fbpx
Таг: светска банка

таг: светска банка

Светска банка не споменува можност од рецесија во Северна Македонија

„Вистиномер“ направи проверка на тврдењето од ВМРО-ДПМНЕ дека според Светска банка земјата се движи кон рецесија и притоа се доаѓа до оценка дека такво тврдење нема. Нема ниту во оригиналниот извештај од десетина странци ниту во новинските извештаи од презентацијата на извештајот на прес-конференција во Скопје, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: ВМРО-ДПМНЕ ја искомуницира јавноста...

Светска банка најави дополнителни 530 милиони долари помош за Украина

Светска банка соопшти дека ќе обезбеди дополнителни 530 милиони американски долари за помош на Украина за да земјата ги задоволи итните потреби предизвикани од руско-украинската војна, јави „Гардијан“, повикувајќи се на соопштение на Светска Банка. Со ова, вкупната помош од банката за Украина достигна 13 милијарди долари. Помошта е поддржана од Обединетото Кралство – 500 милиони долари и од Данска...

Вистиномер: Веќе четири години како се гради експресниот пат Ранковце – Крива Паланка

Ветувањето за изградба на експресниот пат Ранковце-Крива Паланка е во тек на реализација. Овој патен правец, како дел од Паневропскиот коридор 8, се наоѓа меѓу стратешките приоритети и високо нa агендата во многу изборни програми на политичките партии и на досегашните влади, но неговата изградба постојано се пролонгираше. Договорот за заемот од Светска банка за изградба на овој експресен...

Климатските промени доведуваат милиони луѓе до ризик од ропство и трговија со луѓе

Сушите и поплавите во различни региони од светот предизвикуваат милиони луѓе да ги напуштат селските средини во кои дотогаш живееле и да постанат предмет на експлоатација во градовите, пишува весникот Гардијан. Новиот извештај на Меѓународниот институт за животна средина и развој и Anti-Slavery International открива дека климатските промени кои предизвикуваат екстремни временски непогоди, како што се суши, поплави или големи...

Светска банка за Порталб: Од близу ја следиме истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово

Имајќи го во предвид фактот дека преку заем од Светската банка се изградени модуларните болници низ Северна Македонија, меѓу нив и тетовската, која изгоре, Порталб се обрати до оваа институција барајќи податоци во врска со тоа како го проверуваат квалитетот на проектите за кои доделуваат средства. Од таму одговорија дека внимателно ја следат истрагата и причините за оваа трагедија,...

Кредит од Светска банка од 46,4 милиони евра за енергетска ефикасност во јавниот сектор и за унапредување на основното образование

фото Влада
Со 46,5 милиони евра преку Рамката за партнерство со Светска банка, ќе се спроведат „Проектот за енергетска ефикасност во јавниот сектор“ и „Проектот за унапредување на основното образование“. Првиот проект има за цел креирање на одржливи механизми за енергетска ефикасност во јавниот сектор, додека со „Проектот за унапредување на основно образование“, преку инвестиции во инфраструктурата, образовните програми и кадри,...

Порталб анализа: Битката за спасување на животи и на работни места го „билдаат“ државниот долг

Постковид економското закрепнување ќе зависи од брзината на вакцинацијата – но дотогаш економиите ќе се сооочуваат со длабоки буџетски дефицити и растечки јавен долг. Ова е една од поентите во новиот Извештај на Светска банка посветен на земјите од Западен Балкан. Со најрастечки јавен долг ќе се соочи Србија која е водечка според износите на средствата кои завршија за...

Светска банка: Ризиците од пандемијата присутни, догодина економскиот раст на земјава ќе биде 3,5 отсто

Економската криза предизвикана од ковид пандемијата резултираше со просечен негативен раст на економиите во регионот од 3,4 проценти, а оваа година земјите на Западен Балкан се очекува да забележат просечен раст од 4,4 проценти. Тој се очекува да биде поумерен во 2022 и во 2023 година, околу 3,7 проценти, како резултат на штетите од пандемијата, кои и понатаму предизвикуваат...

Со кредитот од Светска банка, со вториот повик ќе се реконструираат 35 улици и локални патишта низ општините

Во 21 општина низ земјава и Градот Скопје ќе се реконструираат 35 улици и локални патишта, информираше министерот за транспорт и врски Благоја Бочварски на денешната прес-конференција. Станува збор за вториот повик до општините за изведба на градежни работи за подобрување на инфраструктурата, со кој вкупно ќе се реконструираат 35,5 километри патишта и улици во вредност од 7 милиони...

Бесими: Интензивно работиме на воведување на Интегрираниот информациски систем за управување со јавните финансии

Министерството за финансии го подготвува проектот за воведување Интегриран информациски систем за управување со јавните финансии (IFMIS), и очекува неговата имплементација да биде поддржана од Групацијата на Светска банка и од Европската комисија, во рамки на Вториот инструмент за претпристапна помош ИПА-2. Ова го најави министерот за финансии Фатмир Бесими на средбата со директорот на Светска банка за земјава,...

Владата ќе се задолжи 21,5 милиони евра за унапредување на основното образование

средно училиште Панче Караѓозов
Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ќе го разгледува предлог-законот за задолжување на Република Северна Македонија со заем кај Меѓународната банка за обнова и развој – Светска банка по договор за заем за финансирање на проектот за унапредување на основното образование, по скратена постапка. Предлог-законот, предложен од Владата предвидува вкупниот износ на заемот кој ќе го додели Меѓународната банка...

Владата и Светската Банка се согласни дека инвестициите во човечкиот капитал се основа за економски развој

Фармир Бесими
Човечкиот капитал е важен за секоја земја и вложувањето во него треба да биде одговорност за сите влади, но и пошироко, треба да постои општо прифатен консензус за структурните реформи во оваа област. Ова беше посочено на денешниот онлајн состанок на кој се дискутираше за начинот на отпочнување на „Стратегија за развој на човечкиот капитал“, како еден од приоритетите на...

Тетово добива градски превоз – пет автобуси ќе сообраќаат на три градски линии

Преку Проектот за подобрување на општински услуги кое Министерството за финансии го спроведува заедно со Светска банка, Општина Тетово набави пет автобуси за градски превоз во вкупна вредност од 720.000 евра. Со ова, Тетово за првпат добива јавен превоз во градот со воведување на три градски линии. На настанот за примопредвање на автобусите присуствуваа министерот за финансии Фатмир Бесими и...

Младите Елена, Ѕвезда и Лазе добија награда од Светска банка за апликацијата „Walkiie“ за помош на лицата со попреченост

Walkiie
Македонската апликaција „Walkiie“ е помеѓу седумте победници на натпреварот „IDEAS 4 ACTION “ (Идеи за акција) организиран од страна на Светска банка. Во конкуренција за наградите учествувале 4.000 кандидати од цел свет, а победниците беа прогласени врз база на оригиналноста на идејата и потенцијалот да влијаат врз општите политики. Годишниот натпревар „IDEAS 4 ACTION“ претставува платформа за млади претприемачи која...

Јавното приватно партнерство е клучна, но запоставена форма за реализација на капитални инвестиции

Досегашната практика од функционирањето на јавното приватно партнерство, ЈПП, во Република Северна Македонија, особено во делот на големи инфраструктурни проекти, покажува дека е мал нивниот број од оваа форма на инвестиции на национално ниво. Најпознати се проектите за скопскиот и за охридскиот аеродром и за посебната економска зона во Тетово. Од донесувањето на Закон за концесии и ЈПП во...

Светска банка: Северна Македонија се справува со најдлабоката рецесија од 2001 година наваму

Северна Македонија се справува со најдлабоката рецесија од 2001 година наваму, се вели во Редовниот извештај на Светска банка за економските изгледи на државата. Во него се прогнозира пад на БДП од 4,1 отсто. „Пандемијата тешко ја погоди економијата: карантинот, нарушените синџири на снабдување и продолжената неповолна епидемиолошка ситуација од летото уште повеќе ги влошија веќе неповолните изгледи. Програмите за...

Светска банка за годинава предвидува пад на македонската економија од 4,1 отсто

Економија во земјава оваа година ќе забележи пад од 4,1 отсто, следната 2021 година ќе се врати на нивото на економски раст од 3,6 отсто, додека во 2022 година растот би изнесувал 3,5 отсто, во услови на очекувана зголемена потрошувачка, раст на приватните инвестиции и извозот. Ова го прогнозира Светската банка во извештајот објавен денеска, под наслов :„Економски извештај...

Ќе се укине обврската за објава на огласи при вработување во нови фирми

Да се укине обврската за објава на огласи за вработување во новоотворени фирми при вработување на нивните основачи и работници предвидува предлог законот за изменување и дополнување на Законот за едношалтерскиот систем и за водење на трговскиот регистар што го подготвува Министерството за економија. „Согласно постојното законско решение, при постапка за упис на основање на трговски субјект единствено лицата овластени...

Тендерот за „интелигентен видео-надзор“ на Коридор 10 повторно одложен за крајот на 2021 година

Втора година по ред се одложува распишувањето на меѓународниот тендер за изградба на комуникациско - информациски систем за контрола и управување на сообраќајот (Интелигентен транспортен систем - ИТС) на Коридорот 10. Овој пат, појавата на корона вирусот и целокупната криза што тој ја предизвика во земјава доведоа до ново одложување на објавата на тендерот, со кој на автопатот од...

Со 85 милиони евра од странски фондови ќе имплементираме енергетска ефикасност во земјава (инфографик)

Македонската влада и локалните самоуправи во наредниов период ќе имаат на располагање околу 85 милиони евра обезбедени од странство за имплементација на мерките за енергетска ефикасност во земјава. Станува збор за покрупни проекти на национално ниво за коишто се издвоени позначајни финансиски средства, при што дел од нив веќе се во фаза на реализација, а дел сè уште се...

Безбедноста на Интернет зависи од нас, заштитете ги вашите лични податоци

Интернетот ни дава брз пристап до информации од секој агол на светот, ни овозможува да останеме информирани за глобалните настани, обезбедувајќи подобро разбирање на светот и поврзувајќи нѐ на...