fbpx
Таг: нов закон

таг: нов закон

Шкотска е првата земја каде жените имаат законско право на бесплатни менструални производи

Менструалните производи, вклучувајќи тампони и влошки, од вчера станаа достапни бесплатно во јавните установи во Шкотска, откако стапи на сила првиот закон од ваков вид во светот, јавува „Си-ен-ен“. Предлог-законот за менструални производи беше усвоен едногласно од шкотските пратеници во ноември 2020 година, што претставува значајна победа за глобалното движење против менструална сиромаштија. Новиот закон подразбира дека менструалните производи ќе бидат...

Новите домови во Англија од догодина ќе мора да имаат полначи за електрични автомобили

електричен автомобил
Новоизградените домови и згради во Англија со закон ќе бидат обврзани да инсталираат полначи за електрични возила почнувајќи од следната година, најави премиерот Борис Џонсон, а пренесе „Би-би-си“. Новиот закон ги опфаќа и новоизградените супермаркети, објектите на компании и зградите кои ќе подлежат на големо реновирање. Со ова, британските власти очекуваат секоја година да бидат инсталирани до 145.000 полначи за...

ЕУ бара усвојување на Законот за климатска акција, Нуредини вели до крајот на годинава ќе се најде пред влада

Европската Комисија во најновиот Извештај за реформскиот напредок на Северна Македонија за 2021 година, во делот за климатските промени, посочува дека земјава треба да го усвои Законот за климатска акција, но и да вложи повеќе напори за да се имплементира ветеното од нас во однос на Парискиот договор за климатски промени, којшто беше потпишан во 2016 година. Министерот за животна...

Нуредини: До крајот на годинава ќе биде донесен Законот за климатска акција

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини во денешното обраќање на „Македонски енергетски форум 2021: Мапирање на енергетската иднина“ (МЕФ) изјави дека до крајот на годинава ќе биде донесен Законот за климатска акција. Овој потег ќе следи по неодамнешното усвојување на Долгорочната стратегија за климатска акција. Нуредини укажа и на мошне амбициозниот Национален придонес кон договорот од Париз,...

Комисијата за заштита од дискриминација постапувала по 90 претставки во првите пет месеци од годинава

Парада на городста
Во првите пет месеци, новата Комисија за спречување и заштита од дискриминација постапувала по 90 претставки, информираат тие. Од нив, 78 се преземени од претставките поднесени до поранешната Комисија за заштита од дискриминација, додека останатите 12 се поднесени до Комисијата по нејзиното основање согласно новиот закон кој беше донесен на 27 октомври лани. Од вкупниот број на разгледувани предмети за...

Бочварски: Со новиот закон нема да се легализираат големи станбени единици

Новиот закон за легализација на бесправно изградени објекти е покренат од градоначалниците и од ЗЕЛС, и обезбедува плаќање на пенали за сите кои граделе бесправно, објаснува министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски. Со ова, тој одговара на јавните критики и барањето на екологистите и граѓанските активисти да се запре донесувањето на новиот закон. - Согласно овој закон плаќа по...

„Го Сакам Водно“ и „О2 Иницијатива“ бараат Водно да се заштити со посебен закон

Триесет и осум граѓански здруженија и иницијативи денеска до Владата доставија барање за итно стопирање на започнатите постапки за прогласување на дел од планината Водно во заштитено подрачје во категорија V - Заштитен предел и итно пристапување кон изработка на посебен закон за заштита на парк-шумата Водно. „Го Сакам Водно“ и „О2 Иницијатива“ бараат од Владата итно да ја запре...

Собранието со 62 гласа „за“ го донесе Законот за попис

Со 62 гласа „за“ и без „воздржани“ и „против“, пратениците од Собранието денеска го донесоа Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија во 2021 година. За усвојување на законот гласаа пратениците од СДСМ и останатите партии од владејачката коалиција, ДУИ и опозициската коалиција Алијанса на Албанците-Алтернатива, додека опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ не учествуваше во гласањето. Од...

Царовска: Се решава проблемот на 700 лица што не поседуваат никакви документи во земјава

Министерството за труд и социјална политика го решава проблемот со граѓаните што не се евидентирани во матичната книга на родените и не поседуваат никакви документи за идентификација. Министерката Мила Царовска на денешното обраќање на конференцијата „Проценка на напредокот на Република Северна Македонија во спроведувањето на јавните политики кон ромската заедница“ се задржа на активностите спроведени по ова прашање. Управата за...

Фронт 21/42: Препораките на УНЕСКО се далеку од исполнети во Охрид

Еколозите критикуваат дека на четири месеци пред истекувањето на крајниот рок, препораките на УНЕСКО за Охридскиот регион се далеку од исполнети. Од „Фронт 21/42“ посочуваат дека нашата земја не е ни блиску до суштинско посветување за нивното исполнување, бидејќи клучниот Закон за Охридскиот регион не е усвоен од Собранието. Од оваа здружение на граѓани потсетуваат дека не е изработена Стратешката...

Владата најави субвенции до 3.000 евра за замена на стари возила со нови

Со измените на законот за возила еколошките налепници што ќе ја означуваат еколошката категорија на возилото нема да бидат задолжителни, рече министерот за економија Крешник Бектеши денеска, презентирајќи ги најновите измени на законот за возила што вчера беа изгласани во Собранието. Тој рече дека целта на измените на законот е да се намали загадувањето на воздухот од сообраќајот. Поради...

Се подготвува нов закон за обесштетување на стечајците

Со нов закон ќе се обесштетуваат стечајците кои не биле опфатени со досегашните закони. Министерството за труд и социјална политика денеска на Единствениот национален електорнски регистар на прописи објави известување за почеток на процесот за подготовка на Предлог на Закон за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна сопственост на државата. „Со новиот закон се овозможува материјално...

Јанева и тимот се надеваат да останат уште еден мандат

Откако денешната средба за судбината на СЈО меѓу министерката за правда Рената Дескоска и преговарачот на ВМРО-ДПМНЕ, Тони Менкиноски,  заврши со договор за повторно седнување на маса в петок, првиот човек на СЈО, Катица Јанева рече дека сака и таа и целиот нејзин тим да останат да работат заедно уште еден мандат. Таа очекува партиите да се договорат бргу за...

Македонска работа: Немаме регулатива за справување со контаминирани подрачја

Министерството за животна средина и просторно планирање подготвува измени на Законот за животната средина. Во објавата преку Единствениот национален електронски регистар на прописи (ЕНЕР) од Министерството велат дека главен проблем поради кој се пристапува кон измени и дополнување на Законот за животната средина е непостоење одредби во законот со кој се дефинира, идентификува и управува контаминирано подрачје на кое...

Заев: Личните предрасуди да се тргнат на страна, за да имаме добро СЈО

Премиерот и претседател на СДСМ Зоран Заев денеска порача дека на состанокот на работните групи на владејачката коалиција и на опозициската коалиција на ВМРО-ДПМНЕ нема да има пазарење за криминал и дека тој посакува да се постигне согласност за нов закон за СЈО, но и ако тоа не се случи, државата ќе продолжи да функционира со постоечките закони за...

„Бомбите“ од сефот на СЈО одат во сецко и дробилка

„Бомбите“ кои ги поседува Специјалното јавно обвинителство ќе бидат уништени, соопшти вчера Министерството за правда, известувајќи дека Владата ја решила иднината на СЈО, вметнато во предлог-законот за Јавното обвинителство. Но, која е постапката за уништување на материјалите од  нелегално прислушкуваните разовори , и што со копиите на „бомбите“ надвор од СЈО? Министерството за правда во своето вчерашно соопштение не...

Со нов закон ќе се спречи слободно купување отров со кој се трујат кучињата

Со новиот закон за фитофармација што вчера беше усвоен од Владата, се забранува продавање на многу опасни хемикалии кои се користат како фитофармацевтски производи во земјоделските аптеки, односно отровите што се фрлаат на бездомните и другите кучиња и мачки, порача Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ). Toa  го изготвило предлог-законот што наскоро би требало да се најде во...

Шест години не се мешам во политиката, вели старо-новиот директор на МРТ, Цветковски

Марјан Цветковски, кој во вторникот беше избран за уште еден мандат за директор на Македонска радио телевизија (МРТ), за „Мета“ вели дека не сака да ја коментира изјавата на владиниот портпарол Миле Бошњаковски. Изборот на Цветковски, кому ова му е трет мандат на чело на МРТ, предизвика серија негативни рекации од политичари, новинари и новинарски здруженија. - Видете, јас шест години...

Украина донесе закон за реинтеграција на Доњецк и Луганск

Украинскиот парламент денеска го усвои законот за реинтеграција на источните региони кои во моментот се под контрола на проруските бунтовници, јавуваат агенциите. Во законот се наведува дека Русија „привремено ги окупирала“, регионите Доњецк и Луганск на истокот на Украина. Украинскиот претседател, Петро Порошенко го поздрави усвојувањето на новиот закон, наведувајќи дека тој ќе помогне со политички и дипломатски средства да...

До крајот на ноември ќе биде финализиран законот за аудиовизуелни медиумски услуги

Министерството за информатичко општество и администрација вчера почна со подготовка на конечната верзија на новиот закон за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, кој, според роковникот на Владата, треба да биде готов до 30 ноември. За донесување на законот во Собранието е потребно двотретинско мнозинство. Една од причините за изменување и за дополнување на законот, како што се наведува во известувањето, е...

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...