fbpx
Таг: ССМ

таг: ССМ

Првомајски протест на ССМ: Товарот на кризата да го понесат сите, а не само работниците

Линеарно зголемување на платите, нов статус за работниците преку колективни договори и повлекување на претставката поднесена пред Уставен суд за укинување на недела како неработен ден, се дел од барањата што Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) ги упати на денешниот протест. Под паролата „Сѐ да застане за работникот да опстане“ првомајскиот протест започна во 12:30 часот пред ССМ, од...

Постигнат договор за минималната плата од март да порасне на 18.000 денари

Владата постигна договор со работодавачите и синдикатите, а опозицијата потврди дека ќе го поддржи договореното. Од март минималната плата во земјава ќе изнесува 18.000 денари, при што владините проценки се дека 80.000 граѓани што работат за минималец ќе добијат покачување на платите. „Со дефинирањето на минималната плата на висина од 18.000 денари, сума која е воедно и двојно покачување од...

Работниците излегоа на протест, бараат итно да се донесе Законот за недела да биде неработен ден

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) попладнево излезе на протест пред Собранието и пред Стопанската комора на Северна Македонија (СКСМ) за да го изрази незадоволството од неизгласувањето на законското решение со кое недела треба да се прогласи за неработен ден, но и да потсетат дека бараат измена на Законот за минимална плата. На протестот беше истакнато дека работниците бараат и...

(Не)вработени млади: отпуштања среде пандемија, пониски плати и недоволна информираност за работничките права

Здравствено – економската криза предизвикана од пандемијата со ковид-19 има сериозни импликации, како на глобално, така и на национално ниво. Оваа криза не само што не ги одбегна младите лица, туку истите силно ги погоди, со што ги доведе на врвот на категориите на ранливи групи на лица. Стапката на младинска невработеност во државата изнесува 39,2 проценти, што е...

Владата, синдикатите и работодавачите порачуваат дека зачувувањето на работните места останува приоритет

Во пресрет на Меѓународниот ден на трудот (1 Мај), Економско социјалниот совет (ЕСС) одржа свечена седница. Заедничките пораки на претставниците на Владата, Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) и на Организацијата на работодавачите (ОРМ) се дека поддршката на работниците и зачувувањето на работните места останува во фокусот на нивните ангажмани, што се потврди во сите досегашни мерки и програми...

ССМ бара ковид-19 да биде професионално заболување и да се исплаќа 100 отсто од платата при заболување

фото: ССМ
На Светскиот ден за безбедност и здравје при работа, 28 април, Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) побара ковид-19 да се признае како професионално заболување за сите работници. На вработените, пак, кои отсуствуваат од работа поради заболување со ковид-19, да им бидат исплатени 100 проценти од законската основица на плата. „Последиците од пандемијата можат да бидат катастрофални. Апелираме на брзо...

Работниците ќе можат да пријaват кршење на нивните права преку новата мобилна апликација „ССМ – Мои работнички права“

ССМ Мои работнички права
Работниците чии работнички права во државата се прекршени, отсега истото ќе можат да го пријават и преку новата мобилна апликација што денес ја презентираа Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) и Државниот инспекторат за труд (ДИТ). Преку апликацијата „ССМ – Мои работнички права“ граѓаните ќе можат на брз и едноставен начин, преку своите мобилни телефони, да добиваат директни информации за...

Основните трошоци за живот во декември 2020 година изнесувале 33.697 денари

Потребите на едно домаќинство за храна, пијалаци, домување, хигиена, превоз, облека, обувки во декември 2020 година изнесувале 33.697 денари, покажуваат податоците на Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) за вредноста на синдикалната минимална кошница. Најголем дел од средствата 14.078 денари или 41,78 отсто се трошеле за исхрана и пијалаци. Потребите за домување биле 10.817 денари или 32,10 проценти, за хигиена...

Порталб: Почна кампањата „Правата на младите работници“ за кревање на свеста за неправдите

Вчера започна кампањата „Да ги информираме младите за нивните права“ со панел-дискусија на платформата „zoom“ каде многу застапници на правата на младите во земјава зборуваа на темата за правата на младите работници. Говорници беа Вилдан Дрпљанин, Ивана Стојановска, Блажен Малески, Слободан Трендафилов и Ирена Ивановска, пишува „Порталб.мк“. Правникот Вилдан Дрпљaнин, вработен во Хелсиншкиот комитет за човекови права, посочи на една...

Жените во нашата држава се за 19 проценти помалку платени од мажите за иста работа

Надлежните институции, во соработка со приватниот сектор и синдикатите, да развијат ефикасен механизам кој ќе придонесе за изедначување на платите на мажите и жените, кои во овој момент за иста вредност во работата се за 23 проценти пониско платени на глобално и 19 проценти на национално ниво. Ова беше истакнато денеска од Сојузот на стопански комори, Здружението на бизнис жени...

Синдикатите со одговор на поскапувањето на струјата – ако не се зголемат платите, во протести и штрајкови

Рекордното зголемување на цената на електричната енергија за домаќинствата во Северна Македонија за 7,42 отсто, предизвика реакции на граѓаните, но не и само од нив. Претседателството на највисоките тела на Сојузот на синдикати на Македонја, коешто се состои од 18 синдикати, ќе се состане во петок за да дискутира и да заземе став за мерките што ќе им ги...

ССМ бара заболените од ковид-19 и работниците во изолација да добијат цела плата

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) бара работниците заболени од ковид-19, работниците кои се во изолација или во самоизолација поради изложеност на ковид– 19, да им биде исплатен надомест на плата за боледување, односно надомест за професионално заболување во висина од 100 проценти. „Во изминатиот период, сведоци сме дека голем број на работници не по нивна вина, или се заболени...

Сојузот на синдикати смета дека Владата ќе придонесе да се зголеми бројот на невработени

Сојузот на синдикати на Македонија реагира на денешната изјава на министерката за финансии Нина Ангеловска во врска со олабавувањето на условите за задржување на бројот на вработени, при користење на мерката за субвенции на плати за стопанството. „Сојузот на синдикатите на Македонија и се „заблагодарува“ на министерката за финансии Нина Ангелова, што во целост ги поддржува и применува мерките од...

ССМ бара да се почитува препораката за ослободување од работа поради корона вирусот

Сојузот на синдикати на Македонија апелира работодавачите во јавниот и приватниот сектор да ги почитуваат препораките од Владата и еден од родителите кои имаат деца до 10 години да биде ослободен од работа. „Апелираме до надлежните во Министерството за труд и социјална политика и Државниот инспекторат за труд, секое непочитување на оваа препорака веднаш да биде санкционирано, а секоја појава...

Мајхошев: Социјалниот дијалог сведен само на ССМ и ОРМ

Законот ги елиминира шансите други, помали синдикати и организации на работодавачи да ја водат синдикалната борба, поради превисоките критериуми за репрезентативност. Според важечките, социјалниот дијалог во државата се води на ниво на само две организации: Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) и Организацијата на работодавачи на Македонија (ОРМ) и тоа треба да се смени, вели професорот Андон Мајхошев  од...

Дарко Димовски избран за претседател на ССМ на вонреден конгрес

Сојузот на синдикати на Македонија денеска на вонреден конгрес го избра досегашниот в.д претседател Дарко Димовски за нов претседател на ССМ. Тој беше избран преку јавно гласање со мнозинство гласови. Неговиот противкандидат, Пецо Грујовски од УПОЗ, изјави дека ова бил најконтроверзниот конгрес. – Во оваа пригода немам што да изјавам освен дека изгубија Сојузот на синдикати на Македонија и работниците - изјави...

Прекинат конгресот на ССМ – делегатите не гласаа за нов претседател

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) денеска на вонредниот конгрес во Охрид не избра нов лидер. Дел од присутните делегати остро реагираа и упатија бурни критики поради тоа што за новата лидерска функција беше предложен само еден кандидат, односно претседателот на гранковиот синдикат СУТКОЗ, Дарко Димовски. Конгресот, кој се одржуваше зад затворени врати беше прекинат. Сега Верификационата комисија...

ССМ избира нов претседател – Димовски е единствен кандидат

Сојузот на синдикати на Македонија денеска на вонреден конгрес во Охрид ќе избере нов претседател, а единствен кандидат за оваа функција е актуелниот в.д. претседател Дарко Димовски, кој доаѓа од Синдикатот на СУТКОЗ. Советот и Претседателство на ССМ ја прифатија кандидатурата на Димовски, а ги одбија кандидатурите на Пецо Грујовски, кој е претседател на УПОЗ, како и на претседателот на...

Искршена врата и полиција во ССМ – Живко Митревски ја напушта функцијата

Вистинска драма се случувала пред влезот на Сојузот на синдикатите (ССМ), кога новиот директор на ССМ, Дарко Димовски со своите соработници дошол да ја презеде новата функција од досегашниот лидер на синдикатите, Живко Митревски, јави Нова ТВ. Иако го имал в рака решението, Димовски бил спречен да влезе во седиштето на ССМ. Во настанатата турканица, биле искршени стаклата на влезната врата,...

ССМ поднесе кривична пријава против Ременски

Претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ), Живко Митревски, поднел кривична пријава против министерката за труд и социјална политика од СДСМ, Фросина Ташевска-Ременски, и против пет други лица за злоупотреба на службената положба и овластување. Според Митревски, врз основа на фалсификуван документ за донесена одлука од наводно одржана седница на Советот на ССМ, Ременски донела решение за негова смена...

Вистиномер: Вакцината на „Фајзер“ за деца под 16 години е регистрирана во Србија во 2021 година

Документот што се споделува во текстот на „Коловрт“ е од декември 2020 година кога фајзеровата вакцина не се администрираше на деца под 16 години никаде во светот, затоа што...