fbpx
Таг: субвенциониран студентски оброк

таг: субвенциониран студентски оброк

Студентите денеска ги добија средствата за субвенциониран студентски оброк

Студентите ги добија средствата за субвенциониран студентски оброк, соопшти денеска Министерството за образование и наука (МОН). Студентите кои аплицираа на повикот на МОН за остварување на правото на субвенциониран оброк и притоа ги исполнувале условите, денеска на своите трансакциски сметки добија средства во износ од по 6.480 денари. Овие средства на студентите им беа исплатени за два и пол месеци,...

Студентите и МОН разговараа за Законот за субвенциониран оброк – се предлага парите да не може да се префрлаат за следниот ден

Мерката субвенциониран оброк за студентите ќе биде достапна и во иднина, а во меѓувреме законското решение ќе се унапреди согласно потребите и барањата на студентите, истакна министерот за образование и наука Јетон Шаќири кој денеска во Собранието беше на средба со претставници на студентските собранија и организации. На средбата се дискутирало за подобрување на законското решение кое предвидува доделување...

МОН: Во тек е постапката за исплата на субвенционираниот студентски оброк

Налогот за исплата на средства по основ на субвенциониран студентски оброк е доставен до Министерството за финансии за понатамошно постапување, соопштија вечерва од Министерството за образование и наука (МОН). Од таму велат дека комисија во рамки на МОН извршила проверка на апликациите на студентите од аспект на исполнетост на условите согласно Законот за субвенциониран студентски оброк, преку компарација со податоците...

Студентите не го добија најавениот субвенциониран оброк до 15 декември

Иако во повеќе наврати Министерството за образование и наука (МОН) и првиот човек на институцијата Јетон Шаќири најавија дека првите средства за субвенциониран оброк студентите ќе ги добијат до 15 декември, тоа денеска не се случи. МОН ги проверува податоците, а студентите уште чекаат одговори на електронските апликации во системот „е-услуги“ за тоа дали оваа финансиска мерка им е...

Зградите на ФИНКИ и ФФОСЗ ќе продолжат да се градат догодина, ќе почне и реконструкцијата на државните студентски домови

Изградбата на објектите на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) и на Факултетот за физичко образование, спорт и здравје (ФФОСЗ) ќе продолжи догодина, информираше денеска министерот за образование Јетон Шаќири на прес-конференцијата на која беше образложен буџетот на Министерството за образование и наука (МОН) за 2023 година. Зградите на овие две високообразовни установи во рамки на Универзитетот „Св....

Заврши пријавувањето за субвенциониран оброк, рокот за аплицирање за студентски стипендии истекува денес

Во сабота, на 3 декември заврши рокот за пријавување за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, кој започна од 25 ноември, информираше денеска Министерството за образование и наука (МОН). Од МОН велат дека апликациите ќе бидат разгледани од страна на посебна комисија формирана за оваа намена, откако ќе пристигнат податоците за апликантите кои се бараа согласно повикот, а кои...

Студентите од утре може да аплицираат на повикот за субвенциониран студентски оброк

Министерството за образование и наука (МОН) информираше дека е објавен повикот за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, што подразбира добивање на месечен паричен надоместок за оброци од околу 2.400 денари за девет месеци во годината. Рокот за пријавување за тековните студенти започнува утре и ќе трае до 3 декември, а аплицирањето се врши електронски преку порталот „е-услуги“. Како...

Законот за субвенциониран студентски оброк помина во Собрание

Собраниските пратеници ги изгласаа дополнувањата на Законот за субвенциониран студентски оброк, со што се овозможи исплата на оваа мерка за студентите и во тековната академска година. Законското решение кое помина на 91-вата собраниска седница е согласно договорот кој го постигнаа пратениците со претставници на студентските собранија, според кој, субвенционираниот оброк ќе продолжи да се исплаќа по старите критериуми сè до...

Универзитетските собранија и „Студентски отпор“ со заеднички марш на Меѓународниот ден на студентите

По објавата на два паралелни марша што за утре ги најавија формалните студентски претставници од универзитетските студентски собранија и движењето „Студентски отпор“, двете страни вчеравечер соопштија дека сепак протестот ќе го одржат заедно по повод 17 ноември, Меѓународниот ден на студентите. „Оваа борба е заедничка и само сплотени заедно ќе успееме да ги заштитиме нашите права и барања“, се вели...

Пред студентскиот протест, партиите со свои “рецепти” за субвенционираниот оброк

Претставници на универзитетските студентски собранија од повеќе државни и приватни универзитети денеска ќе остварат средба со пратеници и министерот за образование и наука Јетон Шаќири, на која ќе се разговара за измените на Законот за субвенциониран студентски оброк. Средбата следува по реакциите во јавноста откако предлог-законот се најде на дневен ред на собраниската седница закажана за в среда, поради...

Се повлекува предлог-законот за субвенциониран оброк, студентите утре на средба со пратениците и МОН

Студентски дом Гоце Делчев
Предлог-законот со кој се предвидуваа измени на субвенционираниот студентски оброк се повлекува од Собранието, откако истиот се најде на дневен ред на собраниската седница закажана за в среда. Повлекувањето на предлогот го најави пратеничката Моника Зајкова од Либерално демократската партија (ЛДП) која беше меѓу пратениците што ги предложија измените во законот за субвенциониран студентски оброк. Нејзината најава доаѓа по реакциите во...

Субвенционираниот студентски оброк ќе се исплаќа како минатата година, системското решение ќе почека

Преодното решение за исплата на субвенционираниот студентски оброк што важеше минатата година ќе се примени и на почетокот од академската 2022/2023. Тоа значи дека студентите и понатаму средствата за оброк ќе ги добиваат на своите трансакциски сметки на месечно ниво, наместо секојдневно да плаќаат кај угостители преку специјализирана картичка или мобилна апликација, како што беше предвидено. Системското решение за исплата...

Заложбите на новото студентско собрание на УКИМ во фокус на новата епизода на „Шорткат“

Како да се решат проблемите на студентите, а УКИМ да се издигне на ранг-листите на светските универзитети? На овие и на други теми зборувавме со новиот претседател на Универзитетското студентско собрание при УКИМ, Славчо Темелковски и во новата епизода на „Шоркат“ ќе слушнете повеќе за заложбите на овој мандатен состав на собранието. Во 56-тата епизода на „Шорткат“ информираме и за...

Субвенционираниот студентски оброк уште се „готви“, неизвесно е кога и како ќе го добијат студентите

Неизвесна е судбината на субвенционираниот студентски оброк. Изминува првата недела од почетокот на новата академска година, а студентите уште не знаат дали државата и годинава ќе им го олесни финансискиот товар кога станува збор за нивната исхрана. Законодавците и надлежните смируваат дека измените се во тек и дека студентите сепак нема да останат „гладни“. Минатата година Министерството за образование и...

Субвенциониран студентски оброк – финансиска мерка која не се користеше само за купување здрави оброци

Месецов заврши последната исплата за субвенционираниот студентски оброк - финансиска мерка со која од изминатава академска година државата го збогати студентскиот буџет и која, како што најавија властите, има за цел да го унапреди студентскиот стандард и да им помогне на студентите во покривањето на трошоците за исхрана. Со оваа мерка, студентите добиваа финансиска поддршка во износ од 120 денари...

[Интервју] Ева Цветковска: Студентскиот културен центар ќе нè обедини и ќе ни го врати чувството да се биде студент

Хибридна настава, субвенциониран студентски оброк, покачени стипендии, но и цени за меѓуградски превоз – ова се главните моменти со кои се соочија студентите изминатава академска 2021/2022 година. При најголем дел од предизвиците, на браникот на студентските права застануваше Универзитетското студентско собрание на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УСС УКИМ) – најголемото студентско тело во кое членуваат претставници на студентите...

Од денеска аплицирање за субвенциониран оброк за студентите кои досега не го оствариле ова право

Министерството за образование и наука (МОН) информира дека од денес до 31 јануари повторно е достапна можноста за аплицирање за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, за студенти кои ги исполнуваат условите согласно Законот за субвенциониран студентски оброк, но не успеале да се пријават и/или да го остварат ова право до сега. Оваа можност е достапна секој месец и...

МОН: Од утре студентите повторно можат да аплицираат за субвенциониран оброк

Министерството за образование и наука информира дека од утре до 31 декември повторно може да се аплицира за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк. Можат да се пријават сите студенти кои ги исполнуваат условите согласно Законот за субвенциониран студентски оброк, но не успеале да се пријават и да го остварат ова право во првиот и вториот рок. Оваа...

Повеќе од 9.500 студенти се додадени на списокот за субвенциониран студентски оброк, во тек е испорака на решенијата

Во тек е генерирање и испорака на решенија преку порталот „е-услуги“ на над 9.500 студенти кои ги исполниле условите и го оствариле правото на субвенциониран студентски оброк во рамки на вториот рок од повикот за аплицирање, информираше Министерството за образование и наука (МОН). Процесот на испорака на решенијата на студентите се очекува да биде завршен денес. Како што соопштија од МОН,...

Студенти добија опомена пред тужба за пари што МОН им ги исплатило по грешка за субвенциониран оброк

Студентски дом Гоце Делчев
Неколку студенти добија опомена пред тужба од страна на Министерството за образование и наука (МОН) во која од нив се бара да ги вратат парите што по грешка им биле исплатени за субвенциониран студентски оброк. И покрај тоа што апликациите на овие студенти за субвенциониран оброк претходно им биле одбиени, МОН им исплатило средства за октомври, првиот месец кога започна...

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...