fbpx
Таг: жичара

таг: жичара

РЕПОРТАЖА: Лисабон – град на шармантните стари трамваи и модерно метро [галерија]

Лисабон со право е една од најпосакуваните туристички дестинации во Европа поради богатото културно-историско наследство и неодоливата гостопримливост на неговите жители, збогатена со фактот дека градот е лоциран на брегот на Атланскиот океан. Сепак, едно парче од мозаикот што го прави Лисабон незаборавно место за патување е високоефикасниот и разновиден јавен превоз, кој е неизоставен дел од функционирањето на...

Порталб: Нема волја за ставање во функција на жичарата „Тетово – Попова Шапка“, властите ја обвинуваат пандемијата

Сите партии досега во нивните предизборни програми ветиле пуштање во функција на жичарата Тетово - Попова Шапка, но до денес не е преземен ниту еден чекор во овој правец. Од иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“ велат дека ова требаше да се заврши со буџет од 20 милиони евра, но нема волја. Од друга страна, Владата на РСМ, за...

Скијачкиот центар Попова Шапка остана жртва на предизборни ветувања

Додека скијачкиот центар Попова Шапка се соочува со најлошата сезона во историјата на овој туристички центар, надлежните не се колебаа да даваат нови ветувања, и тоа: вештачки снег, изградба на жичара од Тетово до Попова Шапка, продажба на капацитетите на овој туристички центар, како и реновирање на државните хотели, пишува „Порталб.мк“. Ова беа само неколку од ветувањата на техничкиот премиер...

Попова Шапка, постапката за лиценцирање на жичарата со шест седишта е вратена од почеток

Постапката за лиценцирање на жичарата со шест седишта во Попова Шапка е покрената од почеток заради неколку грешки во претходното барање испратено од „ЕЛЕМ Турс“. Од „ЕЛЕМ Турс“ велат дека најбрзиот начин за исправање на грешките во барањето било да се изготви ново барање. А од Министерството за транспорт и врски истакнуваат дека сега веќе оформиле комисии и го...

Пристигна и 2020 година, жичарата со шест седишта на Попова Шапка не е пуштена

Во пресрет на почетокот на скијачката сезона на Попова Шапка, жичарата со шест седишта сѐ уште не е подготвена да се пушти во употреба, и покрај ветувањата на министерот за економија Крешник Бектеши. Министерството за транспорт и врски, односно Комисијата за техничка контрола за употребна лиценца, има уште осум работни дена (до 22 јануари) да одговори на барањето на...

Стигна првиот снег, жичарата со шест седишта на “Попова Шапка„ сѐ уште не е готова

Жичарата со шест седишта во “Попова Шапка“ остана ветување цели пет години. Иако падна првиот снег и деновите на отворање на зимската сезона се приближуваат, оваа жичара сѐ уште не е официјално пуштена во употреба. Министерот Бектеши изрази оптимизам дека таа ќе биде наскоро пуштена во функција, а од “Елем турс“ сега веќе 6 месеци остануваат со истото оправдување,...

Бектеши и „Елем турс“ велат дека жичарата на Шапка со шест седишта ќе биде готова за идната сезона

За жичарата со шест седишта, што се очекува да се изгради веќе пет години, министерот за економија Крешник Бектеши вели дека ќе биде готова за идната туристичка сезона. Според него останале неколку технички прашања, пред да се издаде дозволата и жичарата да се пушти во употреба, пишува „Порталб.мк“. Првиот договор за изградба на жичарата е од 10 март 2014 година,...

ЕЛЕМ ТУРС ја доби финансиската анализа за Попова Шапка, на ред се ЕЛЕМ и Владата

Рокот за доставување на анализата due diligence за Попова Шапка од страна на PWC, која го доби тендерот од ЕЛЕМ во јуни, истече денес. Од ЕЛЕМ ТУРС известуваат дека ја примиле анализата и дека за истата ќе се дискутира и анализира, известува Порталб.мк. Анализата “due diligence” вклучува детална анализа на финансиската, правната и даночната состојба на подружницата “Попова Шапка“ - Тетово...

„ЕЛЕМ Турс“: Жичарницата со шест седишта на Попова Шапка ќе биде готова на почетокот на јули

Жичарницата со шест седишта на Попова Шапка се очекува да се пушти во функција во првата недела од јули, откако ќе ја помине на фазата на тестирање што ја спроведува градежната компанија „Леитнер“, пишува „Порталб.мк“. Оваа година навршуваат пет години, од кога почна ветувањето за изградба на новата жичарница со шест седишта на Попова Шапка, и по се изгледа по...

Нема кој да ги поправи ски-лифтовите на Попова Шапка, кои се од минатиот век

Ски-лифтовите на Попова Шапка се стари и датираат уште од 80-те години, и во случај на дефект, проблем е да се најдат нови делови. Ски-лифтовите обично се оштетуваат во текот на зимската сезона поради лошото време и силните ветрови, известува „Порталб.мк“. Се уште нема конкретен план за нивно целосно репарирање. Нефункционалните ски-лифтови директно влијаат на (не)развојот на ски-центарот Попова Шапка. Проблемите...

До крајот на месецов тендер за компанијата што ќе ја спроведе анализата за Попова Шапка

Тендерот за компанија што ќе ја спроведе анализата за Попова Шапка, треба да се отвори во текот на месецот, изјавија од  „ЕЛЕМ турс“. По завршувањето на анализата, се очекува да се донесе одлука за тоа, што ќе се случи понатаму со управувањето со овој скијачки центар, известува „Порталб.мк“. „Анализата е во почетна фаза и дека подготовката трае до три месеци. Откако...

ЕЛЕМ: Жичарата со шест седишта на Попова Шапка ќе биде готова идната сезона

Годинава навршија  пет години од ветувањето за изградба на новата жичара со шест седишта во Попова Шапка. Иако првиот договор за изградба на жичарата бил потпишан на 10 март 2014 година,  таа се уште не е целосно изградена и не е ставена во функција. Повторно како што се ветуваше пет години по ред, се ветува дека жичарата ќе биде...

Њујорчани ќе се возат со жичница

Властите на Њујорк ја разгледуваат можноста за изградба на жичница над реката Ист, која ќе им овозможи на жителите за неколку минути да стигнат од Бруклин до Менхетн. На овој начин ќе се растовари сообраќајниот метеж во градот. - Сметам дека ова е најдобро решение и ќе се залагам проектот да се оствари - вели градежниот претприемач Даниел Ливај, според кој,...

„Ориентациска недела“ за подобро снаоѓање на бруцошите на ФИНКИ

Факултетското студентско собрание на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) втора година по ред организира „Ориентациска недела“ – настан кој има за цел да ги воведе студентите...