fbpx
Таг: Универзитет Гоце Делчев

таг: Универзитет Гоце Делчев

Дигитализација на универзитетите: И годинава студентите губат нерви со хартиени индекси и со потврди

Дел од државните универзитети многу заостануваат во процесот на дигитализација, што резултира со тоа студентите да губат време и нерви за пријавување на семестар на студентски прашања на факултетите, плаќање во банки за било каква услуга од факултетите и чекање со часови за да се подигне документ од студентски прашања. Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Државниот универзитет во Тетово...

УКИМ најдобро рангиран во земјава, но генерално тонеме на светската листа на универзитети

УКИМ
Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) останува најдобро рангирана високообразовна установа во земјава на светската листа на универзитети на Webometrics Ranking of World Universities (Вебометрикс). УКИМ во јануарското рангирање на универзитетите се наоѓа на 1.594-то место, односно за 100 позиции подолу во споредба со рангирањето од јули 2021 година. На втората позиција во земјава е Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип,...

Илија Ивановски е нов студентски правобранител на УГД

Студентите на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип го добија новиот правобранител – студентот Илија Ивановски. Од Универзитетското студентско собрание на УГД соопштија дека со одлука на Сенатот е потврден неговиот мандат. Ивановски е студент во четврта година на Факултетот за медицински науки. Од УСС УГД информираа дека за сите прашања и информации кои се од неговата област студентите ќе можат да...

Изворите на аерозагадување во Скопје ќе се испитуваат во лабораторијата на Универзитетот „Гоце Делчев“

Софистицирана лабораториска опрема, која прецизно ги анализира и утврдува поединечните извори на загадувањето на воздухот беше промовирана денеска на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип. Се работи за нов флуоросцентен рентген, спектрофотометар, кој се користи за хемиска анализа на елементите во аеросолите од воздухот. Со опремата со голема прецизност се добиваат резултати каква е содржината на аеросолите, со оглед на...

Пеш или на велосипед кога е чисто, во автобус кога е загадено се најдобрите опции за што помала изложеност на ПМ честички

Пешачење или возење велосипед е најдобрата опција за движење кога загадувањето на воздухот е мало, но и обратно, тоа се најризичните изложувања на ПМ честичките кога аерозагадувањето е во високи концентрации, покажува истражувањето експертски тим на Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип во соработка со Центарот за климатски промени, во кое се испитуваше персоналната изложеност на загадување на луѓето на...

Мајкрософт го издвои Универзитетот „Гоце Делчев“ како успешен пример за премин од физичко во онлајн учење

Со реализирани 100.000 часа аудио настава, 50.000 часа видео настава и 11.000 онлајн предавања, Универзитетот „Гоце Делчев“ е единствената високообразовна институција од земјава која Мајкрософт ја издвои како успешен пример за премин од физичко во учење на далечина во време на пандемијата со корона вирусот. „Со 15 факултети и преку 9.000 студенти УГД е еден од најдобрите универзитети во Северна...

Заболената докторка не била на симпозиумот за дерматологија во Штип

Кратко време откако министерот за здравство Венко Филипче објави дека докторка е заболена со корона вирусот, почнале телефонските повици до организаторите на Меѓународниот симпозиум за дерматологија, што на 28 и 29 февруари се одржа во Штип и Скопје. Организатор на симпозиумиот е Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип. Само првиот ден, на симпозиумот во Штип, имало околу 400 учесници –...

Фатиме Фетаи во Штип ги оценуваше студентите во симулирано судење

Поранешната специјална јавна обвинителка, Фатиме Фетаи, беше дел од комисијата што ги оценуваше студентите по право од четирите државни правни факултети од Штип, Тетово, Скопје и Битола. Симулираното судење се одржа вчера на Правниот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип.  Фатиме Фетаи го привлече вниманието со своето присуство, но сепак, пред новинарите не сакаше да зборува на ниту една...

Многу дилеми носи новата учебната година за штипските стручни училишта

На три недели пред почетокот на учебната година, средните стручни училишта во Штип немаат информација дали ќе работат по новата реформирана програма. Од досегашните информации се знае дека ќе преовладуваат практични часови, во сооднос два практични спрема еден теоретски час. Меѓутоа, засега нема детали каде би се одвивале практичните часови - во училиште или во реалниот бизнис сектор. Ако би...

На штипскиот универзитет му се потребни 200 нови вработувања, вели ректорот Боев

На Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип му се потребни 200 нови вработувања на млад, образован кадар, за зголемување на квалитетот на наставата. Меѓутоа, и покрај тоа што Министерството за финансии дало одобрување за дел од овие нови вработувања, актуелниот статус кво во државата по изборите, не дозволува овие вработувања докрај да се реализираат. Ова го вели ректорот на Универзитетот,...

Студентите Турци на Универзитетот во Штип загрижени од одлуката на Анкара за дипломите

Неизвеснот и загриженост кај турските студенти на Универизитетот „Гоце Делчев“ во Штип предзвика одлуката на властите во Анкара да го укинат договорот со Македонија за меѓусебно признавање на дипломите на сите образовни нивоа. Одлуката е донесена во декември минатата година, а на сила стапува на 11 февруари годинава. На Универзитетот во Штип има 25 дипломирани турски државјани, а во моментов таму студираат 107 студенти...

СДСМ вети нов студентски дом во Штип до крајот на 2017 година

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) најави дека доколку победи на изборите на 11 декември, владата предводена од оваа партија ќе изгради модерен студентски дом во Штип до крајот на 2017 година. „Новата влада на СДСМ ќе ги има студентите на врвот на листата на приоритети. Додека Спиро Ристовски и Никола Груевски сè уште размислуваат за потребата од студентски дом, ние гарантираме...

Студентите на Универзитетот „Гоце Делчев“ ќе може да се запишуваат преку мобилен телефон

Универзитетот „Гоце Делчев“ (УГД) од Штип ќе запишува нова генерација на студенти преку новата електронска платформа која денеска беше претставена на јавноста. Средношколците кои сакаат да се запишат на некој од факултетите преку платформата ќе може да ги внесат своите лични податоци, по што ќе одговараат на прашањата кои се однесуваат на државната матура. Целата процедура со плаќањето исто така е електронска. Сепак,...

Штипскиот универзитет ќе додели 500 стипендии

Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип распиша конкурс за доделување 500 стипендии за најдобрите студенти. Преку донации од бизнис-секторот и од стопанството, обезбедени се средства за кои ќе можат да конкурираат студенти од сите факултети и сите студиски програми. - Ова е фонд за поддршка на добрите студенти. Сакаме да ги стимулираме за нивно квалитетно образование, а ние како универзитет ќе...

Филмот „Три дена во септември“ утре премиерно пред штипската публика

По минатонеделната проекција на филмот „Последниот Македонец – патот до истребување“, љубителите на седмата уметност во Штип, оваа недела ќе имаат можност да го прогледнат „Три дена во септември“. Филмот на режисерот Даријан Пејовски премиерно ќе се прикаже утре, а на репертоарот на мултимедијалниот центар на Универзитетот „Гоце Делчев“ ќе биде до четврток. Филмот е психолошки трилер, со два женски...

Владата побара да се исчисти ѓубрето во Маврово, нема да има отстрел на мечки

Владата на денешната седница ги задолжи Општината Маврово и Ростуше и Јавната установа Национален парк Маврово да ги отстранат сите помали и поголеми ѓубришта во близина или во населените...