fbpx
Таг: Собрание на РСМ

таг: Собрание на РСМ

Собранието го одби амандманот на О2 Иницијатива за поставување филтри на оџаците на јавните институции

Екологистите се незадоволни од распределбата на средства во Буџетот за 2021 година кои се наменети за животна средина и борба со аерозагадувањето. Еден од најголемите еколошки предизвици во земјава, високите концентрации на ПМ 10 и ПМ 2,5 е нашата реалност и годинава. Планот за чист воздух донесен пред две години не даде доволно резулатати, а како последица на тоа...

Џафери и амбасадорката Галовеј разговарале за законот за антидискриминација и за родово заснованото насилство

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска оствари работна средба со Рејчел Галовеј, амбасадорка на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во Република Северна Македонија, информираат од Собранието. Амбасадорката Галовеј на својот профил на Твитер напиша дека со собранискиот спикер разговарала за законот за антидискриминација, законот за заштита од родово засновано насилство и за новите...

Лажна реклама за чај ги злоупотребува аналитичарот Петар Арсовки и доктор Драган Даниловски

Објавата шири морбидна лага дека починал политичкиот аналитичар Петар Арсовски, чијашто фотографија е злоупотребена. Кога ќе го отворите линкот за да ја дознаете вистината, тој ве води на страница...