fbpx
Таг: трета доза

таг: трета доза

Бил Гејтс објави дека има ковид-19, но со благи симптоми

Основачот на „Мајкрософт“, еден од најбогатите луѓе на планетава и филантроп, Бил Гејтс, кој и пред корона пандемијата беше посочуван во еден куп разноразни теории на заговор, што беа логично и успешно оспорени, објави дека направил тестирање и тоа покажало дека е позитивен на корона вирусот. Гејтс на Твитер објави дека има благи симптоми, но според советите на експертите, ќе...

Вистиномер: Зошто е важна третата „бустер“ доза и дали таа ќе нè заштити од омикрон?

Без разлика дали сте здрави и сте решиле да примите бустер доза или сте некој кој е имунокомпромитиран и имате потреба од трета доза, овие дополнителни дози вакцини ќе обезбедат дополнителна поддршка на имунолошкиот систем, согласни се здравствените експерти. Без нив, луѓето може да бидат поподложни на ковид-19, што е особено загрижувачко бидејќи новите варијанти, како омикрон, широко циркулираат, пишува...

Студија во Велика Британија: Третата доза ковид вакцина значително го зајакнува имунитетот

Третата доза на вакцина против ковид-19 може значително да ја зајакне имунолошката одбрана на телото, покажува најновата студија од Велика Британија што го испитувала имунолошкиот одговор на околу 3.000 лица кои примиле бустер-доза, пишува весникот Гардијан. Истражувањето е објавено во угледното списание Lancet, при што научниците ги проучувале имунолошките одговори на лица кои примиле бустер-доза два до три месеци по...

Вистиномер: Стотина вработени во штипската болница се невакцинирани

Од близу 500 вработени во болницата во Штип, стотина се невакцинирани, но како што велат од болницата, станува збор за лица кои го прележале коронавирусот. За разлика од нивните колеги во болницата, во Здравствениот дом „Д-р Панче Караѓозов“ само неколкумина се немаат вакцинирано. На вакциналните пунктови во штипскиот Здравствен дом деновиве доаѓаат главно повозрасни пациенти – над 65 години,...

Трета доза досега примиле повеќе од 70 илјади граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 4.434 дози вакцини, од кои 1.268 се аплицирани како прва доза, 1.021 се ревакцинирани, а 2.145 граѓани примиле трета доза вакцина, информираат во Министерството за здравство. - Заклучно со 26 ноември вкупно се вакцинирани 828.770 граѓани, ревакцинирани се 794.666 а трета доза примиле 70.937 граѓани. Педесет и седум отсто од граѓаните над...

Од 4.207 вакцини ставени вчера, дури 1.732 биле трета доза

Како што соопшти Министерството за здравство (МЗ), во текот на вчерашниот ден биле ставени вкупно 4.207 дози вакцини, од кои 1.515 се дадени како прва доза, 930 граѓани се ревакцинирани, а 1.732 ставени вакцини биле трета доза. Заклучно со 16 ноември, во земјава вкупно се вакцинирани 817.079 граѓани на Северна Македонија, ревакцинирани се 786.941, а трета доза примиле 58.132 граѓани....

Вчера дадени 4.961 дози ковид вакцини, досега имунизирани 47 отсто од полнолетните граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вчера биле дадени вкупно 4.961 дози вакцини против ковид-19, од кои 1.721 биле прва доза, 1.030 граѓани биле ревакцинирани, а 2.210 примиле трета доза вакцина. Заклучно со 15 ноември, вкупно биле вакцинирани 815.523 граѓани, ревакцинирани се 785.916, а трета доза примиле 56.349 граѓани. Во проценти, 57 отсто од граѓаните над 40-годишна возраст се ревакцинирани, а 33...

Ревакцинирани се 47 отсто од полнолетните граѓани во државата

Во петокот и во саботата аплицирани се вкупно 4.684 дози вакцини, од кои 1.133 се аплицирани како прва доза, 916 се ревакцинирани, а 2.635 граѓани примиле трета доза вакцина, информираат во Министерството за здравство. - Заклучно со 13 ноември вкупно се вакцинирани 813.782 граѓани, ревакцинирани се 784.833, а трета доза примиле 54.170 граѓани. 56 отсто од граѓаните над 40 годишна...

За два дена аплицирани 7.169 вакцини против ковид-19, интересот најголем за трета доза

Министерството за здравство информира дека во изминатите два дена аплицирани биле вкупно 7.169 дози вакцини против ковид-19, од кои 1.389 се аплицирани како прва доза, 1.364 се ревакцинирани, а 3.433 граѓани примиле трета доза вакцина. Заклучно со 11 ноември, вкупно во земјава се вакцинирани 812.631 граѓани, ревакцинирани се 783.880, а трета доза примиле 51.531 граѓани. Притоа, 54 отсто од граѓаните над...

Во два дена аплицирани 8.518 дози вакцини против ковид-19, мал е интересот за прва доза

Интересот за примање на прва доза вакцина против ковид-19 останува мал помеѓу граѓаните, иако само 39 отсто од целата популација е вакцинирана со барем една доза. Во меѓувреме, изминативе денови растат бројките на новозаболени лица, па така бројот на активни случаи се зголеми на над 8.000. Во понеделникот и вторникотбиле аплицирани вкупно 8.518 дози вакцини, од кои 1.883 се аплицирани...

Во изминатите четири дена ставени 8.158 дози вакцини

Во четвртокот, во петокот и во текот на викендот се дадени вкупно 8.185 дози вакцини, од кои 1.706 се дадени како прва доза, 1.899 граѓани биле ревакцинирани, а 4.590 граѓани примиле трета доза вакцина. Заклучно со 7 ноември, односно вчера, вкупно се вакцинирани 809.293 граѓани, ревакцинирани се 780.456, а трета доза примиле 43.376 граѓани. Околу 54 отссо од граѓаните над...

Вчера аплицирани 3.838 дози вакцини против ковид-19, најголем интерес има за трета доза

Имунизацијата на населението против ковид-19 во земјава продолжува првенствено за оној дел од популацијата којшто веќе прими две дози вакцини. Министерството за здравство информира дека во текот на вчерашниот ден биле аплицирани вкупно 3.838 дози вакцини, од кои 758 се аплицирани како прва доза, 787 се ревакцинирани, а 2.293 граѓани примиле трета доза вакцина. „Заклучно со 3 ноември вкупно се...

МЗ: Во изминативе два дена аплицирани 9.009 дози вакцини против ковид-19

Во изминатите два дена аплицирани се вкупно 9.009 дози вакцини, од кои 1.873 се аплицирани како прва доза, 1.580 се ревакцинирани, а 5.536 граѓани примиле трета доза вакцина. Заклучно со 2 ноември, вкупно се вакцинирани 806.781 граѓани, ревакцинирани се 777.655, а трета доза примиле 36.424 граѓани. 54 отсто од граѓаните над 40 годишна возраст се ревакцинирани, а 33 отсто од...

МЗ: Ревакцинирани 46 отсто од полнолетните граѓани и 38 отсто од целото население

Во текот на вчерашниот ден се ставени вкупно 4.797 дози вакцини против ковид-19, од кои 734 се прва доза, 876 се ревакцинирани, а 3.187 граѓани примиле трета доза вакцина, соопшти Министерството за здравство (МЗ). До вчера вкупно се вакцинирани 804.151 граѓани, ревакцинирани се 774.464, а трета доза примиле 27.298 граѓани. Во проценти, 54 отсто од граѓаните над 40-годишна возраст се ревакцинирани,...

Вчера биле аплицирани 6.089 дози вакцини против ковид-19, најмногу за трета доза

Во текот на вчерашниот ден се дадени вкупно 6.089 дози вакцини против ковид-19, од кои 709 се прва доза, 1.148 се ревакцинирани, а 4.232 граѓани примиле трета доза вакцина, соопшти Министерството за здравство (МЗ). Заклучно со 26 октомври, вкупно се вакцинирани 802.705 граѓани, ревакцинирани се 772.424, а трета доза примиле 20.119 граѓани. 54 отсто од граѓаните над 40-годишна возраст се...

Вчера биле аплицирани 7.739 дози вакцини против ковид-19, расте интересот за трета доза

Во текот на вчерашниот ден се дадени вкупно 7.739 дози вакцини против ковид-19, од кои 748 се прва доза, 1.629 се ревакцини, а 5.362 граѓани примиле трета доза вакцина, соопшти Министерството за здравство (МЗ). Од почетокот на вакцинацијата против ковид-19 во земјава до вчера се вакцинирани 801.988 граѓани, ревакцинирани се 771.165, а трета доза примиле 15.851 граѓани. Дури 54 отсто од...

МЗ: Ревакцинирани се 46 отсто од полнолетните граѓани во земјава

Во текот на вчерашниот ден дадени се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се прва доза, а 1.286 се ревакцини. Трета доза примиле 1.068 граѓани, соопшти Министерството за здравство. Заклучно со 20 октомври вкупно се вакцинирани 800.357 граѓани, ревакцинирани се 766.521 а трета доза примиле 2.365 граѓани. 54 отсто од граѓаните над 40 годишна возраст се ревакцинирани, а 33...

Интересот за имунизација против ковид-19 опаѓа, вчера 873 лица примиле прва доза вакцина

Изминативе денови спласнува интересот на граѓаните за имунизација против ковид-19, а многу мал е и бројот на лица што се одлучуваат да примат трета доза на вакцина. Податоците на Министерството за здравство велат дека вчера само 873 лица примиле прва доза на вакцина против ковид-19, додека ревакцинирани биле 2.513 граѓани. Трета доза вакцина вчера примиле 72 граѓани. За разлика од...

Трета доза вакцина против ковид ќе може да примат сите граѓани

Националниот Комитет за имунизација препорачува трета доза на вакцина против ковид да добијат сите граѓани без оглед на возраста, како и на тоа, дали имаат или немаат хронични болести, а се во значаен ризик заради фрекфентните контакти. Ова денеска го најавија министерот за здравство Венко Филипче и претседателката на комитетот, проф. д-р Александра Грозданова. - Препорачувавме бустер доза за граѓаните...

Вистиномер: Никој не е принуден да прими трета доза вакцина

Многупати кажан факт е дека вакцинацијата против ковид-19 во Северна Македонија е на доброволна база, исто како и најавената трета доза од вакцината на Фајзер/Бионетек, за која повторно се дадени само препораки и со ништо не е условена, пишува „Вистиномер“ во новата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Фесјбук пост, којшто се споделува по групи кои се противат на вакцинацијата...

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...