fbpx
Таг: скрининг

таг: скрининг

Османи од Брисел: Процесот е комплексен, но има ентузијазам

Македонија денеска во седиштето на Европската комисија формално го започна скрининг процесот, преку презентација на првото поглавје 23 - правосудство и фундаментални права. На почеток од работната средба, обраќања до претставниците на преговарачката структура и Комисијата, имаше заменик-претседателот на Владата, задолжен за европски прашања и главен преговарач и шеф на државната делегација за преговори, Бујар Османи. - Нам ни е јасно дека...

Македонија денеска го почнува скрининг процесот за членство со ЕУ

Во Европската комисија во Брисел се наоѓа 40-члена делегација составена од експерти од надлежните државни институции кои имаат надлежности во дадената област, предводена од главниот политички преговарач вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, а во нејзиниот состав се и министерката за правда Рената Дескоска, главниот технички преговарач Бојан Маричиќ и експерти од Секретаријатот за европски прашања. Скринингот ќе почне...

Македонија утре го почнува скрининг процесот за преговорите со ЕУ

Во Европската комисија во Брисел утре заминува 40 члена делегација составена од претставници на повеќе министерства и институции, предводена од вицепремиерот Бујар Османи, која ќе го започне скринингот за поглавјето 23 – правосудство и фундаментални права. Во делегацијата ќе биде и министерката за правда Рената Дескоска. Отворањето на првото од 33 поглавја од првата фаза значи дека ќе има 33...

Македонија в четврток го започнува скрининг процесот за пристапување во ЕУ

Во Европската комисија во Брисел в четврток заминува 40 члена делегација составена од претставници на повеќе министерства и институции, предводена од вицепремиерот Бујар Османи, која ќе го започне скринингот за поглавјето 23 – правосудство и фундаментални права. Во делегацијата ќе биде и министерката за правда Рената Дескоска. Вицепремиерот Османи вчера на прес-конференција рече дека почетокот на т.н. објаснувачки скрининг е...

Османи: Преговорите со ЕУ ќе бидат тежок, долготраен и скап процес

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и посебниот советник на претседателот на Владата за евроатлантски интеграции, Бојан Маричиќ денеска на прес-конференција во владата ја презентираа преговарачката структура за пристапување на Македонија во Европската Унија за која рекоа дека е процес кој ќе биде тежок, долготраен, макотрпен, скап и каде што ќе има многу тешки политички одлуки. Османи рече дека основната функција...

Османи: Во септември се отвора Поглавјето 23, за правосудство и основни права

Утврден е календарот за скрининг процесот за подготовка на земјата за пристапни преговори со ЕУ. Во септември се отвора Поглавјето 23 за правосудство и основни права, изјави денеска вицепремиерот за евроинтеграции и главен преговарач на Македонија. – Имаме прелиминарен договорен календар за скенирање на поглавјата. Во меѓувреме работиме на создавање на државната структура и верувам ќе бидеме подготвени веќе на...

Планот 18 на Владата се трансформираше во План за скрининг

Планот 18 на Владата, за кој јавноста слушна на крајот на мај, кога вицепремиерот за европски  прашања Бујар Османи го презентираше на евроамбасадорот Самуел Жбогар и претставници на Делегацијата на ЕУ во Македонија, како реформски план што ќе го наследи Планот 3-6-9, сега е на преработка. Како што за „Мета“ објасни портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, по одлуката на Советот...

Џафери-Хан: Собранието е посветено на исполнување на обврските во сите клучни области

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, се сретна со еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан, со чија денешна работна посета на Македонија започнува скрининг-процесот со Европската комисија за утврдување на нивото на усогласеност на домашното со законодавството на ЕУ. Како што соопшти собраниската прес-служба, Џафери на средбата посочил дека Собранието е целосно посветено на...

Попоски: И власта и опозицијата да си го сменат менталитетот

Македонија требаше да го почне скринингот уште во 2005 година, откако стана кандидат за Членство во ЕУ, изјави Никола Попоски поранешниот шеф на дипломатијата, кој претседава со Националниот совет за евроинтеграции како пратеник на опозицијата. - Дете што се родило во 2005 година сега е полуматурант. Така и ние сега имаме полуматурант на кој треба да му го смениме менталитетот...

Хан утре во Македонија, ќе го започне скринингот за почеток на разговорите со ЕУ

Комесарот за соседска политика и проширување на Европската комисија Јоханес Хан утре ќе престојува во Македонија, со што почнува скрининг процесот на земјата за отпочнување преговори за членство во Унијата. Според агендата, Хан изутрина ќе има средба со премиерот Зоран Заев, а потоа и со претседателот на Собранието, Талат Џафери и со лидерот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Еврокомесарот Хан...

Хан: Веднаш ги почнуваме подготовките за скрининг процесот за Македонија

Европската комисија веднаш ги почнува подготовките за скрининг процесот за Македонија и Албанија кои добија условен датум за почнување на преговорите во средината на идната година, вели еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во интервју за „Радио Слободна Европа“. Еврокомесарот Хан вели дека со одлуката на Советот за општи работи Комисијата има зелено светло да ги почне подготовките со цел да...

Преглед на реализцијата на планот „3-6-9“ во министерствата

Владата на денешната седница, со која претседаваше вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска-Јанковска, им препорача на сите министерства до крајот на оваа недела да ги ажурираат нивните обврски и динамиката на исполнување на активностите предвидени во планот „3-6-9“, кои се однесуваат на шестмесечниот период од реформскиот план, соопшти владината прес-служба. На седницата било соопштено дека Секретаријатот за европски прашања...

Вистиномер: мРНК вакцините не содржат ГМО и нанотехнологија

Ниедна од вакцините не содржи нанотехнологија, а уште помалку трансхуманизам нанотехнологија. Тоа не ни постои, вели Марк Линас, професор на Корнел Универзитетот за Политифакт. Синди Принс, професорка по епидемиологија...