fbpx
Таг: ЕП

таг: ЕП

Грција на пат кон воведување гласање на дијаспората на парламентарните и европските избори

Министерката за внатрешни работи на Грција, Ники Керамеус, поднесе предлог за амандман на законот за гласање преку пошта со кој се предвидува Грците надвор од границите на земјата да гласаат на изборите за националниот и за Европскиот парламент, јави грчки „Екатимерини“. Тоа практично значи дека ако се изгласа во грчкиот парламент, и Грците од дијаспората ќе може да гласаат на...

С. Македонија во извештај на Европскиот парламент за шпионскиот софтвер Пегасус

Специјален комитет при Европскиот парламент истражува како се користат софтверите за следење на комуникациите Пегасус и Предатор, откако во повеќе европски држави, како и во репресивни режими во Африка, се појавија повеќе случаи на проминентни политичари, новинари и граѓански активисти, кои незаконски биле следени откако телефоните им биле инфицирани со ваков софтвер. Неговата моќ е голема, затоа што без...

Не е точно дека претставници на Европскиот парламент го газат знамето на Донецката Народна Република

Оваа информација e објавена на 8 декември годинава, на Јаху Њуз. Луѓето кои го газат знамето воопшто не се претставници на Европскиот парламент, а видеото е снимено месеци по почетокот на воената инвазија на Русија врз Украина, така што ова видео не би можело да биде една од причините за инвазијата, спротивно на она што се тврди во постот,...

Европратенички и Никола Димитров со разочарување за бугарските блокади, Александар Јорданов среќен од „убавиот“ ден

По вкрстувањето на копјата меѓу поддржувачите на Северна Македонија и поддржувачите на тезите на Бугарија за историјата на вчерашната пленарна седница на Европскиот парламент (ЕП), кога се гласаше за Извештајот за Северна Македонија од известувачот - европратеникот Илхан Ќучук, од ЕП вчера попладне повторно разочарување од бугарската блокада на евроинтеграциите на земјава, заедно со изрази на солидарност и поддршка. Европратеничките...

На состанокот на Мешовитиот парламентарен комитет благодарност за поддршката од ЕУ и разочарување од бугарската блокада

Разочарување што Северна Македонија не доби датум за почеток на преговорите со ЕУ, критики кон Бугарија за блокирањето на евроинтеграциите на земјава, но апел за конструктивно и одговорно однесување на сите партии во Собранието, пропратено со високи оценки за досега постигнатото во Северна Македонија во реформите. Ова се главните теми кои се дискутираа на денешниот состанок на Мешовитиот парламентарен...

Илхан Ќучук од Бугарија е новиот известувач на ЕП за Македонија

Европратеникот Илхан Ќучук од Бугарија ќе биде новиот известувач за Македонија јави „Јуропиан Вестерн Балканс“ (European Western Balkans). Ќучук е член на групата пратеници За обнова на Европа (Renew Europe), порано позната како Алијанса на либералите и демократите (АЛДЕ). И поранешниот ивестувач за Македонија на Европарламентот, Иво Вајгл, и припаѓаше на оваа група пратеници. Ќучук кој доаѓа од Движењето за правата...

ЕП: Руската пропаганда во ЕУ од јануари досега двојно поголема отколку во 2018

Странското мешање во изборите се заканува на демократските општества во Европа, а ги потпомага анти ЕУ силите, десничарските екстремисти и популистите. Русија, која е најголем извор на дезинформации, годинава двојно ги удвоила своите напори, па од почетокот на годинава досега се забележани 998 случаи на дезинформации поврзани со Русија, наспроти вкупно 434 случаи во 2018 година, предупреди денеска Европскиот...

Определени политичките групи од кои ќе бидат известувачите на ЕП за Западен Балкан

Како што јавува порталот Европски Западен Балкан (EWB) Европскиот парламент веќе определил од која политичка група ќе доаѓаат известувачите за земјите од Западен Балкан.Така, за Македонија, како и во претходниот мандат на Парламентот, известувачот ќе го даде Групата за обнова на Европа (поранешниот Сојуз на либералите и демократите), а за Косово ќе известува парламентарец претставник на Зелените.Известувачите за Србија...

Ковачев го прогласи Пендаровски „за заведен или неписмен“

Со остри зборови европратеникот од бугарската владејачка партија ГЕРБ, односно од Европската народна партија, Андреј Ковачев се нафрли на македонскиот претседател Стево Пендаровски, поради неговата изјава дека „земањето бугарски пасоши од страна на Македонци поради интерес е во истиот историски контекст во кој Гоце Делчев во 1900-та година не можел да се напише нешто друго освен Бугарин“. Ковачев рече...

По изборите, промена на силите во Европскиот Парламент

Европскиот Парламент ја задржа ориентацијата што ја имаше досега, не се очекува промена на европската политика кон Северна Македонија, иако во некои важни европски земји, националистите победија пред проевропските партии. Вака граѓанските организации и советниците на премиерот Зоран Заев и претседателот Стево Пендаровски ги коментираат резултатите од европските избори, пишува „Порталб“. Шефот на делегацијата на Владата на Северна Македонија за...

Димитров: Политичарите може да живеат од нерешен спор, ама и да го решат

Политичарите можат да направат цела кариера и да живеат од нерешен спор, а можат и да се вложат и да го решат, заштитувајќи го најважното за двете страни, за граѓаните на нивните држави да живеат подобро, порача министерот за надворешни работи, Никола Димитров, зборувајќи пред Комисијата за надворешни работи во Европскиот парламент (AFET), на чија агенда е и првото...

ЕП ја почна битката против враќање на километражите на автомобилите

Европскиот Парламент (ЕП) вчера изгласа резолуција со која бара од Европската Комисија (ЕК) во рок од една година да изготви законска рамка со која ќе се забрани враќањето на километражите на автомобилите и километражата ќе се контролира при секој технички преглед. Проблемот е толку голем, што во земји како Бугарија, Словачка и Полска, бројката на продадени користени автомобили со вратена...

Захариева: Реално е очекувањето преговорите со Македонија да почнат до јули

Мислам дека е многу реално преговорите со Македонија да започнат за време на бугарското претседавање со ЕУ и, секако да го видиме извештајот во кој ќе биде вклучен и акциониот план 3-6-9 и кој е поврзан со реформите во администрацијата, разузнавачката служба и судскиот систем. Ние ќе бидеме среќни и целосно ќе го поддржиме тој развој, исто и за...

Ветер во грб побара Димитров од европарламентарците

„Градењето модерна европска демократија е, пред сè, во интерес на нашите граѓани, во интерес на земјите од регионот и од интерес на ЕУ. Стабилна, економски просперитетна и успешна Република Македонија подразбира стабилен и просперитетен регион“, порачал министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во денешното обраќање пред Комитетот за надворешни работи во Европскиот парламент (АФЕТ), соопшти Министерството за надворешни работи. Во...

Европскиот парламент денеска ќе гласа за резолуцијата за Македонија

Европскиот парламент (ЕП) денеска во Стразбур ќе гласа за резолуцијата за Република Македонија, која е препорака на парламентот поврзана со извештајот на Европската комисија за 2016 година. За резолуцијата предложена од европратеникот Иво Вајгл од Словенија, инаку специјален известувач на ЕП за Македонија, се дебатираше на 5 април, а денеска се очекува нејзино изгласување во рамките на тридневната пленарна седница. На...

Од утре до 10 јули, Франција е домаќин на Европското првенство во фудбал

Oд утре до 10 јули, Франција ќе биде домаќин на 15. Европското првенство во фудбал. Тоа ќе биде трет континентален шампионат што ќе се игра во француската држава. Само уште Белгија и Италија повеќе од еднаш биле организатори на ЕП. Првпат во историјата, на едно ЕП ќе учествуваат 24 репрезентации. Тие ќе бидат поделени во шест групи: Група А: Франција, Албанија, Романија...

ЕП ќе формира комисија за документите од Панама

Комисија составена од 65 члена ќе има 12 месеци за да изработи и да достави извештај до Европскиот парламент за документите од Панама, соопштија од прес-службата на ЕП. Комисијата ќе разгледува обвиненија за непочитување на законите на ЕУ против перење пари и избегнување даноци. Мандатот на комисијата беше одобрен на 2 јуни од претседателот и од лидерите на политичките групи, а...

Вајгл до Величковски: Не кажав дека Заев е единствениот одговорен за неуспехот во Брисел

„Морам силно да ја отфрлам Вашата инсинуација дека сум бил пристрасен во корист на Владата на господинот Груевски, за време на нашиот процес на посредништво и мојата работа на Извештајот за Македонија во Европскот парламент (ЕП) и пред да сугерирате нешто такво, би требале да ги прашате претставниците на партиите што заедно и јас лично ги среќававме во Брисел и...

Адвокатската комора не може да одземе лиценци зашто некој би го бранел Палевски

Адвокатската комора не може да ја одземе лиценцата зашто некој адвокат решил да го застапува Љупчо Палевски Палчо, бидејќи тоа е негово право на одбрана, но исто така и адвокатите...