fbpx
Таг: скрининг

таг: скрининг

Скринингот на учениците со нереални бројки: Досега од 800 тестирани само осум позитивни

Од 800 тестирани ученици, само 8 се позитивни на ковид-19, соопшти денеска на прес-конференција портпаролот на Комисијата за заштита од заразни болести, д-р Злате Мехмедовиќ. Според него, скринингот во основните училишта сè уште не е целосно завршен, а се очекува да бидат тестирани до 2.000 ученици. Но, разочарувачки факт е што од десетици илјади ученици, согласност за тестирање дале само...

Почна скринингот, 5.000 родители се согласиле на децата да им се земе брис за ковид-19

Министерството за здравство информира дека денеска започна реализацијата на скринингот во неколку oсновни училишта во Скопје. Досега, како што информираат оттаму, се добиени 5.000 согласности од родители за оваа цел. „Скринингот во училиштата е веќе отпочнат. Завршена е првата фаза во однос на добивање и обработка на согласностите од родителите. Голем е интересот за учество во скринингот и досега се...

Ковид-19 се шири меѓу учениците, од утре започнува скрининг во училиштата

Бидејќи се загрижувачки бројките на заболени ученици од ковид-19 што посетуваат настава во училиштата, од утре започнува скрининг во основните училишта каде што бројките се зголемени, најавија денеска одговорните во Комисијата за заштита од заразни болести (КЗБ). „Во средните училишта нема таква состојба, таму засега е стабилно. Но, има загрижувачки бројки во основните училишта, а тоа е аларм да иницираме...

Зголемен бројот на заболени деца од ковид-19, ќе се прави скрининг во училиштата

Бројот на нови случаи со ковид-19 и процентот на позитивни од тестираните лица е во опаѓање последната недела. Сепак, во овој период во земјата биле регистрирани 320 заболени деца на возраст меѓу 6 и 14 години, а седмицата пред неа имало 200 заболени деца, објасни претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Александар Петличковски. Ова претставува зголемување од околу 60...

ЕСЕ: За да се намали смртноста, државата треба да обезбеди скрининг за рак на грлото на матката

Здружението за еманципација, солидарност и еднаквост на жените ЕСЕ по направена финансиска анализа апелира државата да обезбеди опфат со скрининг за рак на грлото на матката, со цел да се намали смртноста од ракот на грлото на матката и да се намалат трошоците за лекување. „Месец јануари е месец за подигање на свесноста за ракот на грлото на матката. Ракот...

Од тестирани 1.323 основци, само шестмина биле позитивни на ковид

Во тек е скринингот на учениците од основните и средни училишта во Република Северна Македонија, информираат во Министерството за здравство. Скринингот го вршат Центрите за јавно здравје во 496 средни и основни училишта на територија на цела држава. Инаку, според податоците од националниот систем „Мој термин“ досега во земјата 5.800 деца на возраст од 12 до 17 години примиле...

Вистиномер: Дезинформација е дека скринингот на учениците е вовед во присилна вакцинација на децата

Постот што го анализираме шири дезинформации. Тврдењето дека децата насилно ќе бидат вакцинирани е неосновано и без никакви докази. Вакцинацијата на децата е доброволна и исклучиво со одобрение на родителите, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Пост на Фејсбук тврди дека скринингот, кој се спроведува во училиштата за откривање на евентуални асимптоматски случаи на заразени со ковид-19, е само...

Вистиномер: Скринингот во училиштата нема за цел да ги убие децата

Пандемијата од коронавирусот не е измислена, таа е реална а тоа го покажуваат бројките на новозаразени и починати од вирусот. Тестовите со кои се детектира присуство на коронавирусот не се ништо друго освен стапче на чиј врв има памук со кој се зема брис од грло и нос. Овие тестови се безбедни и во никој случај не можат да...

Даниловски: Не ми е јасен отпорот на родителите за земање брис на нивните деца

Од скринингот во училиштата кој го прави Министерството за здравство може да се има полза само ако се има увид во состојбата во тек на време, односно тестирања треба да се прават еднаш неделно, смета епидемиолог проф. д-р Драган Даниловски откако надлежните почнаа да прибираат согласности од родители на деца кои треба да бидат тестирани за ковид-19. Според професорот, не...

Само со скрининг ќе се знае кои деца треба да се изолираат, сметаат дел од родителите

Од денеска започнува изборот на 8.200 ученици во основното и во средното образование, преку регистарот на електронскиот дневник, кои ќе бидат тестирани за ковид-19. Прво треба да се соберат согласности од родителите на децата кои ќе бидат случајно избрани да им биде земен брис, па идната недела ќе започне тестирањето кое има за цел да покаже дали и колку...

Филипче: Со скринингот на учениците може да се откријат асимптоматски случаи на ковид

Моделот за скринингот е готов, задоцнивме една недела. Подолго траеше анализата на бројот на ученици во основно и во средно образование, па од утре ќе почнеме да бараме писмена согласност од родителите, а во текот на следната недела ќе го спроведеме скринингот. Целта е да видиме дали ќе откриеме асимптоматски деца и потоа ќе одлучуваме, изјави пред малку министерот...

Со согласност од родител, за ковид-19 ќе се тестираат 8.200 ученици по случаен избор

Следната недела ќе започне тестирање на ученици во основното и во средното образование со земање брис, а целта е да видиме дали се случува трансмисија на ковид-19 во училиштата, најави на денешната прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче. Тој информира дека по случаен избор ќе се тестираат вкупно 8.200 ученици, а неделава ќе се бара писмена согласност од родителите. -...

Бесплатен скрининг на новинари и медиумски работници на ковид-19 во наредните денови

Министерството за здравство на барање на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) во наредните денови ќе организира бесплатен скрининг за новинари и медиумски работници за ковид-19. „Во последниот период новинарите и медиумските работници кои известуваат на терен за активностите на учесниците во предвремените парламентарни избори, поради зголемениот обем на работа, се дополнително изложени на вирусот ковид-19. Освен тоа, во ЗНМ...

Филипче најави скрининг на населението по возрасни групи кон средината на годинава

Министерот за здравство Венко Филипче најави скрининг на населението по возрасни групи, за да се процени имунитетот на децата, работоспособните граѓани, возрасните лица над 65 години, врз основа на што би се креирале понатамошните мерки за заштита од корона вирусот. Тој додаде дека вирусот нема да исчезне со прекинување на рестриктивните мерки. На денешниот состанок на Светската здравствена организација на...

Филипче најави скрининг на населението во Дебар за да се процени стекнатиот имунитет на корона вирусот

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека во Дебар ќе се направи скриниг на 20 до 30 отсто од вкупниот број на население за да се процени имунитетот на граѓаните, што ќе даде насоки за тоа, што може да се очекува на ниво на цела држава. Тој рече дека донацијата од 20.000 тестови ќе овозможи анализа на создадените антитела кај...

Патниците кои патуваат со „Виз ер“ од Северна Италија, ќе оставаат податоци за полесно лоцирање

Министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција информираше дека нема нови заболени од корона вирусот, а пациентката која се лекува е во добра здравствена состојба. Имајќи го предвид зголемување на бројот на заболени во Европа, истакна дека се заоструваат мерките за превенција. „Бидејќи бројот на заболени во Европа е сè поголем, согласно поригорозните мерки на италијанските власти за северниот регион...

Македонската делегација во Брисел го почнува подготвителниот скрининг за Поглавјето 24

Македонија денеска го започнува подготвителниот скрининг за Поглавјето 24 насловен „Правда, слобода и безбедност“. Македонската делегација во Брисел ја предводи вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, во својство на главен преговарач и шеф на државната делегација за преговори со ЕУ. Состанокот ќе трае три дена, за време на кои експертските тимови ќе ги разгледуваат седумдесетте страници од европското законодавство посветен...

Избори или не, скринингот ќе тече, но за преговори со ЕУ треба промени во Уставот

Македонија го почна скрининг процесот за пристапување во Европската Унија и тој ќе заврши во јуни 2019 година, но ако пропадне Преспанскиот договор нема да почнат преговорите за членство, објаснува Бојан Маричиќ, специјален советник на премиерот за евроатлантски интеграции и главен технички преговарач во процесот на евроинтеграција на земјава. Скринингот, или утврдувањето на усогласеноста на македонското законодавство со правото на...

Хан: Задоволен сум од досегашниот тек на реформи, но останува уште многу работа

Македонија неповратно се движи кон полноправно членство во ЕУ и од овој пат нема враќање назад, порача денеска во Брисел вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи на заедничката прес-конференција со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. Османи, кој во Брисел ја предводи македонската делегација составена од 40 лица, која од вчера го почна објаснувачкиот скрининг процес, на прес-конференцијата говореше на...

Дескоска: Скринингот ќе помогне да се создаде нова реформска динамика

Владино-државна делегација составена од 40 експерти и предводена од вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, министерката за правда Рената Дескоска и шефот на техничкиот преговарачки тим Бојан Маричиќ денеска формално го започна објаснувачкиот скрининг за Македонија и Албанија, како подготовка за почеток на преговорите за полноправно членство во Европската унија. Дескоска рече дека делегацијата е подготвена да ги вложи напорите во процесот...

Македонските институции стануваат сè повеќе свесни за важноста на отворените податоци

Последниве неколку години се забележува голема и динамична промена во насока на зголемување на отвореноста на институциите, а тоа е пропратено и со зголемен интерес на јавноста за одредени...