fbpx
Таг: дијаспора

таг: дијаспора

Грција на пат кон воведување гласање на дијаспората на парламентарните и европските избори

Министерката за внатрешни работи на Грција, Ники Керамеус, поднесе предлог за амандман на законот за гласање преку пошта со кој се предвидува Грците надвор од границите на земјата да гласаат на изборите за националниот и за Европскиот парламент, јави грчки „Екатимерини“. Тоа практично значи дека ако се изгласа во грчкиот парламент, и Грците од дијаспората ќе може да гласаат на...

ДЗС: Досега попишани 419.485 лица, 129.614 домаќинства и 173.439 станови

Од Државниот завод за статистика информираат дека пописот во земјава непречено се одвивал и изминатиов викенд, со минорен број на лица кои одбиваат да се попишат. Досега се попишани 419.485 лица, 129.614 домаќинства и 173.439 станови низ целата земја, заклучно со 12 септември во 20 часот. До 13 септември во 7:30 часот, биле самопопишани 192.538 лица што живеат во странство. Пописот...

До утрово попишани речиси 150.000 иселеници, Маричиќ од Брисел ја повика дијаспората на масовно попишување

До утрово во 8 часот, преку веб-апликацијата за самопопишување се евидентирани 148.719 лица од дијаспората што се попишале, информираат од Државниот завод за статистика на нивната веб-страница за пописот. Како и досега, најголем дел од попишаните иселеници од земјава се од Швајцарија, Германија и Италија, а многу помал е бројот на попишани лица во Австралија, Канада и САД. Министерот за...

Од дијаспората се попишале уште 6.600 лица, вкупната бројка изнесува 143.755 граѓани

Државниот завод за статистика (ДЗС) утринава информираше дека регистрирани се нови 6.600 само попишани лица од дијаспората. Со ова, за 25 дена откако започна пописот, вкупно 143.755 граѓани се попишале преку апликацијата за самопопишување достапна на popis2021.stat.gov.mk и census2021.stat.gov.mk. Од ДЗС велат дека бројот на оние кои ја користат оваа можност да го потврдат своето потекло продолжува секојдневно и трендот...

Досега самопопишани 137.111 македонски државјани од дијаспората

Државниот завод за статистика (ДЗС) утрово соопшти дека досега се попишале 137.111 лица од дијаспората. Денешната состојба покажува дека за еден ден се попишале 7.102 македонски државјани. Од ДЗС ги повикаа иселениците да ја искористат можноста и да одговорат на прашањата во апликацијата за самопопишување. Во врска со технички проблеми, граѓаните може да се обратат на отворените линии за комуникација достапни...

До утрово попишани 121.520 лица од дијаспората, непрекинато течат подготовките за пописот

Државниот завод за статистика до утрово до 8 часот евидентирал 121.520 лица од дијаспората што се самопопишале преку веб-апликацијата. Бројката на попишани иселеници продолжува да расте, а нивниот број е најголем во европските земји. Лицата кои живеат надвор од земјава ќе можат да се самопопишат преку веб-апликацијата во било кое време во периодот до 21 април. Од Државниот завод за...

Самопопишувањето на дијаспората ќе продолжи до 21 април, досега попишани 71.503 лица

Државниот завод за статистика преку апликацијата за самопопишување до утрово, во 8 часот, евидентирал 71.503 лица што се попишале. Бројката на попишани лица од дијаспората секојдневно расте, а за лицата кои живеат надвор од земјава, пописот преку веб-апликацијата непречено ќе трае секојдневно до 21 април. „Според искуството на иселениците, потребни се само 10 минути преку едноставната апликација да се попишат...

Османи: Бројот на попишани во дијаспората надмина 60.000, најмногу во Швајцарија најслабо во Австралија, САД и Канада

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи информираше дека попишувањето на дипломатијата завршува денеска, но продолжува во дијаспората. Бројот на наши попишани граѓани кои живеат во дијаспората надмина 60.000, а најмногу попишани има во Швајцарија 16.000, Германија, 10.000, Италија со 6.000. Најмал одзив има во САД, Канада и Австралија, што според Османи, не може да се оцени кои се причините. „Можеби...

Заев не се согласува со одложување на пописот, дијаспората непречено се самопопишува

попис прифатен центар визбегово фото: МТСП
Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека одложувањето на пописот во земјава не е прифатлива опција, бидејќи предложените термини за негово одложување се проблематични. Пописот е предвидено да се спроведе од 1 до 21 април годинава, а опозициските партии од македонскиот блок побараа негово одложување. „Што ако одложиме и за кога да одложиме? Да одложиме за уште 10 години? Само тоа...

Состојбата со ковид-19 засега не го одлага пописот, до утрово евидентирани 40.397 лица од дијаспората во апликацијата

До утрово во 8:50 часот, вкупно 40.397 лица од дијаспората биле евидентирани во апликацијата за самопопишување на Државниот завод за статистика (ДЗС). Бројот на самопопишани лица на пописот од ден во ден расте, а од ДЗС информираат дека секојдневно го следат процесот и се во постојана комуникација со македонските иселеници. „Проблемот со ненавременото добивање на повратна порака за влез во...

Попис 2021: До утрово, 22.253 лица од дијаспората евидентирани во апликацијата за самопопишување

До утрово во 8 часот, вкупно 22.253 лица биле евидентирани преку апликацијата за самопопишување на Државниот завод за статистика (ДЗС). Дијаспората непречено ја користи апликацијата за самопопишување, а од ДЗС веќе излегоа со предупредување дека секое лице што ќе се обиде да ја злоупотреби апликацијата, вклучувајќи го и внесувањето лажни податоци, ќе биде казнет според законските прописи. Покрај дијаспората, непречено...

Апликацијата за попишување на дијаспората не е пробиена, нормално е да не функционира за граѓаните од земјава

Државниот завод за статистика (ДЗС) како неточни и деструктивни ги оцени серијата на написи во одредени медиуми во врска со пробивањето на веб-апликацијата која што служи за попишување на иселениците во странство. Попишувањето на иселениците започна вчера. Во однос на внесувањето на податоци преку VPN, односно прикриена IP адреса, самото користење на таквата алатка за внес на податоци во Пописот...

Почна пописот, први се попишуваат затворениците, војската, дијаспората, бездомните лица и дипломатите

Затворениците од казнено-поправната установа К'шање во Куманово се првите лица од коишто започна пописот на населението, домаќинствата и становите, кој во земјава се спроведува по речиси две децении. Во наредните две недели ќе се попишат 2.200 осудени и притворени лица во земјава. Пред главната фаза на пописот која што почнува на 1 април, ќе се попишуваат лицата кои за време...

Лицата во конзуларните претставништва во странство и нивните семејства ќе се попишуваат од 1 до 15 март

Бујар Османи
Лицата кои имаат место на живеење во РСМ, а за време на спроведувањето на престојниот попис се на служба во дипломатско-конзуларните претставништва во странство, како и членовите на нивните семејства кои се со нив, ќе бидат попишувани  во периодот од 1 март до 15 март 2021 година. Додека самопопишувањето/саморегистрацијата на нерезидентното население, но и сите други државјани кои по...

На референдумот први ќе гласаат членовите на избирачките одбори во ДКП

На едно избирачко место во Државната изборна комисија утре почнува гласањето за референдумот на 30 септември. Први ќе се изјаснат 104 членови и заменици-членови на избирачки одбори кои по гласањето ќе отпатуваат во дипломатско-конзуларните претставништва и конзуларните претставништва на Македонија, каде во сабота на 29 септември ќе се одржи гласање за референдумот. Гласањето во странство ќе се одвива во 33...

Само 2.855 од 87.000 иселеници се пријавиле за гласање на референдумот

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница го усвои Предлог-кодексот за набљудување на референдумот. Според Кодексот акредитираните набљудувачи треба да го познаваат законот, да се придржуваат кон неговите одредби, да се непристрасни и секогаш со себе да го носат беџот за идентификација. „За фер и коректно набљудување ДИК е должна да донесе рамка за правилно однесување при набљудувањето на референдумот....

До ДИК доставени 990 пријави од иселеници за референдумот

Денеска до 13 часот, преку веб-апликацијата www.dijaspora.sec.mk до Државната изборна комисија доставени биле вкупно 990 пријави од граѓани за гласање во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија во странство. ДИК информира дека од нив, 965 пријави биле прифатени, 23 се одбиени, а останатите се во обработка. Најголем број пријави се доставени за гласање во Берн – 83, во Лондон – 77, во...

До ДИК доставени 862 пријави од иселеници за референдумот

Дденеска до 13 часот, преку веб-апликацијата www.dijaspora.sec.mk до Државната изборна комисија доставени биле вкупно 862 пријави од граѓани за гласање во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија во странство. ДИК информира дека од нив, 836 пријави биле прифатени, 19 се одбиени, а останатите се во обработка. Најголем број пријави се доставени за гласање во Берн - 72, во Лондон - 69, во...

Заев до дијаспората: Ако си ја сакате државата, излезете на референдумот

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со претставници на дијаспората од Македонија во Италија, Швајцарија, Луксембург, Германија, Словенија, Хрватска, САД, кои изразиле поддршка на владините политики за членство на Македонија во НАТО и во Европската Унија, соопшти владината прес-служба. На состанокот се разговарало за повеќе актуелни прашања, меѓу кои и за важноста на претстојниот референдум и за потребата од проактивна...

За гласање на референдумот до сега се пријавиле 742 иселеници

Од Државната изборна комисија информираат дека денеска до 14 часот преку веб-апликацијата dijaspora.sec.mk до ДИК доставени се вкупно 742 пријави од граѓани за гласање во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија во странство. Од нив, 702 пријави се прифатени, 11 се одбиени, а останатите се во обработка. Во однос на податоците од јавниот увид во избирачкиот список, од ДИК соопштуваат дека заклучно...

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....