fbpx

Албанските опозиционери ќе дејствуваат во заедничка пратеничка група

Координатор на пратеничката група е Сафије Садики-Шаини од Алтернатива, а нејзина заменичка ќе биде Мерита Колчи Коџаџику од Демократско движење

-

Пратениците од албанскиот опозициски блок Демократско движење, Беса и Алтернатива денеска најавија дека отсега во Собранието ќе дејствуваат во рамки на заедничка пратеничка група. Tие неодамна го формираа т.н. „Европски сојуз за промени“.

За координатор на пратеничката група е избрана Сафије Садики-Шаини од Алтернатива, а нејзина заменичка ќе биде Мерита Колчи Коџаџику од Демократско движење. За ова денеска пратениците го известиле собранискиот спикер Талат Џафери.

„Иако пратеничкиот мандат е при крај, сметаме дека има многу отворени прашања и процеси поврзани со европската иднина на земјата за што Сојузот е сериозно заинтересиран да помогне. Вo овој правец формирањето на пратеничката група ќе биде додадена вредност на оваа соработка“, изјави лидерот на Алтернатива, Африм Гаши.

Освен што најавија дека заеднички ќе дејствуваат во законодавниот дом, пратениците од „Европскиот сојуз за промени“ ги повикаа сите пратеници кои сакаат, да се приклучат кон нивната пратеничка група.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Долг процес до транспарентност: Како ЗОО Скопје се обиде да крие информации од јавен карактер?

Точно два и пол месеци траеше голготата на редакцијата на Мета.мк да добие информации од јавен карактер од Зоолошката градина - Скопје, а во врска со прашања чии одговори...