fbpx
Таг: стипендии

таг: стипендии

Промовирани нови 29 поручници во редовите на АРМ [Галерија]

Во Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“ во Скопје денеска се одржа свеченост на којашто беа промовирани новите 29 поручници во служба на Армијата на Република Северна Македонија (АРМ), кои поминаа шест месечен курс за стручно оспособување. Од нив, 12 се жени, а 17 мажи. На свеченоста присуствуваше и се обрати заменикот министер за одбрана, Башким Хасани кој упати честитки до новите...

Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци

Град Скопје објави јавен оглас за стипендирање на спортисти – средношколци кои се жители на Скопје и учат во средните училишта на подрачјето градот. Од градот велат дека целта е да се зголеми мотивираноста кај младите спортисти – средношколци да спортуваат. Стипендиите, како што соопштија градските власти, ќе се доделуваат врз основа на условите и критериумите утврдени со Правилникот за...

Во новата епизода на „Шорткат“ главната тема ни се идеите за справување со контаминираните подрачја

Чистењето на линданот во ОХИС, арсенот во Лојане и Табановце, шестовалентниот хром во Јегуновце, троската во велешката топилница и другите жешки еколошки точки може да биде и побрзо и поефикасно доколку се искористи енергетската трансформација на земјава во справувањето со контаминираните подрачја. Ова е нашата главна тема во најновата епизода на „Шорткат“. Во емисијата за млади го третираме и рангирањето...

Ќе важат ли покачените стипендии за сите ученици и студенти од септември?

Студентски дом Гоце Делчев
Со лавина реакции, онлајн петиција и утврдена дискриминација се соочи Министерството за образование и наука (МОН) по зголемувањето на стипендиите само за дел од учениците и студентите. Наместо пофалба за зголемените износи, државната политика на стипендирање изминава година беше „поздравена“ со обвинувања и револт меѓу студентите и учениците и утврдена индиректна дискриминација од страна на Комисијата за спречување и...

Доделени 596 стипендии за ученици Роми и поддржани 47 основни училишта

Вкупно 596 стипендии се доделени на ученици Роми запишани од прво до четврто одделение во учебната 2021/2022 година во рамки на проектот „РЕДОВНО НА ЧАСОВИ: Акција за вклучување на Ромите во основното образование“, финансиран од Европската Унија. Проектот е имплементиран од страна на Фондацијата Отворено општество – Македонија, заедно со Здружението Центар за образовна поддршка Дендо вас и Фондацијата...

Можност за стипендии за UX/UI дизајнери, WordPress програмери и Front-End девелопери

Оние кои сакаат да започнат кариера како UX/UI дизајнери, WordPress програмери и Front-End девелопери без разлика дали имаат претходно искуство во ИКТ-индустријата, а сакаат своето образование да го насочат кон технологијата и дизајнот со фокус на развој на веб-страни, имаат можност да добијат стипендија. Институтот за дизајн и технологија – ИДТ Скопје и Школата за дизајн и уметност „Џолев и...

Објавени се стипендиите за студирање на најдобрите светски универзитети

Во тек се конкурсите за доделување на стипендии за граѓаните на Северна Македонија што во академската 2022/2023 година ќе се запишат на прв, втор или трет циклус на студии на еден од првите десет рангирани универзитети од сите области, односно на еден од првите сто рангирани универзитети од областа на техничките науки, архитектурата, градежништвото, математиката, меѓународното право, економијата и...

Објавени се листите со добитници на стипендии за студии од втор и трет циклус

Министерството за образование и наука (МОН) ги објави листите со добитници на стипендии за студии од втор и трет циклус во земјава за академската 2021/22 година. Вкупно 14 студенти на постдипломски студии ќе добиваат по 9.000 денари во текот на 9 месеци во годината, додека 15 докторанти ќе добиваат државни стипендии во висина од 18.000 денари месечно за 12 месеци. Листата...

Доделени 20 стипендии „Борис Трајковски“ за постдипломски студии

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги додели стипендиите „Борис Трајковски“, за академската 2021/2022 година, за студии од втор циклус за Пан-европската извршна МБА програма на Сити Колеџ, Европскиот кампус на Универзитетот Јорк, информираат од Кабинетот на Претседателот на РСМ. Во своето обраќање, претседателот Пендаровски истакна дека инвестирањето во образованието на младите бизнис лидери е најсигурната инвестиција во успехот на нашата економија...

Студентите преку онлајн петиција бараат покачените стипендии да важат за сите

Студентски дом Гоце Делчев
Речиси 8.000 потписи брои онлајн петицијата која ја покренаа студентите и во која бараат покачените стипендии што ги најави Министерството за образование и наука (МОН) да важат за сите студенти, а не само за оние кои аплицираат за првпат. Од годинава МОН го зголеми износот на студентските стипендии, односно студентите кои ќе добијат стипендија од прва, втора, трета или четврта...

Стипендии за 135 студенти на УКИМ од од Фондацијата „Атанас Близнакоф“

Вкупно 135 студенти од првиот циклус студии на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) - Скопје, денеска добија стипендии, обезбедени од фондацијата „Атанас Близнакоф“, во соработка со организацијата „Македонија 2025“. Годишниот износ на стипендијата е 120.000 денари. Стипендистите се од различни делови на Македонија, со речиси еднаква родова и етничка застапеност. Стипендиите се доделуваат на редовни студенти кои се запишани на...

МОН ќе додели уште 1.290 стипендии за ученици во дуални паралелки и во тригодишно средно стручно образование

Министерството за образование повторно ги отворa конкурсите за стипендии за ученици во дуални паралелки и за ученици во тригодишно стручно образование. Како што велат од МОН, ова е во „насока на целосна распределба на фондот на ученички стипендии предвидени за оваа учебна 2021-2022 година“. Конкурсот за доделување на стипендии за ученици запишани во паралелки во стручно образование во кои ќе...

МОН: Зголемени стипендии и за студентите од регионот со македонско потекло кои студираат во земјава

Министерството за образование и наука и оваа година обезбеди 50 стипендии за студенти со македонско потекло кои живеат во Албанија, Бугарија, Србија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Словенија, Косово, Турција, Романија, Црна Гора и Грција и тоа за додипломски студии на универзитетите „Св. Кирил и Методиј“ и „Мајка Тереза“ во Скопје, „Св. Климент Охридски“ во Битола, „Гоце Делчев“ во Штип...

МОН: До 15 септември аплицирање на новите конкурси за средношколски стипендии

Министерството за образование и наука информира дека во тек е аплицирањето на новите конкурси за доделување на средношколски стипендии за учебната 2021-2022 година, како и поднесувањето документи за обнова на правото на стипендија за тековните корисници кои истото го оствариле во некоја од изминатите учебни години, а исполнуваат услови за продолжување. Конкурсите за доделување на ученички стипендии се објавени на...

Произведуваат мед и имаат сопствен ЗОО парк, запознајте се со средното училиште „Браќа Миладиновци“

Новата учебна година вчера започна и во средното земјоделско-ветеринарно училиште „Браќа Миладиновци“ во Скопје. Станува збор за единственото училиште во земјава кое има сопствен зоолошки парк и произведува мед. Директорот на Фондот за иновации и технолошки развој Коста Петров и директорот на ЦЕЕД Македонија вчера го посетија објектот, при што учениците, наставниците и техничкиот кадар ги пречекаа гостите во...

„Македонија 2025“ и УКИМ преку фондацијата „Атанас Близнакоф“ ќе доделат 40 стипендии за талентирани студенти

„Македонија 2025“ и Фондацијата „Атанас Близнакоф“ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје распишаа конкурс за доделување 40 стипендии за талентирани студенти „Атанас Близнакоф„ за учебната 2021/2022. Стипендиите се доделуваат на редовни студенти кои ќе се запишат во прва година на прв циклус на студии на сите факултети при Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, кои постигнале исклучителни...

МОН ги објави конкурсите за ученички и студентски стипендии за 2021-2022

Министерството за образование и наука (МОН) извести дека се објавени конкурсите за доделување на ученички и студентски стипендии за учебната, односно студиската, 2021-2022 година. Заинтересираните кандидати можат да ги погледнат на следниот линк. Во секој од конкурсите се наведени условите, критериумите, потребните документи и роковите за аплицирање со цел остварување на правото на користење на соодветната стипендија. „МОН и Владата оваа...

Со стипендијата „Борис Трајковски“, младите добиваат шанса за студирање на „Сити Колеџот“ во Солун

Претседателот Стево Пендаровски, министерката за образование и наука, Мила Царовска и претседателот на Сити Колеџ, Европскиот кампус на Универзитетот Јорк, Јанис Верверидис, денеска потпишаа протокол за соработка за доделување стипендии „Борис Трајковски” за академската 2021/2022 година, соопштија од претседателскиот кабинет. Протоколот предвидува соработка за следната академска година, со цел да се обезбедат дваесет стипендии за Пан-европската Извршна МБА програма,...

Од идната учебна година учениците од средните стручни училишта ќе добијат стипендии до 3.500 денари

Министерството за образование и наука (МОН) за наредната учебна година обезбеди фонд од околу 60 милиони денари за 2.200 стипендии за ученици од прва година во средните стручни училишта. Со овој фонд, предвидено е 1.500 ученици кои ќе се запишат во паралелки во стручно образование, во кои ќе се реализира практично образование со зголемен број на часови согласно програмите...

Стипендии за средношколците со помал просек преку проектот „Образованието е повеќе од просек 5.0“

Џолев и уметностите
Во четврток истекува рокот за аплицирање за целосни стипендии за новата сезона обуки на Школата за дизајн и уметност „Џолев и уметностите“ и Институтот за дизајн и технологија, наменети за средношколците со низок просек. Ова е трет пат како преку проектот „Образованието е повеќе од просек 5.0“ се поддржуваат средношколците кои изминатата учебна година ја завршиле со просек под 3,9. Преку...

Условни казни за инцидентите пред Собрание во јули добија уште шестмина обвинети

На денешното рочиште во Основниот кривичен суд во Скопје уште шестмина обвинети за инцидентите, кои на 5 јули се случија пред Собранието за време на протестите против францускиот предлог,...