fbpx
Таг: пратеници

таг: пратеници

Канцелариите на пратениците за комуникација со граѓаните затворени кога треба да работат

Граѓаните треба да ги бараат насекаде вработените во Канцелариите за контакт со граѓаните, кои се ангажирани на одредено работно време, за да обезбедат комуникација меѓу пратениците и граѓаните. Порталб.мк посети 4 канцеларии на различни локации, и тоа во Тетово, Чаир, Карпош и Шуто Оризари за да се види одблиску како функционираат. Според она што го видовме на терен, наведените...

Бугарскиот парламент расправа за гласањето доверба на владата на Кирил Петков, во Софија протести

Во бугарскиот парламент денеска се расправаше за гласањето доверба на владиниот кабинет предводен од Кирил Петков. Расправата веројатно ќе продолжи до утре, а гласањето доверба би се случило в четврток. Ова е прво барање да се изгласа недоверба на владата предводена од Кирил Петков, известува mediapool.bg. Расправата течеше со многу обвинувања и кон владата и кон партиите на владејачката коалиција,...

Партијата на бугарскиот премиер „оди“ кон обезбедување мнозинство во парламентот на сметка на Слави Трифонов

Откако денеска бугарскиот весник „24 Часа“ објави дека седуммина пратеници на парламентарната група на партијата „Има таков народ“ (ИТН) ќе ја напуштат и ќе застанат во поддршка на владејачката коалиција, од која нивната партија излезе минатата недела, засега и од нивната партија и од коалицијата „Продолжуваме со промената“ (ПП) на премиерот Кирил Петков нема ниту јасна потврда, ниту јасно...

Контраспин: Собранието е со драстичнo намалена ефикасност – спинуваат и ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ

Статистиката што ја употребува ВМРО-ДПМНЕ дека биле поефикасни од СДСМ, но и СДСМ кога говори да се врателе платите и дека 99,5 отсто пратениците од опозицијата блокирале, не смее да се употребува за дневно политички цели. Само еден површен поглед врз бројот на одржани и завршени седници од 2018 до 2021 покажува дека ефикасноста мерена според овој критериум драматично...

Едногласно изгласан законот за зголемување на минималната плата на 18.000 денари

Едногласно - со 90 гласови „за“ и ниту еден „против“ или воздржан, попладнево пратениците во Собранието ги изгласаа измените на Законот за минимална плата, со кои наместо 15.000 денари, минималната плата од април ќе изнесува 18.000 денари. Се очекува со новото законско решение поголема плата да добиваат околу 80.000 работници. Одлуката е донесена по три дена собраниска расправа, во која опозицијата...

ИДУЕП за социјалните мрежи: Политичарите и институциите не се отворени за мислењата на граѓаните

Носителите на извршната власт – Претседателот и Владата во целост биле онлајн, а бројот на активни градоначалници на социјалните медиуми пораснал за 3 споредено со 2020 година и изнесува 80 од вкупно 81. Политичарите и јавните институции се присутни на социјалните медиуми само кога сакаат нешто да соопштат, да се одбранат или да нападнат, а мислењата од граѓаните речиси...

Вистиномер: Не е точно дека ДУИ досега не била во опозиција

ДУИ беше опозициска партија пред 15 години, во 2006 година кога Груевски формираше влада со ДПА, НСДП и ЛДП. Во власта, пак, е континуирано 13 години – од 2008 година. Оттука, неточна е информацијата што ја соопштува Левица дека доколку падне Владата на СДСМ и ДУИ, ДУИ, конечно, по 20 години ќе замине во опозиција, пишува „Вистиномер“.   Партијата Левица излезе...

(ФОТО) Пратеници од ВМРО-ДПМНЕ во скафандер во Собрание, пред седум месеци критикуваа за истата работа

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски, кој е и координатор на пратеничката група и Ангелинка Петкова денеска во скафандери дојдоа во Собранието на РСМ за да учествуваат на седницата на која треба да се гласа недоверба на актуелната влада. Бидејќи и двајцата се позитивни на ковид-19 и се во изолација, под посебни протоколи е дозволено нивното присуство во парламентарниот дом. Пред...

Обвинителството ги отфрли пријавите на ВМРО-ДПМНЕ и Левица за гласањето во скафандери во Собранието

Основното јавно обвинителство (ОЈО) ги отфрли кривичните пријави што ги поднесоа опозициските ВМРО-ДПМНЕ и Левица против собранискиот спикер Талат Џафери и двајцата пратеници од власта кои во скаfандери дојдоа на гласање во парламентот, поради тоа што беа заболени од ковид-19. Нивните гласови беа неопходни за усвојување на пакет мерки за помош за справување со пандемијата, кои беа со месеци...

Филипче: Вакцинацијата со „Синофарм“ ќе започне по Велигден, а во мај се очекуваат уште 26.000 дози на „Фајзер/Бионтек“

Министерот за здравство Венко Филипче денеска информираше дека според информациите кои ги добил од компанијата „Фајзер/Бионтек“, во мај се очекува да пристигнат 26.000 дози од нивната вакцина, при што количества од по 5.000 до 7.000 дози ќе се испорачуваат секој понеделник. Следната недела се очекуваат и 200.000 дози од кинеската вакцина „Синофарм“, со што вакцинацијата со нив би започнала во...

Денеска ќе се вакцинираат пратениците од Собранието

Министерството за здравство информира дека денеска во А1 арена спортски центар „Борис Трајковски“ ќе се вакцинираат пратениците од Собранието, како дел од критичната инфраструктура опфатена во Националниот план за ковид имунизација. „Вакцинацијата на пратениците ќе се одвива во три групи односно од 10 до 18 часот. На 14 април беа вакцинирани собраниските служби. Вакцинирањето на пратениците и вработените во Собранието...

„Гласен текстилец“ бара пратениците итно да го изгласаат петтиот пакет мерки

Социо-економската и здравствената криза предизвикана од вирусот ковид-19, удри по вработените од ниско-профитабилните и трудо-интензивни гранки, по жените, младите, возрасните лица пред пензија, хронично болните, самохраните родители. Тие се соочуваат со незаконски откази, непродолжување на договорите за работа, намалена плата, доцнење на платата и по два месеца, губење на права од работен однос и друго. Голем дел од фирмите...

ВМРО-ДПМНЕ бара, СДСМ прифаќа пратениците да имаат само македонско државјанство

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ денеска предложи измени на Законот за пратеници, со кои ќе се овозможи пратеници во Собранието на РСМ да станат единствено оние лица кои поседуваат само македонско државјанство. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека законските измени се со цел да се заштити функцијата пратеник од негативни влијанија на угледот на лицето кое ќе биде избрано на избори. Од владејачката партија...

Коалицијата е стабилна велат од СДСМ, откако пратениците на ЛДП најавија дека самостојно ќе делуваат во Собранието

Мнозинството во Собранието и коалиција во Владата се стабилни, посветени на реализација на утврдените цели и програми, во интерес на граѓаните, информираат од СДСМ, откако ЛДП донеле одлука за самостојно делување на своите пратеници Моника Зајкова и Боби Мојсоски. „Како партија донесовме одлука уште пред седум месеци за самостојно делување во македонскиот Парламент заради подобро претставување на либералните вредности и поголем...

Матурантите викендов ќе одлучат која од понудените две опции за државна матура ќе ја прифатат

На државната матура, матурантите да полагаат два екстерни испита, додека за двата интерни да се изведе средна оценка од четирите години или пак, да се полагаат четири предмети по скратени програми. Ова се опциите што ги понуди Собранискиот клуб за младински прашања и политики на денешната дебата за државната матура со претставници на Сојузот на средношколците. Сојузот викендов ќе одлучи...

Антикорупциската комисија отвори постапка против тројца пратеници и министер

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) на денешната седница донесе одлука за отворање на постапка против тројца опозициски пратеници и еден актуелен министер поради сомнение дека, откако биле назначени на функциите, управувањето со нивните фирми го префрлиле на свои сопружници и роднини, што е спротивно на Законот за корупција. Антикорупциската комисија ќе утврдува дали тие го прекршиле Законот за...

Новиот состав на Собранието со пониско ниво на квалитет на дебата отколку претходните

Квалитетот на дебатата во Собранието, од стапувањето на функција на пратениците на најновиот парламентарен состав на 4 август минатата година сè до крајот на 2020 година е на најниско ниво во последните седум години, се вели во извештајот за овој период подготвен од Институт за демократија „Социетас Цивилис“ - Скопје. Аналитичарите притоа се фокусирале на дискусиите кои се однесуваат на...

Бојкотот на наставата на дел од средношколците прекинува од утре

Сојузот на средношколци одлучи уште денеска ја да бојкотира наставата, а од 6 до 12 февруари привремено да прекине со бојкотот. „Ни требаат квалитетна настава и изменета државна матура и натамошен образовен и професионален развој. Поради ова, Сојузот им остава можност и време на институциите да ги прифатат и спроведат нашите барања“, велат од Сојузот на средношколци. Оттаму потсетуваат дека нивниот...

Ѓорчев на сведочењето за насилствата од 27 април: Некој сакаше да се случат проблеми

Тој 27 април беше лош ден за Македонија. Кој е тој што доби, а кој изгуби? ВМРО-ДПМНЕ најмногу изгуби, а триесетина луѓе завршија на Голи Оток, рече на денешното сведочење за насилствата во Собранието на 27 април, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев. Според него, настаните на 27 април не биле исклучок туку голем план, бидејќи како што рече „некој сакаше...

Иницијатива на граѓанската О2 – 39 пратеници здружени ќе се борат против загадувањето

Од здружението О2 Иницијатива, денеска соопштија дека е формирана интерпартиска парламентарна група која ќе треба заеднични да се бори против загадувањето и климатските промени, во име на заштита на животната средина. Во оваа група се вклучиле 39 пратеници од девет политички партии. Од О2 Иницијатива велат дека денеска ја имале првата средба со парламентарна група, а на агендата биле измените...

Видео од филмска сцена злоупотребено да се прикаже револт на работници кои не зеле плата

Не е точно дека видеото прикажува револтирани работници кои одлучиле да го демолираат автомобилот на својот газда бидејќи не им дал плата. Видеото е дел од сцена на филмот...