fbpx
Таг: Собрание на РСМ

таг: Собрание на РСМ

Старите возачки дозволи да важат до Нова година, гласи новиот предлог закон

Старите возачки дозволи кои имаат важечки рок, а се со старото име на државата, наместо до 12 февруари 2024, да важат до 31.12.2024. Ваков предлог на закон за изменување на Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, по скратена постапка, поднесоа пратениците Никола Мицевски, Мартин Костовски, Вјолца Адеми, Атнан Незири, Димитар Апасив и Павле Трајанов. Собранието ја усвои потребата...

Собранието ги разреши министрите на Алијанса, Меџити и Алиу

По целодневна и исцрпувачка дебата, собраниските пратеници доцна синоќа во две одделни гласања ги разрешија министерот за здравство Фатмир Меџити и министерот за информатичко општество и администрација Азир Алиу. За разрешувањата гласаа 62 пратеници, додека немаше ниту еден против ниту воздржан. Опозицијата, по учеството во дебатата и критиките упатени за владејачката коалиција, не учествуваше во гласањето. Меџити и Алиу се министри...

Невладините реагираат на измените во законот за отпад во полза на загадувачите

Невладините организации Гоу Грин и коалиција 02 реагираат на четирите предлог-измени во законите за отпад кои се доставени до Собранието на РСМ во скратена постапка. Тие реагираат на измените што се предлагаат во законите за управување со отпад, кои во пакет беа донесени од парламентот во септември 2021 година. Предлозите доаѓаат од ДУИ, ЛДП, ВМРО-ДПМНЕ и Министерството за животна...

Ковачевски: Анексот за изградба на Кичево-Охрид мора помине низ Собрание

Премиерот Димитар Ковачевски денеска информираше дека за било каков анекс за продолжување на рокот за изградба на автопатот Кичево-Охрид од кинеската компанија „Синихидро“ ќе мора да се изјасни Собранието. Тој додаде дека било каков договорен анекс со „Синохидро“ мора да биде одобрен во Собранието на РСМ, бидејќи овој автопат се прави со договор кој претставува закон и секој досегашен...

Албанската опозиција од денеска ќе ја бојкотира работата на Собранието

Опозициската коалиција „Европски сојуз за промени“ најави дека од денеска ќе ја бојкотираат работата на Собранието на РСМ. Тие апелираат од собранискиот спикер Талат Џафери да не го узурпира правото на опозицијата да биде застапена со свој член во Државната изборна комисија (ДИК). „Тука сме да изјавиме дека од денеска, пратеничката група на „Европскиот сојуз за промени“ нема да учествува...

Изборот на седмиот член на ДИК заглавен во Собранието

Изборот на седмиот член на Државната изборна комисија (ДИК) ќе се усвои по новогодишните празници. Претседателот на Собранието на РСМ, Талат Џафери вели дека штом стигне до него предлогот за назначување на седмиот член на ДИК ќе го стави на собраниска седница, но потсети дека за неговиот избор треба да се обезбеди двотретинско мнозинство. Изминатиов период изборот на членот на...

Собранието го избра новиот состав на Антикорупциската комисија

Со 97 гласа „ЗА“, Собранието на РСМ денеска го избра новиот состав на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК). За претседателка на Антикорупциската комисија е избрана Татјана Димитровска. Во новиот состав на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) ќе бидат вклучени Цвета Ристовска, Татјана Димитровска, Софија Спасова Медарска, Сервет Демири, Бесник Џемаиљи, Билјана Каракашова Шулев и Зоран Богоевски....

Пендаровски: Со одлагање на уставните промени ќе пропуштиме уште една прилика што може да нè чини деценија

Во своето денешно обраќање во Собранието на РСМ, говорејќи за уставните промени, претседателот Стево Пендаровски порача дека поделбите во македонското национално ткиво за ова прашање се контрапродуктивни за виталноста на нашата кауза. Со одлагање на уставните измени, рече Пендаровски, ќе пропуштиме уште една прилика која може да нè чини најмалку уште една деценија надвор од интеграциите, а тоа ќе значи...

ОДАС: Одбиени амандманите за средношколците и студентите

Организицијата за дијалог и афирмација на средношколците и студентите (ОДАС) денеска соопшти оти до сите пратенички групи во Собранието поднеле амандмани на Буџетот за 2024 година кои се однесуваат на младите, средношколците и студентите. Нивните предлози, како што велат од ОДАС, на седница на Комисијата за финансирање и буџет во Собранието биле одбиени од страна на претставник на Владата и...

Граѓанскиот сектор бара државата да сопре со легализација на дивоградбите со закони

Дури 21 здружение, иницијативи на граѓани и експерти бараат повлекување на измените на законот со кој се легализираат дивоградбите изградени до 31.12.2022 година, а кој по скратена постапка е предложен во Собранието на РСМ. Граѓанскиот сектор бара од парламентарниот спикер и пратениците да се повлечат законските измени, а во случај да не бидат повлечени, да не го гласаат овој штетен...

Албанската опозиција може да остане без член во Државната изборна комисија

Владејачкото мнозинство во Комисијата за избори и именувања денеска го отфрли предлогот Абдуш Демири од партијата БЕСА да биде член на Државната изборна комисија. СДСМ, ДУИ и Алијанса на Албанците се согласија околу оваа точка, по што претседателката на Комисијата, Марија Георгиевска прочита дека се отфрла кандидатурата на Демири. „Зошто играте вакви игри, што ви требаат ваквите игри нема да...

Марија Јаничевска избрана за директор на Оперативно-техничката агенција

Со 93 гласа „ЗА“, пратениците од Собранието на РСМ денеска ја избраа Марија Јаничевска за нов директор на Оперативно-техничката агенција (ОТА), која доаѓа на местото на досегашниот директор Зоран Ангеловски. Марија Јаничевска е дипломиран правник и досегашен стручен соработник за општи и заеднички работи во Оперативно-техничката агенција. Предлогот беше утврден едногласно, а денеска го доби и неопходното дво-третинско мнозинство и...

Да нема илузија кај партиите дека уставните измени може да се репреговараат за влез во ЕУ

Продолжување на преговорите за пристапување на С. Македонија во ЕУ, нема да има додека не се заврши процесот на уставни измени во Собранието на РСМ, односно додека политичките партии не постигнат консензус по ова прашање. Нашата земја најверојатно нема да биде точка на дневниот ред на лидерскиот самит на ЕУ во декември, посочуваат дипломатски кругови од Виена. Дипломатите од Виена...

Децата го презедоа Собранието по повод Светскиот ден на детето

На Светскиот ден на детето, УНИЦЕФ и Собранието на Северна Македонија организираа настан насловен “Децата го преземаат Собранието“ на кој децата и младите пред народните избраници ги претставија своите најгорливи прашања, потреби и гледишта, информираат од УНИЦЕФ. Над 50 деца и млади на возраст од 14 до 19 години од целата земја го презедоа водењето на собраниската седница на која...

Пратеник на Левица искорна монитор и фрлаше документи кон Горан Мисовски

Корнење на монитор, фрлање со хартиени документи, пластично шише, телефон и друга опрема беше само дел од инцидентот којшто денеска го предизвика пратеникот на Левица, Борислав Крмов на седницата на Собранието на РСМ, на која се разгледуваше новиот Деловник за работа на Собранието на РСМ. Пратеникот од Левица Борислав Крмов побара да се прекине седницата, реагирајќи за тоа зошто не...

Албанските опозиционери ќе дејствуваат во заедничка пратеничка група

Пратениците од албанскиот опозициски блок Демократско движење, Беса и Алтернатива денеска најавија дека отсега во Собранието ќе дејствуваат во рамки на заедничка пратеничка група. Tие неодамна го формираа т.н. „Европски сојуз за промени“. За координатор на пратеничката група е избрана Сафије Садики-Шаини од Алтернатива, а нејзина заменичка ќе биде Мерита Колчи Коџаџику од Демократско движење. За ова денеска пратениците го...

Меџити бара Обвинителството да излезе со имиња на обвинети за скандалот на Онкологија

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска апелираше до Обвинителството да излезе со име и презиме на обвинети за случајот со Клиниката на онкологија. Тој посочи дека очекува резултати од работењето на Обвинителството, додавајќи дека го гуши краватата што ја носи и најубаво се чувствува меѓу колегите, во бел мантил. „Уште еднаш апелирам крајно време е Обвинителството да излезе со точно...

Пратеник за пратеник, медиуми за пари – државните кампањи ќе се гласаат по скратена постапка

Со предложените измени на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги кои се наоѓаат на разгледување пред пратениците, повторно ќе се овозможи одлив на милиони евра од државниот буџет за организирање на владини и општински кампањи во телевизиите и радио-станиците. Денеска пратениците од сите политички партии, со исклучок на Левица, ја поддржаа потребата од донесување на измените на Законот...

Анкетната комисија за случајот „Онкологија“: Опозицијата обвинува за политички врски во скандалот со лекови

Анкетната комисија за случајот на Клиниката за онкологија денеска продолжи со работа со сослушување на поранешните и актуелните директори на Фондот за здравствено осигурување Орхан Рамадани, Фатон Ахмети и Магдалена Филиповска Грашковска. На денешната седница која ја води од потпретседателот на комисијата Александар Велјановски се сослушуваат сведоци и експерти, а се разгледуваат и акти и документи. Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски...

Македонски железници ќе добијат конкуренција – и приватници ќе возат по нашите пруги

Најголемиот државен загубар и единствена компанија која во моментов сообраќа по македонските пруги - Железници на РСМ Транспорт во иднина ќе добие конкуренција од приватни оператори. Во Собранието на РСМ во моментов по скратена постапка се усвојуваат предложените измени и дополнувања на Законот за железнички систем, со кој ќе се стави крај на државниот монопол во железничкиот сообраќај во...

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...