fbpx
Tag: дијаспора

tag: дијаспора

RMV, do të ndryshohet Ligji për mbështetje financiare të investimeve, mbi 200 kompani me kushte më të mira për investim

Do të ndryshohet Ligji për mbështetje financiare të investimeve (LMFI) që të lehtësohen kriteret për aplikim dhe pagesë të mbështetjes financiare për kompanitë prodhuese. Ndryshimet në këtë ligj duhet të lehtësojnë kushtet për 245 kompani që kanë kontrata aktive, dhe veçanërisht për kompanitë potencialisht të reja që kanë investuar në vitin 2020 ose do të investojnë në 2021. Ndryshimet...

VIZUELIZIM: VMRO DPMNE ka 51 ndërsa LSDM 49 vende deputetësh

VMRO DPMNE ka fituar dy mandate më shumë se LSDM, tregojnë rezultatet fillestare të Komisionit Shtetëror Zgjedhor nga zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Siç thekson kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Çiçakovski, sipas rezultateve të para dhe jo përfundimtare, VMRO DPMNE ka marrë 51 deputetë, LSDM 49, BDO 10, Lëvizja Besa 5, Aleanca për shqiptarët 3 dhe PDSH 2 mandate. Nga KSHZ theksuan se...

Diaspora mund të ketë tre deputetë nëse votojnë të gjithë të paraqiturit

Paraqitja e votuesve nga Diaspora përfundon sot ndërsa sipas informacioneve të fundit nga KSHZ, deri më tani janë paraqitur mbi 18.600 qytetarë. Nga ky Komision presin që deri në mesnatë, derisa zgjat paraqitja, ky numër mund të tejkalojë shifrën prej 19.000 qytetarë. Siç thonë prej atje, nëse në zgjedhjet e 11 dhjetorit votojnë të gjithë të paraqiturit, Diaspora mund...

Maqedonasit nga SHBA-të mashtrohen me bileta të lira të fluturimit

Disa maqedonas që jetojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë mashtruar me premtimin se kanë blerë bileta të lira avioni deri në aeroportin e Shkupit. E tërë kjo ka ndodhur gjatë festimit të Vitit të Ri për maqedonasit në Diasporë. Ndryshe, siç thotë për “Meta”, Lupço Stançevski i cili 25 vite jeton në Kolombos- Ohajo, në festën e...

Zaev: LSDM lufton për barazi kushtetuese për votën e Diasporës

LSDM nuk është kundër që Diaspora të mos votoj, por lufton për barazi kushtetuese të votës, deklaroi lideri opozitar Zoran Zaev. “Propozimi jonë është që të ketë census dhe të zgjidhet deputeti me po aq vota sikur edhe në Maqedoni. Apo votat e njerëzve tanë që votojnë në Diasporë, të hynë këtu në një njësi zgjedhore apo sado që janë...

Todorov: LSDM dëshiron të votoj, por mos të ketë përfaqësues

Problemi kryesor i grupeve të punës të partive politike që kanë firmosur Marrëveshjen e Przhinos është insistimi i LSDM diaspora të mos ketë përfaqësues në Kuvendin e Maqedonisë, thotë negociatori i VMRO DPMNE-së dhe ministri i shëndetësisë Nikolla Todorov për “A1on”. “Kjo është problematika sepse deklaratat janë në kuptim të asaj se megjithatë ata janë që Diaspora të votoj, por...