fbpx
Таг: самит

таг: самит

Малта: ЕУ инсистира на забавување на бранот мигранти

Европските челници инсистираат да се продлабочат напорите за обесхрабрување на економските мигранти и да се најде начин да се вратат дома илјадниците кои немаат право на азил. Челниците на ЕУ и на африканските земји денеска почнаа втор круг разговори во Малта, додека Европејците настојуваат да постигнат спогодба за миграција со поединечни африкански земји. Еден договор е потпишан со Етиопија во средата....

Претседателот Иванов ќе учествува на состанокот во Брисел посветен на бегалците

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска во Брисел ќе учествува на лидерскиот состанок посветен на приливот на бегалци во земјите на балканската рута. Целта на состанокот е усвојување заеднички оперативни заклучоци поврзани со приливот на бегалци. Покрај македонскиот претседател, на лидерскиот состанок се поканети шефовите на држави или влади на Србија, Бугарија, Грција, Хрватска, Словенија, Унгарија, Романија, Австрија и на Германија. Најавено е учество и...

Самитот во Брисел за бегалската криза најмногу зависи од Ангела Меркел

Во седиштето на ЕУ, утре попладне ќе се одржи мини-самит на лидерите на десет држави кои се наоѓаат долж балканската рута, преку која бегалците стигнуваат во Европската унија. Исходот од состанокот, во целост зависи од германската канцеларка Ангела Меркел, оценуваат европските комесари. На самитот ќе учествуваат шефовите на Владите на земјите од регионот, како и највисоките функционери на ЕУ. Целта е да...

Лидерите на ЕУ и на Турција постигнаа договор за блокада на мигрантите и за заштита на границите

Лидерите на Европската унија синоќа во Брисел го прифатија договорот со Турција, кој предвидува милијарда евра помош за Анкара за да го запре неконтролираниот прилив на мигранти во Европа, а постигната е спогодба во следните недели да се постави гранична стража и да се заштитат надворешните граници на Унијата. Како што изјавија претседателот на Советот на Европа, Доналд Туск, и...

Орбан утре ќе соопшти дали ќе ја затвори и границата со Хрватска

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, најави дека утре ќе ја соопшти конечната одлука за затворање на границата со Хрватска поради бегалската криза, пренесува хрватската државна телевизија ХРТ. Пред тоа, тој за планот уште еднаш ќе разговара со европските и со регионалните партнери на вечерашниот самит на шефовите на влади на 28-те земји-членки на Европската унија (ЕУ) во Брисел, на кој тема...

Меркел: Во контролата на границите на ЕУ треба да учествуваат сите земји-членки

Сите земји-членки на Европската унија (ЕУ) треба да бидат подготвени да испратат безбедносен персонал за контрола на надворешните граници на унијата, изјавила германската канцеларка, Ангела Меркел, при пристигнувањето на денешната средба на лидерите на ЕУ во Брисел, јавува „Би-Би-Си“. Меркел, во тој контекст, изјавила дека не би било фер од членките на ЕУ кои досега примиле најголем број бегалци, баратели...

Почнува дводневниот ЕУ-самит посветен на бегалската криза

Лидерите на Европската унија денеска во Брисел на дводневен самит ќе расправаат за бегалската криза. Се очекува лидерите на ЕУ да разговараат за зајакнување на европските граници, како и за барањето на Турција за создавање безбедна зона на северот на Сирија, од каде доаѓаат најголем број бегалци. Речиси два милиони сириски бегалци се наоѓаат во Турција, а стотина илјади годинава ја...

Доделени наградите на Светскиот самит за дигитални содржини и иновативни апликации

Наградата на Светскиот самит (WSA) е глобална иницијатива која има цел да ги избере и да ги промовира најдобрите во светот за дигитални содржини и за иновативни апликации во рамки и во соработка со Светскиот самит за информатичко општество на Обединетите нации. Годишно се наградуваат пет проекти во осум категории, односно се доделуваат вкупно 40 награди. Категориите се: е-владеење и...

Во Париз се одржува самит за Украина

Претседателите на Франција, Русија и на Украина, Франсоа Оланд, Владимир Путин и Петро Порошенко, и германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Париз ќе одржат состанок посветен на ситуацијата на истокот на Украина. На средбата ќе се разгледа примената на мировниот договор, кој годинава во февруари беше постигнат во Минск. Договорот доведе до примирје на 15 февруари на истокот на Украина,...

Обама ќе претседава со самитот на ОН за борба против тероризмот

Американскиот претседател Барак Обама денеска ќе претседава со меѓународен самит на маргините на Генералното собрание на ОН, на кој светските лидери ќе разговараат за борбата против екстремизмот и тероризмот. САД на денешниот состанок ќе се обидат да добијат поддршка против терористичките организации, како што е Исламска држава, која привлекува борци од странство, кои потоа го враќа во своите со родни...

Груевски имаше обраќање на Самитот за одржлив развој на Обединетите нации

Премиерот Никола Груевски, вчера, во Њујорк, САД, се обрати на Самитот за одржлив развој на Обединетите нации. Во своето обраќање, тој ја поздрави и ја поддржа универзалната агенда за намалување на сиромаштијата и за подобрување на благосостојбата на граѓаните, преточена во документот Трансформирање на нашиот свет: Агенда за одржлив развој 2030. Посочи дека целите за одржлив развој треба да се...

ЕУ-лидерите договорија помош за бегалците и активирање на пограничната стража

На самитот на лидери на земјите-членки на Европската унија утринава во Брисел беа усвоени серија мерки за зајакнување на контролата на надворешните европски граници и за обезбедување дополнителна помош за бегалците надвор од територијата на ЕУ. - Фокус на денешните разговори беше заштитата на надворешните граници – соопшти претседателот на Советот на Европа, Доналд Туск, додавајќи дека за отстранување на...

Туск: Да се врати контролата на надворешните граници на ЕУ

Лидерите на ЕУ мора да ѝ помогнат на Европа да ја врати контролата над своите надворешни граници, рече денеска претседателот на Советот на Европа, Доналд Туск. - Најитното прашање што мора да си го поставиме себеси вечерва е како да ја вратиме контролата над нашите надворешни граници. Во спротивно, нема воопшто смисла да говориме за заедничка европска миграциска политика. На испит, исто...

Министрите за внатрешни работи на ЕУ ќе заседаваат за бегалската криза

Министрите за внатрешни работи на 28 земји-членки на Европската унија ќе се сретнат во Брисел, со намера да се најде решение за бегалската криза. Се надеваат на напредок во пресрет на самитот на лидерите на земјите од Унијата, закажан за утре. Чешка, Полска, Унгарија и Словачка, кои се противат на фиксните квоти за прифаќање бегалци, соопштија дека се подготвени да склучат...

Шулц се надева на договор за бегалците

Претседателот на Европскиот парламент, Мартин Шулц, денеска изјави дека очекува членките на Европската унија да договорат заедничка политика за решавање на бегалската криза. - Ќе има дискусии, но на крајот ќе се договориме за план за раселување бегалци – рече Шулц во интервју за германското радио „Дојчландфунк“. Изјавата на претседателот на ЕП доаѓа еден ден пред вонредниот состанок на министрите за внатрешни работи и...

Самитот „Македонија 2025“ ќе се случува во Скопје од 18 до 20 ноември

Tретиот годишен самит кој годинава ќе го организира платформата „Македонија 2025“ ќе се случува од 18 до 20 ноември во Скопје. Темата ќе биде, како преку трансформативно лидерство и напредни технологии да се дојде до економски развој на земјата. Фокусот на годинешниот самит е како да се поврзе Македонија со поширокиот регион, имајќи ги предвид глобалните движења и нивните влијанија на...

Попоски и Дачиќ ја „заплескаа“ ЕУ за проблемите со мигрантите

Македонија се соочува со посебен проблем – наплив на мигранти „од ЕУ земји“, соопшти шефот на македонската дипломатија Никола Попоски за време на прес-конференцијата во Виена одржана во рамките на самитот посветен на Западен Балкан. Попоски соопшти дека до неодамна, во Македонија секојдневно влегувале по 4.000 мигранти, а според последните проценки, во следниот период се очекува секојдневно да пристигаат по...

Западен Балкан ја победи ЕУ во фудбал – Груевски постигна два гола

Екипата на Западен Балкан го победи тимот на Европската унија (ЕУ) со 4 - 2, во фудбалскиот меч што синоќа се одигра во Виена, организиран во рамките на Самитот на Западен Балкан, кој овие два дена се одржува во австриската престолнина. Македонскиот премиер, во победата на Западен Балкан придонесе со два постигнати гола и асистираше при реализацијата на другите два. На...

ЕК одобри 1,5 милиони евра за бегалците во Македонија и во Србија

Европската комисија денеска одобри дополнителни 1,5 милиони евра хуманитарна помош за Македонија и за Србија за згрижување на бегалците и мигрантите. Еврокомесарот за хуманитарна помош Христос Стилијанидес укажа дека „Западен Балкан настојува да се избори со засега најголем број бегалци и мигранти“ и затоа ЕУ и дава итна парична помош за Македонија и Србија. На утрешниот самит во Виена, како што наведоа од ЕК,...

Откажан самитот на ЕУ – шансите за спас на Грција се минимални

Претседателот на Советот на Европа, Доналд Туск, денеска соопшти дека е откажан самитот на ЕУ кој вечерва требаше да се одржи поради грчката криза, а претставниците на 19 членки на еврозоната продолжуваат да преговараат за финансиски спас на Грција. Нешто порано, потпретседателот на Европската комисија, Валдис Домбровски, рече дека Комисијата оценила оти „изгледите се многу мали“ да за се одобри...

Додека трае суспензијата на Русковска, привремено ќе ја замени обвинителката Лиле Стефанова

Обвинителката Лиле Стефанова привремено, според годишниот распоред, ќе ја замени Вилма Русковска која е суспендирана, по одлуката на државниот обвинител Љубомир Јовевски да покрене дисциплинска постапка против три обвинителки...