fbpx
Таг: самит

таг: самит

Започна Самитот на „Отворен Балкан“ во Тирана со повик до другите земји од регионот да се приклучат

Седмиот состанок во рамките на иницијативата „Отворен Балкан“ започна денеска во Тирана со повикот од тројцата лидери Зоран Заев, Еди Рама и Александар Вучиќ до Црна Гора, Косово и Босна и Херцеговина да се приклучат до оваа иницијатива. Во албанскиот главен град вчера се одржаа жестоки протести пред одржувањето на Самитот, којшто за досегашниот премиер Зоран Заев ќе биде...

Отворен Самитот за женско претприемништво и доделени првите награди

Денеска во Скопје почна дводневниот прв Самит за женско претприемништво „Нови перспективи за женско претприемништво“, што се одржува во хотелот „Александар Палас“. На настанот беа доделени и првите награди, во категоријата на мали и средни претпријатија, а нив ги добија: СЕМОС едукација и директорката и сопственик Валентина Тасева и Ана Христовска од компанијата за градежништво Линди Гроуп. Наградите ги доделија...

Утре започнува првиот годишен Самит на Националната платформа за женско претприемништво

Националната платформа за женско претприемништво на 18 и 19 ноември во хотелот „Александар Палас“ ќе го одржи првиот годишен Самит на тема „Нови перспективи за женско претприемништво“. На самитот за прв пат ќе бидат доделени и награди за најуспешни жени претприемачки, кои ги доделува Министерството за економија како институционален покровител на настанот. Исто така, Националната платформа ќе додели и две награди...

Политичарите и активистите претпазливи во однос на климатскиот пакт на САД и Кина

Активистите и политичарите со претпазливост ја дочекаат ненадејната декларација на САД и Кина за соработката против климатските промени. Објавата на ваквата спогодба на климатскиот самит на ОН, KОП26 што се одржува во Глазгов, Обединетото Кралство за ЕУ и ОН е „поттикнувачки и важен чекор“, но сепак светската организација „Гринпис“ порача дека обете земји мора да покажат поголема посветеност, извести...

Самит на Г-20: Лидерите ветија акција за климатските промени, но преземаа мали обврски

Лидерите на групата Г-20, составена од дваесетте најголеми економии во светот, се согласија околу изјавата во која се повика на значајна и ефективна акција за ограничување на глобалното затоплување, но понудија недоволно конкретни заложби и ги разочараа климатските активисти, пишуваат светските новински агенции. Во коминикето, официјалната изјава објавена од лидерите на крајот од самитот кој се одржа во Рим, недостасува...

КОП26: Самит во Глазгов за спас на планетата Земја

На Самитот за климатските промени КОП26 кој почнува денеска во Глазгов и ќе трае до 12 ноември, ќе учествуваат околу 200 земји. Самитот кој првично требаше да се одржи минатата година но беше одложен поради пандемијата на ковид-19, се смета за клучен настан за иднината на планетата. Активисти од целиот свет предводени од Грета Тунберг пристигнуваат во шкотскиот град....

Обединетото Кралство ја претстави програмата на претседателството која ќе ги поттикне глобалните климатски амбиции на COP26

Програмата на COP26 започнува со Светскиот лидерски самит (1-2 ноември), чиј домаќин ќе биде премиерот на Обединетото Кралство Борис Џонсон, на кој повеќе од 120 лидери веќе го потврдија своето присуство. Лидерите се охрабруваат да постават амбициозни активности за намалување на емисиите - вклучувајќи ја и нултата емисија, како и за јагленот, автомобилите и дрвјата, да ги прошират активностите...

Заев од Словенија: Чекорите што Радев ги презема во име на Бугарија се навреда за македонските граѓани

Премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, вчера од самитот на ЕУ за Западен Балкан во Брдо, Словенија, во изјава за медимуте порача оти e јасно дека само една членка на ЕУ - Бугарија - се противи за почетокот на преговори за зачленување на Северна Македонија во Европската Унија (ЕУ). Тој порача дека бугарските барања, најново изјавени преку настапот на...

Урсула фон дер Лајен: Сигурна сум дека ЕУ ќе успее на терен да ги реши проблемите со Западен Балкан

Во текот на денот разговаравме за дијалогот, за подготвеноста да се реши проблемот но и за капацитетите за проблематичните области. Сето тоа ЕУ го доживеала во нашата модерна историја од 70 години, така ја изградивме ЕУ, сигурна сум дека ќе успеее да ги решиме овие прашања, порача претседателката на Европската Кмисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, на заедничката прес-конференција...

Заев: Ако ЕУ не дејствува разочарувањата ќе бидат непоправливи

Народите на Западен Балкан очекуваат декларациите на ЕУ да се преточат во дела. Според соопштението од Владата, ова премиерот Заев го истакнал на денешната прва негова средба при посетата на Словенија по повод Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Брдо-Крањ. „Ако ЕУ не дејствува, разочарувањата кај народите од регионот ќе бидат непоправливи и на огромна штета на големата европска...

Отворен повик за учество на млади на Младинскиот климатски самит во Скопје

Отворен е повикот за учество на млади лица на Младинскиот самит за климатски промени кој ќе се одржи на 10 септември во паркот на МКЦ во Скопје. Самитот ќе им даде шанса на младите на возраст од 15 до 24 години да се вклучат во дијалог со креаторите на политики, да разменат мислења и да се поврзат со други...

Самит на Берлинскиот процес: Меркел изненадена од бугарската блокада, ЕУ останува посветена на проширувањето

Дури 64 заклучоци донесе Самитот на Западен Балкан во рамките на Берлинскиот процес што се одржа вчера по пат на видеоконференциска врска. Заеднички регионален пазар, економски и инвестициски план, зелена агенда, одговори на ковид-19 пандемијата, безбедност, миграција, мало наоружување и лесно оружје, помирување, исчезнати лица, интеграција на Ромите, младите и политики поврзани со младите, тинк-тенк и граѓанско општество, образование,...

Заев од Виена побара политичките гласови за европските вредности да бидат погласни

Премиерот Зоран Заев денеска одржа прес-конференција на завршницата од Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Виена, каде присуствуваше на покана на австрискиот канцелар Себастијан Курц. На конференцијата за новинарите, премиерот Заев информираше дека во македонско-бугарскиот пријателски дијалог, е направен голем европски исчекор и изрази силно уверување дека низ овој процес, наскоро, Западен Балкан на Европа ќе и донесе нова...

Премиерот Заев ќе учествува на Самит на Западен Балкан во Виена

Премиерот Зоран Заев денеска ќе учествува на Самитот за Западен Балкан во Виена, информираат од Влада, Премиерот Заев, придружуван и од заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, ќе има и билатерална средба со австрискиот канцелар Себастијан Курц, кој е иницијатор и домаќин на Самитот.

Почна разговорот на Бајден и Путин, може да трае до 5 часа

Претседателот на САД, Џо Бајден, и претседателот на Русија, Владимир Путин, ја почнаа својата средба на брегот на Женевското Езеро. Всушност, станува збор за своевиден самит, оти ќе учествува и домаќинот, претседателот на Швајцарија, Гај Пармелин. Пред самитот, претседателите на САД, Русија и Швајцарија направија заедничка фотографија пред вилата „Ла Гранж“, каде што се одржува самитот. Според претходните најави од Кремљ,...

Лидерите на Г7 ветија 1 милијарда дози на ковид вакцини за посиромашните земји

Лидерите на седумте најразвиени земји во светот ветија дека ќе донираат 1 милијарда дози на вакцини против ковид-19 на посиромашните земји. Британскиот премиер Борис Џонсон на крајот на Самитот на лидерите на Г7 во англискиот град Корнвел рече дека ова е голем чекор кон вакцинирањето на целиот свет, пренесува Би-би-си. Премиерот Џонсон рече дека светот побарал од седумте најразвиени земји...

Макрон: Северна Македонија заслужува да ги отпочне преговорите за членство во ЕУ без одложување

Претседателот на Франција Емануел Макрон на вчерашниот состанок во Елисејската палата со премиерот Зоран Заев истакнал дека С. Македонија заслужува да ги отпочне преговорите без одложување и дека тој е лично вклучен во изнаоѓање решение за спорот со Бугарија. Макрон во својата изјава го истакна напредокот на Северна Македонија кој, според него, е исклучителен. „Европската Унија донесе одлука уште во март...

Шекеринска на состанок на министрите за одбрана на НАТО: Последни подготовки за Самитот во Брисел

Денеска во попладневните часови, Северноатлантскиот совет одржува состанок во две одделни сесии на ниво на министри за надворешни работи и министри за одбрана на кои ќе учествуваат министерот за надворешни работи Бујар Османи и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, информираат од Министерство за одбрана. „Целта на состанокот на Северноатлантскиот совет е финализирање на подготовките за Самитот на НАТО, закажан за...

Бајден организира дводневен климатски самит, САД ветуваат кратење на емисиите за 50 отсто до 2030 година

Речиси 40 лидери од целиот свет, учествуваат на дводневниот климатски самит што го организира американскиот претседател Џо Бајден. На онлајн-настанот што се одржува под покровителство на Белата куќа ќе се обратат францускиот претседател Емануел Макрон и британскиот премиер Борис Џонсон, како и коосновачот на Мајкрософт Бил Гејтс. САД и нејзиниот претседател Џо Бајден ветија дека до 2030 година ќе ги...

Скопје и Софија заеднички ко-претседаваат со Берлинскиот процес, но Бугарија не попушта за блокадата

Министрите за надворешни работи на Северна Македонија и Бугарија, Бујар Османи и Екатерина Захариева денеска беа домаќини на состанокот на министрите за надворешни работи на Берлинскиот процес за Западен Балкан. По настанот што му претходеше на утрешниот Лидерски самит, нема новини во надминувањето на отворените прашања меѓу двете земји. Бугарската министерка Захариева и денеска потврди дека Софија е подготвена да...

Вистиномер: Не е точно дека во 2021 година смртноста во американската армија се зголемила за 1.100 проценти

Откако во 2021 година се појави ненадеен раст на смртноста и медицински состојби како канцер, Питер Грејвс, портпарол на одделот за набљудување во Агенцијата за здравје на армиските припадници...