fbpx
Таг: воена агресија

таг: воена агресија

Најмалку 18 лица загинале, меѓу кои и украинскиот министер за внатрешни работи, во хеликоптерска несреќа кај Кијив

Најмалку 18 лица загинаа во хеликоптерската несреќа што се случи утрово во градот Бровари, во Кијивскиот регион, пренесуваат светските медиуми. Си-ен-ен јавува дека меѓу загинатите се тројца високи украински функционери, меѓу кои е и украинскиот министер за внатрешни работи Денис Монастирски. Шефот на украинската полиција, Игор Клименко потврдил дека меѓу загинатите е и првиот заменик-министер и државниот секретар во...

Бројот на загинати од рускиот напад на Днипро се искачи на 35 лица, убиени и две деца

Украинските спасувачки екипи продолжуваат со пребарувањето на урнатините од уништениот станбен блок во градот Днипро, кој во саботата беше погоден во руски ракетен напад. Во чинот на агресија врз цивили досега загинаа 35 лица, од кои две се деца, пренесува Укринформ. Валентин Режниченко, раководител на регионалната воена администрација во Днипропетровскиот регион денеска објави дека спасувачките екипи во текот на ноќта...

Платеничката војска „Вагнер“ сочинува една четвртина од руските борци во Украина

Западни разузнавачки извори веруваат дека руската платеничка војска „Вагнер“ веќе сочинува една четвртина или повеќе од четвртина од вкупниот број на руски борци вклучени во воената инвазија врз Украина, пренесува Гардијан. Приватната војска на Евгениј Пригожин има сè позначајна улога во руската воена агресија, но сепак нивната воена ефикасност се смета за ограничена во градот Бахмут во Донецкиот регион. Нивниот...

Нови жртви од руските ракетни напади врз Украина

Најмалку едно лице загина, а неколкумина се повредени утрово во рускиот ракетен напад врз пазар во селото Шевченкове во Харкивскиот регион, пренесува Гардијан. Украинските власти информираат дека во нападот имало седуммина повредени, а во моментов на терен работат спасувачките екипи за помош на цивилните жртви. Ракетите врз пазарот биле истрелани од систем за противвоздушна одбрана С-300. Двајца цивили загинаа во...

Русија ќе го понуди корејското сценарио за решавање на војната во Украина, тврдат украинските власти

Русија може да ѝ го понуди на Украина корејското сценарио за постигнување примирје, што би значело поделба на земјава, изјави секретарот на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, Олексиј Данилов. Тој тврди дека Русите ќе измислат што било, вклучувајќи ја и опцијата за т.н. „38 паралела“, која всушност беше првичната граница на поделба на Северна и Јужна...

Руската агресија го намали украинскиот бруто домашен производ за 30,4 отсто во 2022 година

Воената агресија на Русија врз Украина минатата година доведе до намалување од дури 30,4 отсто на бруто домашниот производ (БДП) на Украина, пренесува весникот Гардијан. Станува збор за најголем пад на БДП-то на оваа земја во изминатиов тридецениски период на самостојност на Украина, изјави украинската министерка за економија Јулија Свидиренко. Министерката додава дека руската воена агресија предизвикала најголеми загуби за...

Зеленски предупредува за опасност од нова руска офанзива врз Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во последното обраќање во јавноста го повтори предупредувањето за опасноста од нова руска офанзива што би била извршена врз Украина во претстојниот период, пренесува Гардијан. „Не се сомневаме дека сегашните господари на Русија ќе фрлат сè што им преостанува и секој што можат да го соберат за да се обидат да го свртат текот на војната...

Русија со дронови изминатата ноќ ги нападна Кијивскиот и Днипропетровскиот регион

Руската агресија врз Украина продолжи изминатава ноќ со лансирање на дронови-камикази на северот и југоистокот на земјата. Вкупно 16 дронови биле соборени од украинската противвоздушна одбрана изминатава ноќ, од кои седум биле пресретнати во околината на Кијив и во самиот град, додека преостанатите биле соборени во Днипропетровскиот и Запорижшкиот регион, пренесува Гардијан. Алармот за противвоздушна одбрана во Кијив се вклучил...

Русија предновогодишно сака да ја остави Украина без струја, лансираше 120 ракети

Над 120 проектили истрела Русија кон Украина утрово, во нов ракетен напад кој ги остави без струја поголемите градови низ земјата. Речиси 90 отсто од жителите во градот Лвив на западот на Украина и околу 40 отсто од главниот град Кијив се оставени без струја по руските напади врз енергетската мрежа. Пријавени се најмалку три повредени лица во украинскиот главен...

Зеленски: 9 милиони жители се без струја поради руските бомбардирања на Украина

Околу 9 милиони жители од различни украински региони се без струја поради досегашните руски бомбардирања на цивилна инфраструктура во Украина, пренесува Укринформ. Ова го изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој им се заблагодари на сите вработени во електроенергетскиот сектор и на сите тимови за поправки кои деноноќно работеа за да им обезбедат струја на што е можно поголем број...

Зеленски со пркосна божиќна порака, Путин изјави дека Русија е подготвена да преговара околу Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го повика својот народ да истрае пред руските напади додека земјата го слави Божиќ. Во пркосниот говор во саботата Зеленски рече дека слободата има висока цена, но ропството - уште повисока, јави Би-би-си. Опишувајќи ја Русија како „терористичка земја“, Зеленски ги обвини руските војници дека убиваат заради заплашување и задоволство. Во објава на социјалните мрежи тој...

Седум цивили загинаа, а десетици се повредени во руските напади врз Украина

Најмалку седум цивили загинаа, а десетици се повредени во најновите руски напади врз Украина што се случија во изминатово деноноќие. Најжестоки биле нападите врз Херсон, којшто во изминативе 24 часа бил гаѓан дури 74 пати. Притоа, пет цивили го загубиле животот, а 17 лица биле повредени во Херсон, јавува Укринформ. Во руските ракетни напади биле погодени школо, градинка, автомобили,...

Покрај од Иран, Русија се снабдува со оружје и од Северна Кореја за да ја напаѓа Украина

САД соопштија дека Северна Кореја ја завршила почетната испорака на оружје за руската приватна војска „Вагнер“, со која врши помош во зајакнувањето на руските сили во Украина. Според Белата куќа, севернокорејските власти за „Вагнер“ испорачале пешадиски ракети и проектили, иако сопственикот на „Вагнер“, Евгениј Пригожин, го негира тврдењето како „озборувања и шпекулации“, пренесува Гардијан. И јапонскиот весник Токио Шимбун објави...

Русија повторно го нападна Кијив со дронови

Украинскиот главен град Кијив и неговата околина изминатава ноќ беа повторно нападнати од руски дронови, при што е погодена критичната цивилна инфраструктура, јавува Укринформ. Кијивскиот градоначалник Витали Кличко информира дека инжинерски тимови работат на брза стабилизација на ситуацијата со снабдувањето со струја и греење на граѓаните. Без струја се оставени граѓани од Кијив и Кијивскиот регион како резултат на...

Русија ќе се обиде догодина да изврши нова копнена офанзива, тврди Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски и водечки официјални лица на земјата предупредуваат дека Русија се подготвува за нова копнена офанзива што би ја спровела догодина, пишува Би-би-си. Југот на Украина, Донбас на исток и главниот град Кијив повторно би можеле да бидат мета на руската офанзива, и тоа веќе на почетокот на 2023 година. Властите во Украина тврдат дека не треба...

Русија трупа нови воени сили во Белорусија и не дозволува мир за божиќните празници

Русија доведува дополнителни мобилизирани резервисти во Белорусија, додека белоруската армија врши проверка на борбената готовност на својата армија со одржување на воени вежби во северозападниот дел од земјата. Русија воената агресија врз главниот град на Украина, Кијив, во февруари годинава ја изврши преку навлегување од Белорусија, при што повторно се појавуваат стравувања дека руското раководство би можело да ја...

Русија нема сили за да напредува во Донецкиот регион, тврди британското Министерство за одбрана

Русија најверојатно и понатаму има за цел да ја прошири контролата врз регионите Донецк, Луханск, Запорижја и Херсон, додека руските воени планери даваат приоритет на напредувањето подлабоко во Донецкиот регион. Сепак, многу малку е веројатно руската војска во моментов да е способна да ги постигне овие цели, се вели во најновиот извештај на британското Министерство за одбрана, пренесува весникот...

Русија држи околу 20.000 воени заробеници од Украина, над пет загинати во вчерашните ракетирања

Петмина цивили загинаа вчера во руските напади врз населени места во Донецкиот регион, изјави Павло Кириленко, гувернер на овој украински регион, пренесува Укринформ. Тројца биле убиени во опколениот град Бахмут и по еден цивил во Торецк и Нетаилово. Руските сили вчера во 68 наврати го гранатирале Херсонскиот регион, гаѓајќи станбени згради, изјави регионалниот гувернер Јарослав Јанушевич. Во нападите се повредени...

Македонија ќе донира зимска опрема за украинските војници

Македонската влада на денешната седница донесе одлука за донација на зимска опрема кон Министерството за одбрана на Украина. Станува збор за ветровки, џемпери и ќебиња кои се донација од македонското Министерство за одбрана, информираат од владината прес-служба. За разлика од помошта која пристигнува од земјите-членки на НАТО, во ЕУ засега има проблем со Унгарија, која денеска најави дека ќе ја...

Од денеска ограничена цената на руската нафта, во Украина и понатаму се гине

Ограничувањето на цената на руската нафта што се транспортира по морски пат денеска стапува на сила, пишува весникот Гардијан. Ваквата мерка против Москва е договорена од земјите на Г-7, а целта е да се намалат приходите на Кремљ од фосилните горива и да се ограничи способноста на Москва да ја финансира војната во Украина. Обединетото Кралство, Јапонија, Германија, Италија, Франција,...

Поради предизборни митинзи, утре и во недела изменет режим на сообраќај во Скопје

Поради одржување на митинзи од изборната кампања за претседателските избори, овој викенд ќе биде воведен изменет режим на сообраќај во Скопје, информираше попладнево Министерството за внатрешни работи (МВР). Поради партиски...