fbpx
Таг: скрининг

таг: скрининг

МЗ: Од 936 закажани термини месецов, само 390 жени отишле на мамографија

Во периодот од 1 до 10 овој месец, вкупно 963 жени закажале термин за мамографија во државата, а од нив терминот го искористиле вкупно 390 жени, додека пак, закажаниот термин не го искористиле вкупно 573 жени. Овие информации ги објави Министерството за здравство, од каде што потсетуваат дека од 1 ноември е продолжена националната скрининг програма за рано откривање...

Скрининг – почеток на почетокот

Меѓу многубројните странски зборови кои се користат во евроинтегративниот процес, најактуелен е „скрининг“. Во случајов на преговорите со ЕУ означува процес кој треба да овозможи оценка на состојбата на усогласеност на земјата со барањата на обврските на една држава членка на ЕУ. Ќе се осврнеме на неколку клучни аспекти на скринингот: неговата содржина, динамика, главните актери, клучните разлики согласно новата...

Енергетската криза и скрининг процесот во фокус на средбата на Пендаровски со Фон дер Лајен

Актуелната енергетска криза и текот на скрининг процесот биле во фокус на денешната средба во Софија меѓу претседател Стево Пендаровски и претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен. Како што соопштија од претседателскиот кабинет, на средбата се разговарало за енергетската криза, при што претседателот Пендаровски изразил очекување за помош од Европската Комисија во контекст на европската солдарност и справувањето...

С. Македонија и Албанија одржаа скрининг состанок со Евростат за поглавјето Статистика

Делегации од Северна Македонија и Албанија во петокот, на 16 септември одржаа објаснувачки скрининг состанок заедно со повеќе од 30 претставници од Евростат како дел од процесот на преговори за пристапување кон Европската Унија (ЕУ). Процесот на преговори за влез во ЕУ на двете земји беше започнат на 19 јули годинава преку првите меѓувладини конференции со секоја од земјите. Следната фаза...

Почнува скринингот, КОЕЛА пристигнува во дводневна работна посета на Северна Македонија

Од денеска во работна посета на земјава престојува Работната група на Советот на ЕУ за проширување и за земјите кои преговараат за пристапување во ЕУ – КОЕЛА (COELA), соопштија од Министерството за надворешни работи (МНР). КОЕЛА е тело составено од дипломати од сите земји-членки на ЕУ, кое е задолжено за процесот на проширување и односите со земјите-кандидати кои преговараат за...

Дрита Абдиу – Халили: На 15 септември започнува процесот на ажурирање на скринингот РСМ-ЕУ

Со официјалниот почеток на преговорите РСМ-ЕУ на 19 јули годинава, се наметна потреба од итна консолидација на механизмот за координација за управување со пристапниот процес, како клучна алка за обезбедување координација и поддршка на сите реформи кои се однесуваат на процесот на европска интеграција и спроведувањето на Спогодбата за стабилизација-асоцијација. Во врска со преговарачката структура и нејзината подетална функција,...

Маричиќ: Скринингот на ЕУ е две години, има време за уставните измени и за менување на учебниците

Вицепремиерот за евроинтеграции Бојан Маричиќ на денешната прес-конференција рече дека на државните институции во Македонија и Бугарија ќе им треба две години координација за обострано, врз принципот на реципроцитет, да ги имплементираат препораките на мешовитата Комисија за историски прашања. Заедничката историска комисија во понеделникот преку Министерството за надворешни работи објави заедничка декларација за чествување на средновековните ликови Цар Самуил, свети...

Скринингот на учениците со нереални бројки: Досега од 800 тестирани само осум позитивни

Од 800 тестирани ученици, само 8 се позитивни на ковид-19, соопшти денеска на прес-конференција портпаролот на Комисијата за заштита од заразни болести, д-р Злате Мехмедовиќ. Според него, скринингот во основните училишта сè уште не е целосно завршен, а се очекува да бидат тестирани до 2.000 ученици. Но, разочарувачки факт е што од десетици илјади ученици, согласност за тестирање дале само...

Почна скринингот, 5.000 родители се согласиле на децата да им се земе брис за ковид-19

Министерството за здравство информира дека денеска започна реализацијата на скринингот во неколку oсновни училишта во Скопје. Досега, како што информираат оттаму, се добиени 5.000 согласности од родители за оваа цел. „Скринингот во училиштата е веќе отпочнат. Завршена е првата фаза во однос на добивање и обработка на согласностите од родителите. Голем е интересот за учество во скринингот и досега се...

Ковид-19 се шири меѓу учениците, од утре започнува скрининг во училиштата

Бидејќи се загрижувачки бројките на заболени ученици од ковид-19 што посетуваат настава во училиштата, од утре започнува скрининг во основните училишта каде што бројките се зголемени, најавија денеска одговорните во Комисијата за заштита од заразни болести (КЗБ). „Во средните училишта нема таква состојба, таму засега е стабилно. Но, има загрижувачки бројки во основните училишта, а тоа е аларм да иницираме...

Зголемен бројот на заболени деца од ковид-19, ќе се прави скрининг во училиштата

Бројот на нови случаи со ковид-19 и процентот на позитивни од тестираните лица е во опаѓање последната недела. Сепак, во овој период во земјата биле регистрирани 320 заболени деца на возраст меѓу 6 и 14 години, а седмицата пред неа имало 200 заболени деца, објасни претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Александар Петличковски. Ова претставува зголемување од околу 60...

ЕСЕ: За да се намали смртноста, државата треба да обезбеди скрининг за рак на грлото на матката

Здружението за еманципација, солидарност и еднаквост на жените ЕСЕ по направена финансиска анализа апелира државата да обезбеди опфат со скрининг за рак на грлото на матката, со цел да се намали смртноста од ракот на грлото на матката и да се намалат трошоците за лекување. „Месец јануари е месец за подигање на свесноста за ракот на грлото на матката. Ракот...

Од тестирани 1.323 основци, само шестмина биле позитивни на ковид

Во тек е скринингот на учениците од основните и средни училишта во Република Северна Македонија, информираат во Министерството за здравство. Скринингот го вршат Центрите за јавно здравје во 496 средни и основни училишта на територија на цела држава. Инаку, според податоците од националниот систем „Мој термин“ досега во земјата 5.800 деца на возраст од 12 до 17 години примиле...

Вистиномер: Дезинформација е дека скринингот на учениците е вовед во присилна вакцинација на децата

Постот што го анализираме шири дезинформации. Тврдењето дека децата насилно ќе бидат вакцинирани е неосновано и без никакви докази. Вакцинацијата на децата е доброволна и исклучиво со одобрение на родителите, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Пост на Фејсбук тврди дека скринингот, кој се спроведува во училиштата за откривање на евентуални асимптоматски случаи на заразени со ковид-19, е само...

Вистиномер: Скринингот во училиштата нема за цел да ги убие децата

Пандемијата од коронавирусот не е измислена, таа е реална а тоа го покажуваат бројките на новозаразени и починати од вирусот. Тестовите со кои се детектира присуство на коронавирусот не се ништо друго освен стапче на чиј врв има памук со кој се зема брис од грло и нос. Овие тестови се безбедни и во никој случај не можат да...

Даниловски: Не ми е јасен отпорот на родителите за земање брис на нивните деца

Од скринингот во училиштата кој го прави Министерството за здравство може да се има полза само ако се има увид во состојбата во тек на време, односно тестирања треба да се прават еднаш неделно, смета епидемиолог проф. д-р Драган Даниловски откако надлежните почнаа да прибираат согласности од родители на деца кои треба да бидат тестирани за ковид-19. Според професорот, не...

Само со скрининг ќе се знае кои деца треба да се изолираат, сметаат дел од родителите

Од денеска започнува изборот на 8.200 ученици во основното и во средното образование, преку регистарот на електронскиот дневник, кои ќе бидат тестирани за ковид-19. Прво треба да се соберат согласности од родителите на децата кои ќе бидат случајно избрани да им биде земен брис, па идната недела ќе започне тестирањето кое има за цел да покаже дали и колку...

Филипче: Со скринингот на учениците може да се откријат асимптоматски случаи на ковид

Моделот за скринингот е готов, задоцнивме една недела. Подолго траеше анализата на бројот на ученици во основно и во средно образование, па од утре ќе почнеме да бараме писмена согласност од родителите, а во текот на следната недела ќе го спроведеме скринингот. Целта е да видиме дали ќе откриеме асимптоматски деца и потоа ќе одлучуваме, изјави пред малку министерот...

Со согласност од родител, за ковид-19 ќе се тестираат 8.200 ученици по случаен избор

Следната недела ќе започне тестирање на ученици во основното и во средното образование со земање брис, а целта е да видиме дали се случува трансмисија на ковид-19 во училиштата, најави на денешната прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче. Тој информира дека по случаен избор ќе се тестираат вкупно 8.200 ученици, а неделава ќе се бара писмена согласност од родителите. -...

Бесплатен скрининг на новинари и медиумски работници на ковид-19 во наредните денови

Министерството за здравство на барање на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) во наредните денови ќе организира бесплатен скрининг за новинари и медиумски работници за ковид-19. „Во последниот период новинарите и медиумските работници кои известуваат на терен за активностите на учесниците во предвремените парламентарни избори, поради зголемениот обем на работа, се дополнително изложени на вирусот ковид-19. Освен тоа, во ЗНМ...

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...