fbpx
Таг: симба

таг: симба

Шумското стопанство Војводина алармира: Црн пантер шета околу Апатин

Откако жителите на селото Сонта во српската општина Апатин пронашле невообичаено голем отпечаток од шепа што не може да се припише на ниту едно локално животно, Јавното претпријатие Војводина шуми издаде предупредување дека на територијата на општина Апатин се појавил на црн пантер. „Јавното претпријатие Шумско стопанство Војводина, подружница на ШГ „Сомбор“ ги известува сите сограѓани дека во атарот на...

Црногорските власти го праќаат во Холандија лавчето Симба што се шеташе низ шумите на Будва

Агенцијата за заштита на животната средина на Црна Гора информираше дека по пет месеци престој во оваа земја, лавчето Симба заминува најпрво во Холандија, а штом ќе зајакне, ова диво животно ќе замине во големото прифатилиште на организацијата „Four Paws“ во Африка. Возилото со лавчето Симба замина на патот долг 2.100 километри до Холандија во придружба на обучена екипа и...

Лавот Џони од кафез во Гњилане преместен во прифатилиште за мечки близу Приштина

Лавот по име Џони, за кој се верува дека во 2019 година преку алтернативни патишта е прошверцуван од Албанија во Косово и досега беше чуван во кафез во ресторанот „Маја е зез“ во Гњилане, е ослободен од решетките и сега живее во прифатилиште за мечки близу Приштина. Прифатилиштето „Беар Форест“ Приштина соопшти дека лавот сега има можност да ужива во...

Ветеринарот што го прегледа црногорскиот Симба не ја отфрла можноста да е истото лавче што се појави во Куманово

Холандскиот ветеринар, Џуно Ван Зон кој го прегледуваше лавчето наречено Симба во Црна Гора што талкаше низ шумите во околината на Будва во изјава за Мета.мк рече дека не ја отфрла можноста да станува збор за истото лавче што кон крајот на септември минатата година се возеше во луксузните автомобили на кумановци. Специјалистот за лавови од организацијата за заштита на...

[Видео] Црногорските власти го најдоа пребеганото лавче близу Будва

Црногорските власти и волонтери по еднодневна потрага го пронајдоа лавчето кое неколку дена се шеташе низ шумите близу Будва. Бојан Башановиќ од црногорската Агенција за заштита на животната средина кој беше надлежен за потрагата за Мета.мк изјави дека лавчето било видно исцрпено кога го заловиле до стара куќа на пат кон селото Крапина и дека сега ќе му биде...

Скоро две децении државата никако да го основа центарот за згрижување на диви животни

Иако концептот за правата на животни обично се поврзува со заштита и благосостојба на домашни животни, еднакви права имаат и дивите животни. Нивната заштита е предвидена со Законот за заштита на природата, каде се предвидува заштита на биолошката разновидност која ја сочинуваат и дивите животни и Законот за ловство, а и Кривичниот законик. Сепак, поразителен е фактот што до сега...

Полицијата во Чегране откри мини зоолошка градина со диви животни без соодветна дозвола

Во угостителски објект во тетовското село Чегране денеска е пронајдена мини зоолошка градина со диви животни без соодветна дозвола, информираат од Министерството за внатрешни работи (МВР). „На 20.11.2021 од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција -  Секторот за општ и насилен криминал, во содејство со Оддел за специјални полициски операции, СВР Тетово, инспектори од Државен инспекторат за...

Српска зоолошка градина истражува сигурносни снимки по објавата на Мета за лавчето Симба (фото)

Зоолошката градина во Палиќ, на северот во Србија ќе ги анализира снимките од безбедносните камери во близина на кафезите со лавови откако по написот на Мета.мк за лавчето Симба, новинарите од редакцијата Суботичке.рс алармираа дека можеби лавчето потекнува токму од таа зоолошка, потврди за Мета.мк в.д. директорката на оваа институција Соња Мандиќ. Во ЗОО Палиќ, летово лавицата Киара стана вистинска сензација...

Полицијата сè уште го бара лавчето Симба: Кај еден од осомничените запленети се препариран тропски мајмун и лебед

Полицијата сè уште не го најде лавчето Симба. Според информациите кои Мета ги доби од Основното јавно обвинителство при претрес кај лицето чии фотографии со лавчето беа објавени, не е пронајдено дивото животно. Министерството за внатрешни кое по насоки на Основното јавно обвинителство Куманово го лиши од слобода кумановецот С.А.(31) презема дејствија за пронаоѓање и за утврдување на начинот на...

На патиштата 505 несреќи се случиле за помалку од 3 години заради животни, експертите бараат мерки

Несреќата со мечката што пред неколку дена загина на автопатот Скопје – Тетово повторно го актуализира прашањето колку се небезбедни јавните патишта за животните и за возачите. Земајќи предвид дека во период од 2019, 2020 и 2021 според информациите на МВР се случиле 505 сообраќајни несреќи кои биле предизвикани од животни, експертите препорачуваат изградба на биокоридори и обновување на...

Активистите за заштита на правата на животните стравуваат дека Симба го чека евтаназија

Поминаа повеќе од десет дена откако Мета, по апелот на активистката за заштита на правата на животните Тина Мицковска, објави дека лавчето Симба заврши во рацете на кумановци. Сепак, и покрај тоа што полицијата го уапси С.А.(31) од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено ловење, чување и отуѓување на диви животни“ нема информација дали...

Полицијата приведе кумановец за случајот со фотографиите од лавчето Симба

По веста која ја објави Мета дека кумановци во скапи автомобили и луксузни вили го шетаат лавчето Симба полицијата приведе едно лице против кое е поднесена кривична пријава за чување и отуѓување на диво животно. „На 05.10. 2021 полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ криминал во координација со полициски службеници од СВР Куманово го лишиле...

Државниот инспекторат за животна средина не го пронајде лавчето Симба во „Парк Хотел“

Во координација со надлежните институции инспектори од Државниот инспекторат за животна средина само што заврши со инспекција во објектот на „Парк Хотел“ покрај кејот на Вардар. Надлежниот инспектор кој бил на увид во овој скопски хотел со пет ѕвездички за Мета изјави дека лавчето Симба не се наоѓа на оваа локација. „Увидот само што заврши и можам да ви кажам дека...

Закани по живот за активистката што јавно укажа на шверц со лавови во земјата

Активистката за правата на животните Тина Мицковска, објави дека добива закани по нејзиниот живот откако јавно го обелодени случајот со фотографиите од лавчето Симба и повика на одговорност. Таа на нејзиниот профил на Фејсбук објави дека стравува за нејзиниот живот, но нема да се откаже од борбата да се расветли случајот со малите лавчиња. Сепак и покрај бројните прашања, Министерството за...

(ФОТО) Како Симба дојде кај кумановци: Постои ли шверц со диви животни во земјава?

Последните неколку денови на социјалните мрежи се појавуваат фотографии и видеа на кои се гледаат мажи и жени, па дури и деца кои позираат со мало лавче. Овој тренд на позирање со лавче кое не е постаро од три месеци во луксузни автомобили, вили и хотели, во јавноста го обелодени портпролката на Зоолошката градина Скопје, Тина Мицковска. Таа на Фејсбук објави...

Граѓаните донирале над 162.000 евра за настраданите во Турција и Сирија

Македонскиот народ собра речиси 10 милиони денари (162.100 евра) помош за настраданите во земјотресите во Турција и Сирија, соопшти денеска Црвениот крст на С. Македонија. Според Генералниот секретар на...