fbpx
Таг: Шорткат

таг: Шорткат

„Шорткат“: Штетите од користењето пластика

Денот на планетата Земја, што традиционално се одбележува на 22 Април, годинава беше посветен на борбата со пластиката и пластичниот отпад. Како производ кој доаѓа од фосилни горива пластиката во целиот свој животен век – од екстракција, до производство и отпад- придонесува за загревање на планетата и го прави невозможно намалувањето на последиците од климатските промени. Пластиката е штетна...

„Шорткат“: Нема казни за предизвикувањето на шумските пожари

Пожарите, покрај поплавите, се најчестите природни непогоди кои се случиле во земјата во изминатите две децении. Најчесто ги има во периодот меѓу март и септември, што укажува дека се директно поврзани со влијанијата на климатските промени и покачувањето на просечните температури. И покрај илјадниците хектари изгорени шуми, во последните три години нема ниту една пресуда за предизвикување шумски пожар. Повеќе...

„Шорткат“: Добрите и лошите страни на Телеграм

Ги користиме социјалните мрежи и платформи, но колку знаеме кој стои зад нив и колку се тие бизнис-ориентирани? Во оваа епизода ви го претставуваме истражувачкиот новинар Дарен Лукаидс, кој со години ја истражува платформата Телеграм и нејзините добри и лоши страни поврзани со дезинформациите. Покрај ова, во новата епизода на „Шорткат“ информираме за проблемите со кои се соочуваат младите хемичари...

„Шорткат“: Како се студира на Харвард?

Лука Павиќевиќ од оваа академска година е бруцош на најпрестижниот универзитет во светот, Харвард. Студира Историја на Факултетот за науки и уметности, а веќе е ангажиран и како истражувачки асистент по предметот Политика на американското образование. За тоа како е да се биде македонски студент на Харвард, дознајте во новата епизода на „Шорткат“. Во оваа епизода информираме за протестниот маратон...

„Шорткат“: Апликацијата ДИА како асистент на лицата со дијабетес

Во вечерашното издание на емисијата „Шорткат“ ги имаме Ѓорѓина Ристовска и Марио Мијатовиќ - млади иноватори кои ја креираа апликацијата ДИА, како асистент на лицата со дијабетес. Инспирирани од желбата да помогнат на свои блиски кои имаат дијабетес, Ѓорѓина и Марио ги искористиле развојот на технологијата и можностите кои ги нуди за да понудат решение за еден медицински проблем. Покрај...

„Шорткат“: Лажни наративи, дезинформации и странски влијанија

Во најновата епизода на „Шорткат“ ќе го запознаете литванскиот истражувач д-р Неријус Малиукевичиус, кој беше во дводневна посета на Скопје, одржувајќи предавања и средби со студенти, граѓански активисти и новинари на темата лажни наративи, пропаганда, дезинформации и странски влијанија. Тој за „Шорткат“ зборува за шемата и за начинот на кој се шират штетните странски влијанија и дезинформациите, но и за...

Шорткат: Ќе стане ли Матка споменик на природата?

Законот за прогласување на кањонот Матка за споменик на природата, веќе една година стои неразгледан во фиоките во Собранието, а на само два месеци пред изборите, пратениците најавуваат дека ќе го стават на разгледување во Собраниската матична комисија за екологија. Ова е централна тема во новата епизода на „Шорткат“. Информираме за одржувањето на првиот Национален студентски форум, за новите температурни...

„Шорткат“ за изложбата Станица Пропаганда

Во новата епизода на „Шорткат“ ќе ве запознаеме со Станица Пропаганда – нова комплексна инсталација и програма во живо на холандскиот уметник Јонас Стал, која ја истражува врската на уметноста и културата со доминантните форми на современата пропаганда. Во вестите за млади информираме и за сајбер насилството кое зема замав во земјава, како и за проблематичната Европска младинска картичка. Јавуваме и...

Вештачката интелигенција во медиумите во фокус на новата епзиода на „Шорткат“

Како новинарите и фоторепортерите можат да ја користат вештачката интелигенција во своја полза? Кои се придобивките, а кои можните штетни последици од употребата на ВИ во медиумите? Одговорите на овие прашања ги дознаваме во најновата епизода на „Шорткат“, каде ги пренесуваме главните заклучоци од вебинарот „Вештачката интелигенција во медиумите – про и контра“. Ги пренесуваме најновите податоци за невработеноста кај...

Дипфејк технологијата главна тема вечерва во „Шорткат“

Дипфејк или реалност – ова беше темата на Сајбер шејк дискусијата за млади што вчера се одржа во „Котур“ во Скопје. За тоа што беше кажано за оваа технологија од страна на говорниците – експерти во своите полиња и за другите интересни активности кои беа дел од настанот, дознајте повеќе во вечерашната епизода на Шорткат. Информираме и за чистењето на...

Шорткат: Возможна ли е кај нас енергетска транзиција?

Замена на јагленот со чиста енергија, особено од сонцето кое го имаме во изобилие, е една од главните заложби кон кои цели земјава на полето на енергетиката. Во новата епизода на „Шорткат“ ќе зборуваме за транзицијата на секторот кој се смета за еден од најголемите загадувачи на воздухот и емитер на стакленички гасови. Информираме за измените на Законот за субвенциониран...

Шорткат: Студенти го подготвуваат првиот македонски болид за светски натпревар во Хрватска

Дваесетина македонски студенти во моментов го подготвуваат првиот македонски болид. Тркачкиот автомобил од лабораторијата на Машинскиот факултет треба да стигне на светски студентски натпревар во Хрватска. За нивната работа, патот што го одат и предизвиците на кои наидуваат дознајте повеќе преку нашиот разговор со Стефан, Георги и Масимо, кои се дел од тимот на MES Racing, во новата епизода...

Шорткат: Над 3.800 смртни случаи годишно поради аерозагадувањето во земјава

Загрижувачки податоци од Институтот за јавно здравје. Во Македонија годишно има над 3.800 смртни случаи кои можат да се препишат на аерозагадувањето. Повеќе за извештајот дознајте во новата епизода на „Шорткат“. Во вестите за млади, кои од оваа епизода се со освежен визуелен идентитет, ви носиме информации за студентите и партиципацијата што тие (ќе) ја плаќаат на УКИМ, за годинешното...

Шорткат: Услугите на УКИМ ќе се плаќаат онлајн

Професори и асистенти на УКИМ направија систем со кој им се овозможува на студентите услугите на факултетите да ги плаќаат онлајн. Ќе станат ли уплатниците и редиците во банка минато за студентите, дознајте во новата епизода на „Шорткат“. Во вестите за млади информираме и за предложените измени на Законот за средно образование, невработените магистри и доктори, како и за носењето...

Шорткат: Кои се најголемите природни непогоди во земјава?

Пожари и поплави се најголемиот дел од природните непогоди кои се случиле во С. Македонија во изминативе неколку години, покажува Анализата на екстремни временски настани која ја изработи Центарот на климатски промени. Само на овие две непогоди отпаѓаат над 90 проценти од природните катастрофи што се случиле во земјата. Повеќе за анализата дознајте во новата епизода на „Шорткат“. Информираме за...

Шорткат: Макетите на младиот Диар од Чаир

Дванаесетгодишниот Диар Ајдини од скопски Чаир поседува извонреден талент за создавање нови дела со механички уреди. Во новата епизода на „Шорткат“ ќе видите три негови макети, изработени според модели на вистински уреди – светлосен аларм, вентилатор за лаптоп и вентилатор за телефон. Во првата епизода на „Шорткат“ во 2024 година носиме вести и за стипендиите за студенти на втор и...

„Шорткат“: Најважното од 2023 година

Во новогодишната епизода на „Шорткат“ се потсетуваме на најважните прилози кои беа дел од нашата емисија изминатава 2023 година. Вечерашната, 114 епизода на вестите за млади е последна за годинава, а следното издание ќе се емитува на 11 јануари. Во „Шорткат“ ги потсетуваме студентите да ја продолжат важноста на билетите за бесплатен јавен превоз во Скопје, а ги носиме и...

Шорткат: Зошто да учам кога имам AI?

Во рамките на 19-тата Меѓународна конференција е-Општество.мк, во Тетово се одржа настанот „Cyber Shake“, на кој младите дебатираа на темата „Зошто да учам кога има вештачка интелигенција?“. Главните поенти што беа истакнати од говорниците ги пренесуваме во новата епизода на „Шорткат“. Информираме и за интересните резултати од истражувањето „Младински аспирации за кариера и вештини“, а носиме вест и за обуката...

Шорткат: Употребата на вештачката интелигенција во медиумската сфера

Колку вештачката интелигенција може да придонесе да се зголеми ширењето на дезинформации во јавноста, е главното прашање на кое го бараме одговорот во новата епизода на Шорткат. На тема вештачка интелигенција носиме вест и за историскиот договор за нејзино правно регулирање во ЕУ, како и за конференцијата „е-Општество.мк“ што Фондацијата Метаморфозис ќе ја организира следната недела на тема „Вештачка интелигенција...

„Шорткат“: Колку се исплатливи соларните инвестиции?

Колку се исплатува инвестирањето во соларна енергија во земјава? За искористувањето на енергијата од сонцето, свои предлози имаат експерти и граѓански организации, кои во новата епизода на „Шорткат“ зборуваат за тоа како инвестицијата да се направи поисплатлива и да се намали енергетската сиромаштија. Во новата епизода на Шорткат ја пренесуваме и информацијата дека онлајн малтретирањето меѓу младите е во пораст,...

Климатските промени бараат итна акција и одговор од институциите, апелираат екологистите

Македонија е една од петте најзагрозени земји од климатските промени, а граѓаните треба постојано да бараат од институциите да преземат акции, бидејќи ги имаат сите потребни документи, но не...