fbpx
Таг: курди

таг: курди

Курдите тврдат дека го убиле и главниот помошник на ал-Багдади

Курдската милиција во Сирија „Единици за народна заштита“ денеска соопшти дека во заедничка акција на американските и нивните сили на северот на Сирија бил убиен и портпаролот на лидерот на Исламска држава, Абу ал-Хасан ал Мухаџир. Ал-Мухаџир, наведуваат Курдите, му бил десна рака на лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади, пренесуваат британските медиуми. Тој бил откриен во близина на пограничното...

Курдите и Дамаск склучија воен сојуз против турската офанзива

Курдската администрација во северна Сирија објави дека е постигнат договор со сириската влада во Дамаск за распоредување на сириски трупи во близина на границата со Турција, за да се одговори на офанзивата што ја спроведува Анкара. „За да ја спречиме и да се спротивставиме на агресијата, постигнат е договор со сириската Влада според кој сириската армија може да се распореди...

Пентагон: „Исламска држава“ повторно се враќа во Сирија

Според еден интерен извештај на Министерство за одбрана на САД, терористичката организација „Исламска држава“ (ИД) работи на тоа да поврати територии и влијание во Сирија, пишува францускиот весник „Ле Монд“, кој го видел извештајот. Генералниот инспектор на Пентагон во извештајот вчера предупредил дека „иако ,Калифатот' ја изгубил својата територија, има капацитети за бунт во Ирак и ги обновил своите активности...

Во турските воздушни напади уништен древниот храм Аин Дара во Сирија

Во воздушните напади на Турција на регионот Африн на северот на Сирија оштетени се 60 отсто од древниот храм Аин Дара кој датира од арамејската ера (1300 - 700 година пред новата ера), соопшти сириската опсерваторија за човекови права, пренесува „ХРТ“. Храмот е откриен во 1982 година, а се простира на површина од околу 50 хектари и е познат по...

Турција бара од САД веднаш да се повлечат од Манбиџ во Сирија

Министерот за надворешни работи на Турција, Мавлут Чавушоглу денеска побара од Соединетите Американски Држави „веднаш“ да се повлечат од градот Манбиџ на северот на Сирија, кој е под контрола на курдските борци, против кои Анкара поведе воена офанзива, јавуваат светските агенции. Манбиџ се наоѓа на околу 100 километри од енклавата Африн, каде турската војска веќе една недела води офанзива...

Ердоган: Нема прекин на акцијата против Курдите во Сирија

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган изјави дека нема да ја прекине операцијата против Курдите во Африн на северот на Сирија, што предизвика загриженост помеѓу сојузниците на Анкара. Toj рече дека, операцијата позната како „маслиново гранче“ ќе биде завршена кога ќе биде постигната посакуваната цел. Турција ја обвинува курдската полиција за поврзаност со Курдистанската работничка партија која се смета за терористичка група,...

Турски авиони денеска нападнаа 45 цели во Африн

Турски воени авиони денеска нападнале 45 цели во северниот сириски реон Африн, соопшти армијата и додаде дека копнените сили навлегуваат во зоната која е под контрола на курдската милиција поддржана од САД. Во соопштението се информира дека 32 авиони нанеле удари против засолништа, скривници, магацини за оружје и борбени позиции на курдските Сили за заштита на народот, во вториот ден...

САД демантираат дека им испратилe тенкови и оружје на Курдите

Амбасадата на САД во Турција ги демантираше наводите на турските медиуми дека американската армија испратила тенкови и стотина камиони со оружје во Сирија за да ја поддржи курдската милиција ИПГ. Амбасадата во соопштението наведува дека САД немаат испорачано тенкови на ниту една група која се бори против исламистите во Сирија и оти бројните камиони кои ја минуваат ирачко-сириската граница не...

Седумнаесет повредени во Турција при напад на курдските бунтовници

Курдските бунтовници активирале импровизирана експлозивна направа во покраината Хакари, додека минувало воено возило, јави турската војска. Нападот се случил во близина на градот Јусеков и повредени се 17 војници. Војниците бргу се евакуирани и хоспитализирани. Четворица се наоѓаат во тешка состојба, стои во соопштението. Курдската работничка партија води борба против турските власти веќе 30 години, а во судирите досега загинаа неколку илјади...

ОН нема да го набљудуваат курдскиот референдум во Ирак

Обединетите нации нема да се мешаат во референдумот за независност на автономниот курдски регион на северот на Ирак, планиран за 25 септември, соопшти денеска светската организација. Соопштението на специјалната мисија на ОН во Ирак може да отвори сомнежи за веродостојноста на гласањето, што веќе предизвика критики од централната влада во Багдад и од неколку западни земји. Претседателот на курдскиот регион, Масуд Барзани, минатата...

Русија демантира дека ќе има нова воена база во Сирија

Русија не планира да отвори нова воена база во Сирија, соопшти руското министерство за одбрана. Изјавата доаѓа откако портпаролот на курдската единица за заштита на народот во Сирија, Редур Шелил, изјави дека на северозападот на земјата, Русија воспоставува нова воена база во договор со Курдите, кои ја контролираат таа област. „Нема никакви планови за воспоставување нови руски воени бази на територијата...

Околу 15.000 Курди во Стразбур побараа ослободување на Абдула Очалан

Околу 15.000 луѓе денеска се собраа во Стразбур на годишниот собир на Курдите во Европа, на кој демонстрантите побараа автономен статус за Курдистан и ослободување на нивниот лидер Абдула Очалан, јавуваат агенциите. Полицијата во Стразбур навела дека на собирот имало меѓу 12 и 15 илјади луѓе. Демонстрантите во Стразбур пристигнале од Германија, како и од делови на Франција, Белгија...

Курдска милитантна група ја презедe одговорноста за нападите во Истанбул

Kурдската милитантна организација „Јастреби за слободата на Курдистан“ денеска на својата интернет-страница ја презеде одговорноста за синоќешните напади во Истанбул, во кои загинаа 38, а повредени се 155 лица. „Јастреби за слободата на Кудистан“, која е одметнато крило на Курдската работничка партија, стои зад повеќе напади што годинава беа извршени во Турција. Официјална Анкара денеска прогласи еднодневна жалост и нареди знамињата да...

Турција издаде налог за апсење на лидер на курдска партија

Турција денеска издаде налог за апсење на лидерот на политичката партија на сириските Курди поради бомбашкиот напад во Анкара во февруари годинава. Се работи за лидерот на курдската Партија на демократското единство, Салих Муслим, како и за уште неколку пребегнати членови на забранетата курдистанска работничка партија.

САД: Курдите се приклучуваат во борбата за Рака

Курдските борци од Единица за заштита на народот се приклучиле кон борбите за ослободување на сирискиот град Рака од Исламска држава. Претставникот на Белата куќа во коалицијата која се бори против ИД, Бред Мекгурк, наведе дека единицата ќе се повлече од сирискиот град Манби кон реката Еуфрат. Мекбург го оцени тој чекор како пресвртница и додаде дека единицата ќе се повлече...

Турција: Ослободувањето на Рака со помош на Курдите може да предизвика нови судири

Офанзивата која е поведена за ослободување на сирискиот град Рака од Исламска држава, со помош на курдските борци, може да предизвика етнички судири, изјави висок претставник на Турција и предупреди дека операциите не треба да предизвикаат нови судири. Претставникот, кој побарал да остане анонимен, рекол дека група поврзана со Сириските демократски сили (СДС), која ја поддржуваат Курдите, и курдската милиција...

Ердоган: САД ги вооружуваат Курдите во Сирија

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги обвини САД дека ги вооружуваат курдските борци на северот на Сирија, на кои, како што тврди, им испорачале два авиона со оружје. - Ако мислите дека можете да ја победите Исламска држава со заштитните единици на курдскиот народ и со нивното политичко крило ППК, не можете, затоа што тие се терористичка група – изјави...

Турција смени 25 градоначалници во областите населени со Курди

Турските власти смениле 25 градоначалници во општините на југоистокот на земјата, населени претежно со Курди. Ваквата мерка, како што јавуваат медиумите повикувајќи се на соопштение на канцеларијата на гувернерот на Дијарбекир, уследила поради процените дека тие ги поддржуваат курдските милитанти и на нивно место се назначени други лица. Во речиси сите општини каде се сменети градоначалниците, на власт беше Народната...

Штајнмаер: Задржувањето на турските сили во Сирија е непожелно

Шефот на германската дипломатија, Франк Валтер Штајмаер, денеска ја предупреди Турција да не ги задржува предолго своите воени сили во Сирија, откако Анкара поведе прекугранична офанзива против милитантите на Исламска држава и локалната курдска милиција. - Турција има многу активна улога во Сирија во последните неколку дена, вклучувајќи и воена акција. Но, сите мораме да имаме интерес да избегнеме долгорочни...

Сириските бунтовници зазедоа уште две села

Сириските бунтовници зазедоа две села што беа под окупација на сириските Демократски сили кои ги поддржуваат Курдите (СДФ). Сириската опсерваторија за човекови права соопшти дека борците на СДФ и нивните сојузници се повлекле од селата Амарна и Аин ал Баид, по влегувањето на бунтовниците кои биле поддржани од турски тенкови.

Претседателот Стево Пендаровски на инаугурацијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, денеска на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Претседателот Стево Пендаровски честитајќи...