fbpx
Таг: воена агресија

таг: воена агресија

Во експлозии на полуостровот Крим уништени руски ракети

Руски ракети кои биле транспортирани со воз на полуостровот Крим се уништени во експлозии, информираше Министерството за одбрана на Украина. Нападот се случил во близина на градот Џанкој, а градоначалникот инсталиран од руските сили тврди дека областа била нападната со беспилотни летала, пишува Би-би-си. „Експлозиите го продолжуваат процесот на демилитаризација на Русија и го подготвуваат украинскиот полуостров Крим за деокупација“,...

Македонската влада ќе забрани увоз на нафта од Русија поради воената агресија врз Украина

Македонската влада ќе ги следи политиките на ЕУ и ќе воведе забрана за увоз на руска нафта во земјава, информираше денеска министерот за економија Крешник Бектеши по најновата одлука на Европската Комисија да забрани увоз на руско дизел гориво. Во одговор на новинарско прашање за тоа колкаво количество на руска нафта се увезува во земјава, министерот Бектеши одговори: „Согласно податоците што...

Дезинформaциски бран во јануари: Руското влијание во спорот меѓу Софија и Скопје

Последното затегнување на односите меѓу Северна Македонија и Бугарија и (не)видливата руска рака во процесот на ескалација на односите, се покажа дека е доминантен тренд на дезинформациите што кружеа во македонскиот (но и во бугарскиот) информативен простор во јануари 2023 година. Освен ова продолжува трендот на дезинформации преку руски наративи околу агресијата на Украина, иако со нешто помал обем...

Нови ракетни напади врз цивилни објекти во Украина, пријавени загинати и повредени лица

Меѓусебни обвинувања на Украина и Русија за новите ракетни напади врз цивилни објекти во Украина, кои предизвикаа десетина загинати и повредени лица. Најмалку четири цивили загинаа, а 17 лица се повредени во руските ракетни напади во изминатово деноноќие врз населени места во Донецкиот регион, пренесува Укринформ. Најжесток бил нападот врз Костјантиновка, каде тројца цивили загинале од руските ракети. Руските власти...

„Бараме простување за кое знаеме дека е невозможно да се добие“: Во Русија, луѓе носат цвеќиња на споменици на Украинци

„Бараме простување за кое знаеме дека е невозможно да се добие“: Во Русија, луѓе носат цвеќиња на споменици. Мета.мк го објавува оригиналниот напис, согласно договорот за соработка со „Глобал Војсис“: „Бараме простување за кое знаеме дека е невозможно да се добие, и се колнеме дека никогаш нема да заборавиме што направи нашата земја на Украина“. Оваа реченица е цитирана од...

Додека трае војната, нови оставки и смени на функционери од украинското раководство

Украинскиот заменик министер за одбрана, Вјачеслав Шаповалов си поднесе оставка на функцијата, по медиумските обвинувања за корупција, иако и тој и украинското Министерство за одбрана тврдат дека се неосновани, пренесува Гардијан. Шаповалов беше одговорен за снабдување на украинските војници со храна и воена опрема, а од Министерството за одбрана велат дека неговата оставка сепак е достоен чин што ќе...

Украина гради нови одбранбени линии околу Кијив, пред евентуална нова руска офанзива

Украина работи на подобрување на одбранбените линии околу Кијив, за да ја зацврсти одбрана на главниот град пред евентуална нова руска офанзива. Цврсти одбранбени структури за кијивските одбранбени сили се градат периодов, во соработка со Кијивската регионална воена управа, јавува Укринформ. Армирано-бетонските подземни структури со простор за сместување на одбранбените сили на Кијив се поставуваат на сите потенцијални рути за...

Зеленски очекува силни одлуки од денешната средба на сојузниците за обезбедување нова воена помош

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата влада очекува „силни одлуки“ од сојузничките земји за време на денешниот состанок на лидерите на НАТО и другите земји што ќе се одржи во воздухопловната база „Рамштајн“ во Германија, пренесува Гардијан. На најавениот состанок треба да се договори зајакнување на воената опременост на Украина со испорака на модерни борбени тенкови. Сојузниците ќе разговараат...

Најмалку 18 лица загинале, меѓу кои и украинскиот министер за внатрешни работи, во хеликоптерска несреќа кај Кијив

Најмалку 18 лица загинаа во хеликоптерската несреќа што се случи утрово во градот Бровари, во Кијивскиот регион, пренесуваат светските медиуми. Си-ен-ен јавува дека меѓу загинатите се тројца високи украински функционери, меѓу кои е и украинскиот министер за внатрешни работи Денис Монастирски. Шефот на украинската полиција, Игор Клименко потврдил дека меѓу загинатите е и првиот заменик-министер и државниот секретар во...

Бројот на загинати од рускиот напад на Днипро се искачи на 35 лица, убиени и две деца

Украинските спасувачки екипи продолжуваат со пребарувањето на урнатините од уништениот станбен блок во градот Днипро, кој во саботата беше погоден во руски ракетен напад. Во чинот на агресија врз цивили досега загинаа 35 лица, од кои две се деца, пренесува Укринформ. Валентин Режниченко, раководител на регионалната воена администрација во Днипропетровскиот регион денеска објави дека спасувачките екипи во текот на ноќта...

Платеничката војска „Вагнер“ сочинува една четвртина од руските борци во Украина

Западни разузнавачки извори веруваат дека руската платеничка војска „Вагнер“ веќе сочинува една четвртина или повеќе од четвртина од вкупниот број на руски борци вклучени во воената инвазија врз Украина, пренесува Гардијан. Приватната војска на Евгениј Пригожин има сè позначајна улога во руската воена агресија, но сепак нивната воена ефикасност се смета за ограничена во градот Бахмут во Донецкиот регион. Нивниот...

Нови жртви од руските ракетни напади врз Украина

Најмалку едно лице загина, а неколкумина се повредени утрово во рускиот ракетен напад врз пазар во селото Шевченкове во Харкивскиот регион, пренесува Гардијан. Украинските власти информираат дека во нападот имало седуммина повредени, а во моментов на терен работат спасувачките екипи за помош на цивилните жртви. Ракетите врз пазарот биле истрелани од систем за противвоздушна одбрана С-300. Двајца цивили загинаа во...

Русија ќе го понуди корејското сценарио за решавање на војната во Украина, тврдат украинските власти

Русија може да ѝ го понуди на Украина корејското сценарио за постигнување примирје, што би значело поделба на земјава, изјави секретарот на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, Олексиј Данилов. Тој тврди дека Русите ќе измислат што било, вклучувајќи ја и опцијата за т.н. „38 паралела“, која всушност беше првичната граница на поделба на Северна и Јужна...

Руската агресија го намали украинскиот бруто домашен производ за 30,4 отсто во 2022 година

Воената агресија на Русија врз Украина минатата година доведе до намалување од дури 30,4 отсто на бруто домашниот производ (БДП) на Украина, пренесува весникот Гардијан. Станува збор за најголем пад на БДП-то на оваа земја во изминатиов тридецениски период на самостојност на Украина, изјави украинската министерка за економија Јулија Свидиренко. Министерката додава дека руската воена агресија предизвикала најголеми загуби за...

Зеленски предупредува за опасност од нова руска офанзива врз Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во последното обраќање во јавноста го повтори предупредувањето за опасноста од нова руска офанзива што би била извршена врз Украина во претстојниот период, пренесува Гардијан. „Не се сомневаме дека сегашните господари на Русија ќе фрлат сè што им преостанува и секој што можат да го соберат за да се обидат да го свртат текот на војната...

Русија со дронови изминатата ноќ ги нападна Кијивскиот и Днипропетровскиот регион

Руската агресија врз Украина продолжи изминатава ноќ со лансирање на дронови-камикази на северот и југоистокот на земјата. Вкупно 16 дронови биле соборени од украинската противвоздушна одбрана изминатава ноќ, од кои седум биле пресретнати во околината на Кијив и во самиот град, додека преостанатите биле соборени во Днипропетровскиот и Запорижшкиот регион, пренесува Гардијан. Алармот за противвоздушна одбрана во Кијив се вклучил...

Русија предновогодишно сака да ја остави Украина без струја, лансираше 120 ракети

Над 120 проектили истрела Русија кон Украина утрово, во нов ракетен напад кој ги остави без струја поголемите градови низ земјата. Речиси 90 отсто од жителите во градот Лвив на западот на Украина и околу 40 отсто од главниот град Кијив се оставени без струја по руските напади врз енергетската мрежа. Пријавени се најмалку три повредени лица во украинскиот главен...

Зеленски: 9 милиони жители се без струја поради руските бомбардирања на Украина

Околу 9 милиони жители од различни украински региони се без струја поради досегашните руски бомбардирања на цивилна инфраструктура во Украина, пренесува Укринформ. Ова го изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој им се заблагодари на сите вработени во електроенергетскиот сектор и на сите тимови за поправки кои деноноќно работеа за да им обезбедат струја на што е можно поголем број...

Зеленски со пркосна божиќна порака, Путин изјави дека Русија е подготвена да преговара околу Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го повика својот народ да истрае пред руските напади додека земјата го слави Божиќ. Во пркосниот говор во саботата Зеленски рече дека слободата има висока цена, но ропството - уште повисока, јави Би-би-си. Опишувајќи ја Русија како „терористичка земја“, Зеленски ги обвини руските војници дека убиваат заради заплашување и задоволство. Во објава на социјалните мрежи тој...

Седум цивили загинаа, а десетици се повредени во руските напади врз Украина

Најмалку седум цивили загинаа, а десетици се повредени во најновите руски напади врз Украина што се случија во изминатово деноноќие. Најжестоки биле нападите врз Херсон, којшто во изминативе 24 часа бил гаѓан дури 74 пати. Притоа, пет цивили го загубиле животот, а 17 лица биле повредени во Херсон, јавува Укринформ. Во руските ракетни напади биле погодени школо, градинка, автомобили,...

И попладнево голем број дојави за бомби во училишта во Бугарија

Трендот на дојави за поставени бомби во основни и средни училишта во Бугарија, кои се покажуваат лажни продолжува и денеска во Бугарија, јави Бугарското национално радио (БНР). https://meta.mk/lazhni-dojavi-za-bombi-kako-zakana-za-izborniot-proces-vo-bugarija-mozhe-da-vlijaat-na-oddzivot-na-glasachite/ Слично како со...