fbpx

СДСМ вети нов студентски дом во Штип до крајот на 2017 година

-

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) најави дека доколку победи на изборите на 11 декември, владата предводена од оваа партија ќе изгради модерен студентски дом во Штип до крајот на 2017 година.

„Новата влада на СДСМ ќе ги има студентите на врвот на листата на приоритети. Додека Спиро Ристовски и Никола Груевски сè уште размислуваат за потребата од студентски дом, ние гарантираме дека по промената на власта во декември, новата влада ќе изгради нов модерен студентски дом во Штип со капацитет од 300 легла, до крајот на 2017 година“, изјави денеска во Штип претседателот на комисијата за образование на СДСМ, Петар Атанасов.

Тој нагласи дека и по девет години од формирањето на Универзитетот „Гоце Делчев“, власта нема решение за сместувањето на студентите.

„Секојдневието на повеќе од 200 студенти и средношколци од регионот кои живеат во државниот студентски дом „Браќа Миладиновци“ се мувлосани ѕидови, стар и искршен инвентар, санитарни јазли под секој стандард, студ и еднолична храна. Ве уверуваме, по 11 декември, промените ќе се случат. Студентите од штипскиот универзитет ќе добијат нов студентски дом“, рече Атанасов.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на...