fbpx
Таг: ваучери

таг: ваучери

Заради огромниот интерес, се затвора јавниот повик за ваучери за одмор за работниците со ниски примања

Поради големиот број на пристигнати апликации, Министерството за економија одлучи, заклучно со крајот на денешниот ден, да го затвори јавниот повик за организирање на одмор за работници со ниски приходи, соопштија оттаму. „За пет дена од објавување на огласот, во архивата на Министерството за економија и по пошта пристигнати се над 3.600 апликации. Се очекува оваа бројка на апликации дополнително...

Работниците со ниски примања чекаат ред за ваучери за домашен туризам

Пред Министерството за економија работниците со ниски примања чекаат редици за да достават документи и да добијат ваучер за домашен туризам за 18.000 денари. Иако огласот беше објавен во понеделникот, редиците се создадоа денеска, поради големиот број документи што требало да се соберат. Можност да добијат ваучер ќе имаат 3.555 работници со ниски примања, според принципот „прв дојден - прв...

Наместо за студентите, ваучерите за туризам повторно кај работниците со ниски приходи

Министерството за економија денеска соопшти дека ќе доделува потврди-ваучери за одмор за домашен туризам за работници со ниски приходи. За оваа мерка, што четири години ги опфаќа работниците со ниски примања, претходно беше најавено дека годинава ќе биде наменета за студентите кои доаѓаат од социјално ранливи семејства, но Министерството се премисли. Јавниот повик ќе биде објавен во понеделник на 12...

Наместо ваучери за туризам, студентски собранија бараат енергетска ефикасност на факултетите и домовите

Најавените ваучери за домашен туризам за студентите на државните универзитети наидоа на реакција од дел од универзитетските студентски собранија и организации, кои предложија пренамена на средствата. Мерката беше најавена минатата седмица, кога министерот за економија Крешник Бектеши кажа дека ваучерите што претходно беа наменети за работници со ниски приходи, од следната година ќе може да ги користат само студентите. „Во соработка...

За студентите на државните универзитети ќе има ваучери за домашен туризам

Мерката ваучери за поддршка на домашниот туризам на Министерството за економија која беше наменета за работници со ниски приходи, од следната година ќе биде наменета само за студентите на државните универзитети во државата. Министерот за економија Крешник Бектеши и министерот за образование и наука Јетон Шакири одржаа работен состанок со претставници на студентските собранија на дел од државните универзитети, со...

Студентите ќе добиваат ваучери од државата за меѓуградски превоз

Студентите се најдоа меѓу ранливите категории граѓани за кои се наменети новите антикризни мерки што денеска ги најави премиерот Димитар Ковачевски. Станува збор за деветтиот пакет антикризни мерки во вредност од 662 милиони евра, кој денеска беше усвоен на владина седница. Мерките кои ги засегаат студентите се однесуваат на оние кои студираат надвор од местото на живеење. Како што соопштија од Владата,...

Киппер не доделува мобилни телефони и ваучери ако напишете „честитки“

Самата ФБ страница од којашто е споделен постот e новокреирана, нема други содржини освен лажната наградна игра, а компанијата Киппер на својата официјална Фејсбук страница предупреди дека истата е лажна, пишува Вистиномер.мк.   Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме пост на Фејсбук кој споделува лажна наградна игра, во која е злоупотребен брендот на Киппер маркет. Во објавата стои: По повод прославата на роденденот на @Kipper Market, секој...

Лажна наградна игра: КАМ маркети не доделуваат ваучери од 500 евра

Неколку показатели укажуваат на тоа дека наградната игра е лажна. Прво, истата не доаѓа од официјалната страница на КАМ маркетите од којашто компанијата секојдневно комуницира со потрошувачите. Официјалната страница на КАМ има 300 илјади следбеници, наведени се адресите на маркетите, официјалните контакти…За разлика од неа, лажната страница  има само деведесетина следбеници и единствена содржина е измислената наградна игра, пишува Вистиномер.мк.   Текстот подолу го...

Oбезбедени дополнителни 23 милиони денари за ваучери за туризам од 12.000 денари

Министерството за економија обезбеди дополнителни 23 милиони денари за ваучери за туризам од 12.000 денари за лица со ниски приходи коишто аплицираа на Јавниот повик. Со ребалансот на буџетот за 2021 година обезбедени се дополнителни средства за ваучери за туризам, со што над 3.500 граѓани со ниски приходи оваа година ќе може да летуваат во домашните туристички капацитети, објави на...

Објавен јавен повик за ваучери од 12.000 денари за одмор на граѓани со ниски приходи

Министерството за економија денеска го објави јавниот повик за реализација на мерката- организиран одмор на работници со ниски приходи чии месечни примања во семејството не надминуваат нето износ од 30.000 денари. Повикот ќе трае до 30 јуни и до овој рок, сите граѓани кои ги исполнуваат условите ќе може да се пријават и да добијат ваучер. За реализација на...

Обвинителство: Во неколку градови се вршеле агитации, се нудел поткуп во пари и ваучери за гориво

Се вршела агитација со закани, лично или преку социјални мрежи за гласање за одредена политичка партија, се нуделе ваучери за гориво и пари, а имало и обид за гласање без важечка лична карта. Тоа се посочува во пристигнатите пријави за изборни нерегуларности, денеска до 13 часот, во основните јавни обвинителства и преку електронската адреса [email protected]. Настаните се пријавени во...

Владата ќе обезбеди ваучери за млади до 29 години за дигитални вештини

Владата ќе доделува ваучери на млади лица до 29 години за обуки за дигитални вештини, ова го соопштија министерот за образование и наука Арбер Адеми и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски на денешната прес-конференција. Предвидено е финансирање обуки од најосновни до напредни дигитални вештини, со цел да им се помогне на младите во справувањето со предизвиците кои...

Нема никаков скандал со ваучерите за туризам, бидејќи сè уште не се доделени

Текстот „СКАНДАЛ: 2/3 од добитниците на ваучер од владата се Албанци, 16 % Македонци, Роми 11 %…?“ е со сензационалистички наслов во кој се најавува некаков наводен скандал со поделбата на ваучерите за домашен туризам, пишува „КриТинк“. Изнесените проценти на граѓани кои се наводни добитници на ваучери се шпекулација, бидејќи тие сè уште не се доделени, и според информацијата од Министерството...

Граѓаните со ваучерите и картичките ќе може да плаќаат само за услуги и производи

Со платежните картички што ќе ги добијат граѓаните нема да можат да се подигаат пари од банкомати, туку со нив ќе може само да се платат услуги или производи.  Забрзано се работи на изгледот и начинот на употреба на платежните картички за што Владата ќе донесе посебна уредба, со која ќе се утврди кои производи и услуги граѓаните ќе...

Адеми: Парична помош за младите, наставниците да оценуваат исто како во училница

Владата во рамки на третиот пакет економски мерки, за директна поддршка на младите лица, предвиде доделување три типа ваучери за средношколци, студенти и за млади лица до 29 години, најави на прес-конференција министерот за образование и наука Арбер Адеми. Оваа мерка се очекува да им помогне и да им ја олесни состојбата во која се наоѓаат младите и полесно...

„Викенд без ДДВ“ на крајот на август, за 2-3 недели ќе има повик за првите ваучери и платежни картички

Целата процедура за аплицирање на граѓаните за најновиот, трет пакет економски  мерки на Владата, кои беа презентирани во неделата, ќе се прецизира во наредните две до три недели. Како што објасни на денешната прес конференција економскиот советник во Владата Фатмир Бетиќи, постапките ќе бидат едноставни и нема да има обемна административна процедура за предвидените ваучери и платежни картички за...

Ваучери и платежни картички ќе се делат на невработени, млади и вработени со ниски приходи

Премиерот Оливер Спасовски на денешната прес-конференција го презентираше третиот пакет мерки за економска помош изготвен од владата. Вредноста на овој пакет мерки изнесува 355 милиони евра и со него ќе бидат опфатени 730.000 корисници. Вкупната помош на економијата во сите три пакети за економска помош во екот на корона вирусот во земјава порасна на 550 милиони евра, односно 5,5...

Пост-корона ваучери: Угостители на иновативен начин се справуваат со кризата

Следејќи го примерот на развиените земји каде бројни локали пронајдоа иновативни решенија за да ја преживеат корона кризата, дел од македонските угостители се обидоа самите да си помогнат себеси во пребродувањето на финансискиот удар. Во име на верната соработка и довербата што ја имаат воспоставено со гостите во нивните објекти, некои угостители започнаа акција на социјалните мрежи за продавање...

Ласовска: Ако се грижи за студентите, СДСМ да гласа за ваучери за компјутери

Пратеничката Благица Ласовска денеска на прес-конференција ја повика власта да го прифати вчера презентираниот предлог-закон за ваучери за компјутери за студенти, ако навистина ги става во преден план потребите на студентите. Таа образложи дека ваучерите би се издавале на редовните студенти од семејства во кои месечните приходите не го надминуваат износот од две просечни месечни нето-плати, односно 45.344 денари нето-приход...

Доделени ваучерите за таблети на студентите

Министерот за информатичко општество и администрација, Иво Ивановски, и деканот на Природно-математичкиот факултет, Ицко Ѓоргоски, денеска ги доделија вредносните бонови за набавување таблет-компјутери со надворешна тастатура за потребите на редовните студенти и на студентите евидентирани како лица со посебни потреби. Комисијата ги разгледа сите 7.290 барања за стекнување вредносен бон и вкупно 4.886 студенти стекнаа вредносен бон за набавка на таблет, 1.701...

Може да се раскине кој било договор, прашање е цената

Ванковска делумно точно оценила дека раскинувањето на договорите со Бугарија и Грција „е лесно“ и „малку потешко“. Но, нејзината проценка колку лесно или колку тешко се раскинуваат билатералните и...