fbpx
Таг: субвенциониран студентски оброк

таг: субвенциониран студентски оброк

Субвенционираниот студентски оброк да изнесува 140 денари, предвидува новиот предлог-закон

Наместо 120 денари, од 1 април мерката субвенциониран студентски оброк да изнесува 140 денари дневно, предвидува новиот предлог закон доставен до Собранието. Станува збор за нов предлог на Законот за изменување и дополнување на Законот за субвенциониран студентски оброк кој наскоро треба да се најде пред пратениците. Според предлогот, исто така, од септември треба да почне да се применува системското решение...

УСС УКИМ реагира на ненавремената исплата на субвенционираниот оброк и студентските стипендии

Преку отворено писмо, претставниците на Универзитетското студентско собрание на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УСС УКИМ) реагираа за тоа што надлежните во Министерството за образование и наука (МОН) доцнат со исплата на парите за субвенциониран студентски оброк и стипендии за студентите. Оттаму укажуваат дека меѓу студентите владее атмосфера на незадоволство и дека МОН го злоупотребува трпението на студентите со тоа...

До средината на месецов, студентите ќе ги добијат средствата за субвенциониран оброк и стипендии заклучно со март

До средината на март, сите корисници на ученички стипендии, студентски стипендии и субвенциониран студентски оброк ќе ги добијат средствата кои им следуваат заклучно со овој месец, информираше денеска Министерството за образование и наука (МОН). Од ова министерство велат дека постојните корисници на ученички и студентски стипендии кои ова право го оствариле во некоја од претходните учебни, односно академски години, ги...

Исплатени средствата за субвенциониран студентски оброк за јануари

Студентите на своите трансакциски сметки денеска ги добиваат средствата по основ на субвенциониран студентски оброк за јануари. Студенти стапија во контакт со Мета.мк, информирајќи дека за првиот месец од годинава веќе се исплаќаат средствата во износ од 2.520 денари. Сепак, исплатата на средствата доцни цел месец, ако се земе предвид дека според Законот за субвенциониран студентски оброк и според праксата...

Во „Шорткат“ известуваме за новиот простор за студентите на Машински факултет – „Фабрика за учење“

„Фабрика за учење“ е новото место на Машинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, во кое студентите можат да креираат производи со користење на работна смарт машина, 2Д камера и робот. Во вечерашната епизода на „Шорткат“ ќе можете да дознаете нешто повеќе за иновативната технологија, која им овозможува на студентите од овој факултет да монтираат и создаваат свои...

Студентите денеска ги добија на сметка и парите за оброк и парите за стипендии

Студентите денеска на своите сметки ги добија декемвриските пари за субвенциониран студентски оброк. За последниот месец од календарската 2022 година, студентите на сметка добиваат по 2.520 денари. Започна исплатата и на стипендиите за студентите кои во академската 2022/2023 го продолжија правото на стипендија. Тие на сметка добиваат средства за четири месеци, односно за месеците октомври, ноември, декември и јануари. МОН во...

МОН: Исплатата на стипендиите и субвенционираниот студентски оброк започнува денес

Министерството за образование и наука (МОН) информираше дека од денес започнала исплатата на финансиските средства за студентски стипендии и субвенциониран студентски оброк. Од министерството велат дека, согласно податоците, 3.415 студенти ќе добијат средства за четири месеци, односно ќе им бидат исплатени стипендиите за месеците октомври, ноември, декември и јануари. Исплатата се однесува на студентите кои го продолжиле правото на стипендија. Корисниците...

Студентите што не го оствариле правото на субвенциониран оброк досега, можат да аплицираат на новиот повик

Студентите што досега не го оствариле правото на субвенциониран студентски оброк можат тоа да го сторат преку аплицирање на новиот јавен повик што Министерството за образование и наука (МОН) го објави вчера. Конкурсот е достапен во системот „е-услуги“ на МОН и е отворен до 31 јануари, односно до вторник. Во делот „Конкурси - Образование“ може да се најдат повиците за...

МОН: Ученичките и студентските стипендии и субвенциите за оброк ќе бидат исплатени до крајот на јануари

Министерството за образование и наука (МОН) информираше дека исплатите за ученички стипендии, студентски стипендии во земјата и во странство и субвенциониран студентски оброк ќе се реализираат во текот на следната недела. Основ за исплата, како што велат од МОН, е усвојувањето на Програмата за остварување и развој на дејноста во студентскиот стандард за 2023 година и Програмата за остварување и...

Студенти од Педагошкиот факултет во Битола останаа без субвенциониран оброк поради грешка на факултетот

Стотици студенти на Педагошкиот факултет при Универзитетот „Св. Климент Охридски“ (УКЛО) во Битола уште ги немаат добиено првите средства за субвенциониран студентски оброк, иако на другите студенти им беа исплатени во втората половина на декември. И покрај тоа што ги исполнувале условите, ниту еден студент од втора, трета и четврта година на овој факултет не ги добил субвенциите за...

Студентите денеска ги добија средствата за субвенциониран студентски оброк

Студентите ги добија средствата за субвенциониран студентски оброк, соопшти денеска Министерството за образование и наука (МОН). Студентите кои аплицираа на повикот на МОН за остварување на правото на субвенциониран оброк и притоа ги исполнувале условите, денеска на своите трансакциски сметки добија средства во износ од по 6.480 денари. Овие средства на студентите им беа исплатени за два и пол месеци,...

Студентите и МОН разговараа за Законот за субвенциониран оброк – се предлага парите да не може да се префрлаат за следниот ден

Мерката субвенциониран оброк за студентите ќе биде достапна и во иднина, а во меѓувреме законското решение ќе се унапреди согласно потребите и барањата на студентите, истакна министерот за образование и наука Јетон Шаќири кој денеска во Собранието беше на средба со претставници на студентските собранија и организации. На средбата се дискутирало за подобрување на законското решение кое предвидува доделување...

МОН: Во тек е постапката за исплата на субвенционираниот студентски оброк

Налогот за исплата на средства по основ на субвенциониран студентски оброк е доставен до Министерството за финансии за понатамошно постапување, соопштија вечерва од Министерството за образование и наука (МОН). Од таму велат дека комисија во рамки на МОН извршила проверка на апликациите на студентите од аспект на исполнетост на условите согласно Законот за субвенциониран студентски оброк, преку компарација со податоците...

Студентите не го добија најавениот субвенциониран оброк до 15 декември

Иако во повеќе наврати Министерството за образование и наука (МОН) и првиот човек на институцијата Јетон Шаќири најавија дека првите средства за субвенциониран оброк студентите ќе ги добијат до 15 декември, тоа денеска не се случи. МОН ги проверува податоците, а студентите уште чекаат одговори на електронските апликации во системот „е-услуги“ за тоа дали оваа финансиска мерка им е...

Зградите на ФИНКИ и ФФОСЗ ќе продолжат да се градат догодина, ќе почне и реконструкцијата на државните студентски домови

Изградбата на објектите на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) и на Факултетот за физичко образование, спорт и здравје (ФФОСЗ) ќе продолжи догодина, информираше денеска министерот за образование Јетон Шаќири на прес-конференцијата на која беше образложен буџетот на Министерството за образование и наука (МОН) за 2023 година. Зградите на овие две високообразовни установи во рамки на Универзитетот „Св....

Заврши пријавувањето за субвенциониран оброк, рокот за аплицирање за студентски стипендии истекува денес

Во сабота, на 3 декември заврши рокот за пријавување за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, кој започна од 25 ноември, информираше денеска Министерството за образование и наука (МОН). Од МОН велат дека апликациите ќе бидат разгледани од страна на посебна комисија формирана за оваа намена, откако ќе пристигнат податоците за апликантите кои се бараа согласно повикот, а кои...

Студентите од утре може да аплицираат на повикот за субвенциониран студентски оброк

Министерството за образование и наука (МОН) информираше дека е објавен повикот за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, што подразбира добивање на месечен паричен надоместок за оброци од околу 2.400 денари за девет месеци во годината. Рокот за пријавување за тековните студенти започнува утре и ќе трае до 3 декември, а аплицирањето се врши електронски преку порталот „е-услуги“. Како...

Законот за субвенциониран студентски оброк помина во Собрание

Собраниските пратеници ги изгласаа дополнувањата на Законот за субвенциониран студентски оброк, со што се овозможи исплата на оваа мерка за студентите и во тековната академска година. Законското решение кое помина на 91-вата собраниска седница е согласно договорот кој го постигнаа пратениците со претставници на студентските собранија, според кој, субвенционираниот оброк ќе продолжи да се исплаќа по старите критериуми сè до...

Универзитетските собранија и „Студентски отпор“ со заеднички марш на Меѓународниот ден на студентите

По објавата на два паралелни марша што за утре ги најавија формалните студентски претставници од универзитетските студентски собранија и движењето „Студентски отпор“, двете страни вчеравечер соопштија дека сепак протестот ќе го одржат заедно по повод 17 ноември, Меѓународниот ден на студентите. „Оваа борба е заедничка и само сплотени заедно ќе успееме да ги заштитиме нашите права и барања“, се вели...

Пред студентскиот протест, партиите со свои “рецепти” за субвенционираниот оброк

Претставници на универзитетските студентски собранија од повеќе државни и приватни универзитети денеска ќе остварат средба со пратеници и министерот за образование и наука Јетон Шаќири, на која ќе се разговара за измените на Законот за субвенциониран студентски оброк. Средбата следува по реакциите во јавноста откако предлог-законот се најде на дневен ред на собраниската седница закажана за в среда, поради...

ВМРО-ДПМНЕ и Левица со амандмани против покачување на платите на судиите и обвинителите

ВМРО-ДПМНЕ и Левица денеска со 4.500 амандмани ги блокираа четирите закони кои предвидуваат покачување на платите на судиите и јавните обвинители, како и на судскиот и обвинителскиот совет. Предлог-законите...