fbpx

Грција на пат кон воведување гласање на дијаспората на парламентарните и европските избори

За да се изгласа амандманот, односно да се воведе гласање на дијаспората, потребни се најмалку 200 пратенички гласови

-

Министерката за внатрешни работи на Грција, Ники Керамеус, поднесе предлог за амандман на законот за гласање преку пошта со кој се предвидува Грците надвор од границите на земјата да гласаат на изборите за националниот и за Европскиот парламент, јави грчки „Екатимерини“.

Тоа практично значи дека ако се изгласа во грчкиот парламент, и Грците од дијаспората ќе може да гласаат на ваквите избори.

За амандманот се дознало на вчерашната парламентарна расправа за законодавството поврзано со „европските“, односно гласањето за пратеници од Грција во Европскиот парламент и за референдумите.

За да се изгласа амандманот, односно да се воведе гласање на дијаспората, потребни се најмалку 200 пратенички гласови.

Гласањето за новиот предлог-закон ќе се случи до крајот на оваа седмица.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Може да се раскине кој било договор, прашање е цената

Ванковска делумно точно оценила дека раскинувањето на договорите со Бугарија и Грција „е лесно“ и „малку потешко“. Но, нејзината проценка колку лесно или колку тешко се раскинуваат билатералните и...