забранетата курдистанска работничка партија.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Поради загадувањето од „Дрисла“ во реката не можете да најдете ниту жаби ниту змии, велат жителите на Батинци

Депонијата „Дрисла“ во Скопје е фатена на дело како ја загадува животната средина, а здравствените и еколошките, како и земјоделските последици од тоа ги чувствуваат граѓаните. Од друга страна,...