fbpx
Tags самит

Tag: самит

Poposki në Samit në Paris: Nevojitet BE të përforcoj ndihmën financiare për rajonin

Zëvendëskryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë dhe ministër i Punëve të Jashtme, Nikolla Poposki mori pjesë në samitin e tretë për Ballkanin Perëndimor i cili u mbajt në Paris nën patronazhin e kryetarit të Republikës së Francës, Fransoa Olland. Në sesionin e ministrave të Punëve të Jashtme të cilin e udhëhoqi MPJ e Francës, Zhan Mark Ero me pjesëmarrjen...

 (Video) Vuajtjet e refugjatëve: Për ushqim, tualet dhe mjek- 2 orë, për në Maqedoni- me ditë të tëra!

Në situatë mizore, pa kushte elementare për jetesë, të shtrirë në tenda të holla në tokë, nëpër fushat përreth Idomenit më shumë se 14.000 refugjatë nga Siria dhe Iraku, presin vendimin e sotëm të liderëve evropiane, që në Bruksel vendosin nëse do të “vuloset” ruta ballkanike dhe çfarë do të ndodh me mijëra refugjatët në Idomeni. Edhe pse kushtet në...

Më shumë se 1000 emigrantë të bllokuar në Tabanoc, sytë drejtohen kah Samiti i Brukselit

Më shumë se 1000 emigrantë nga Siria dhe Iraku për momentin janë të bllokuar në Tabanoc, në kufirin mes Maqedonisë dhe Serbisë sepse autoritetet serbe refuzojnë t’i lëshojnë dhe t’u lejojnë transit më tej në rutën e Ballkanit, thonë për “Meta” nga MPB. Në ndërkohë në kufirin jugor, sipas informacioneve nga pala greke, janë miratuar kufizime shtesë për shtetasit sirian...

Liderët botërorë takohen në Paris në Samitin e KB-së për ndryshime klimaterike

Liderët botërorë e thuajse 150 vendeve takohen në Paris në Samitin e KB-së për ndryshime klimaterike, që fillon nesër, njoftojnë mediumet botërore. Në sesionin e 21 të Konferencës së anëtarëve, liderët botërorë midis të cilëve edhe ai i SHBA-ve, Kinës, Indisë dhe vendeve- anëtare të BE, do të tentojnë të arrijnë marrëveshje për një prej sfidave më të mëdha të...

Kryeministri Gruevski në vizitë pune në Kinë

Kryeministri Nikolla Gruevski së bashku me delegacionin qeveritar në përbërje të të cilit janë zëvendëskryeministri i obliguar për Çështje Ekonomike Vlladimir Peshevski, Ministri i punëve të jashtme Nikolla Popovski dhe zëvendësministri i ekonomisë Hristijan Delev janë për vizitë disaditëshe në Republikën Popullore të Kinës. Kryetari i Qeverisë së Maqedonisë do të marrë pjesë në Samitin e katërt të shefave të...

Poposki dhe Daciq “shuplakë” BE-së për problemin me refugjatët

Maqedonia ballafaqohet me një problem të veçantë- fluksi i refugjatëve “nga vendet e BE-së” njoftoi shefi i diplomacisë maqedonase Nikolla Poposki gjatë konferencës në Vjenë. Poposki njoftoi se deri para pak kohe, në Maqedonia për çdo ditë janë futur nga 4000 refugjatë ndërsa sipas vlerësimeve të fundit në periudhën e ardhshëm priten për çdo ditë në vend të hynë nga...

Ballkani Perëndimor mposhti BE-në futboll, Gruevski shënoi dy gola

Skuadra e Ballkanit Perëndimor mposhti ekipin e BE-së me rezultat 4-2 në ndeshjet e futbollit që mbrëmë u mbajt në Vjenë, që u organizua në suazat e Samitit të Ballkanit Perëndimor, në kryeqendrën e Austrisë. Kryeministri i Maqedonisë në fitoren e skuadrës së tij shënoi dy gola ndërsa asistoi për dy gola tjerë. Në këtë ndeshje luajtën kryetarë të qeverive dhe...

KE miratoi 1,5 milion euro për refugjatët në Maqedoni dhe Serbi

Komisioni Evropian sot miratoi 1,5 milion euro shtesë ndihmë humanitare për Maqedoninë dhe Serbinë për kujdes ndaj refugjatëve. Euro- komisari për ndihmë humanitare Hristos Stilijanides theksoi se “Ballkani Perëndimor insistoj të ballafaqohet me numri më të madh të refugjatëve deri më tani” dhe për këtë BE i ofron ndihmë në të holla për Maqedoninë dhe Serbinë. Në Samitin e nesërm në...

Откажан самитот на ЕУ – шансите за спас на Грција се минимални

Anulohet samiti i BE-së, gjasat për shpëtimin e Greqisë minimale Kryetari i Këshillit të Evropës, Donald Tusk sot njoftoi se është anuluar Samiti i BE-së që duhej të mbaj për shkak të krizës greke ndërsa përfaqësuesit e 19 anëtarëve të euro- zonës vazhdojnë të negociojnë për shpëtimin financiar të Greqisë. Nënkryetari i KE-së, Valdis Dombrovski tha se Komisioni ka vlerësuar se...

Ivanov në Samitin e presidentëve në procesin Brdo- Brioni në Budvë

Presidenti i R. së Maqedonisë, Gjorgje Ivanov prej sot do të jetë pjesë e Samitit të presidentëve në procesin Brdo- Brioni, që po mbahet në Budvë. Temat kryesore në samitin e sivjetmë janë zgjerimi i BE-së, projekteve në infrastrukturë dhe siguria energjetike. Siç njoftojnë nga kabineti i presidentit, Ivanov do të merr pjesë në darkën e punës të vendeve- anëtare të...