fbpx
Таг: самит

таг: самит

Грција нема да го пропушти рокот на ЕУ

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, по вчерашниот самит во Брисел, се упати кон Стразбур, каде се обрати пред Европскиот парламент и го образложи ставот на неговата земја. Ципрас порача дека неговата држава станала „лабораторија за мерките за штедење“. - Планот за спас е на сила пет години. Во ниту една друга земја програмата за штедење не траела толку долго - потсети тој. Ципрас побара...

Ципрас пред судбински 48 часа

Грчкиот премиер Алексис Ципрас го очекуваат најинтензивните 48 часа во нeговата премиерска кариера. Растргнат меѓу грчкото „не“ за строги мерки, притисоците од екстремното крило на СИРИЗА да не се прифатат европски притисоци, договорот и ветувањето до мнозинството од грчките политички сили дека ќе се постигне договор кој ќе ја задржи државата во еврозоната и строгите европски барања, Ципрас до...

Грција има пет дена да постигне договор со ЕУ

Шефовите на држави и на влади, кои се состанаа за да најдат решение за кризата во која се наоѓа Грција откако истече рокот за нова финансиска помош и беше организиран референдум на кој граѓаните ги отфрлија мерките за штедење, свикаа уште еден самит в недела, овојпат со сите 28 земји-членки, бидејќи вчеравечер не беше постигнат договор. Канцеларката Ангела Меркел на прес-конференцијата...

Туск: Нема консензус во ЕУ за воведување квоти за мигрантите

Претседателот на Европската комисија, Доналд Туск, денеска соопшти дека не е постигнат консензус меѓу државите-членки на Европската унија за воведување квоти за прием на подносители на барање за азил. - Нема договор меѓу државите за воведување задолжителни квоти за мигрантите - изјави Туск на отворaњето на Европскиот самит, кој во најголем дел ќе биде посветен на миграциската криза. Туск ја поддржа...

Јапонија, Кина и Јужна Кореја на трилатерален самит оваа есен

Јапонија, Кина и Јужна Кореја планираат да одржат трилатерален самит оваа есен за ублажување на дипломатската напнатост во односите помеѓу тие земји. Самитот треба да се одржи помеѓу септември и ноември во Јужна Кореја. Истовремено, Токио и Сеул ја разгледуваат можноста за организирање на прва билатерална средба на јапонскиот премиер Шиноз Абе и јужнокорејската претседателка Парк Геун-хе на маргините на тој...

Бан Ки-мун: Опасно кршење на човековите права во борбата против тероризмот

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун, ги предупреди светски лидери на можноста борбата против тероризмот да не успее ако не се почитуваат основните правa. Ки-мун на самиотот Г7 во Германија рекол дека можеби ќе бидат потребни безбедносни мерки, па дури и воени акции, во борбата против насилните екстремисти. Меѓутоа, генералниот секретар на Обединетите нации предупреди дека ако борбата против тероризмот...

Меркел постави амбициозна агенда на Самитот Г7

Во замокот Елмау, на околу 100 километри од Минхен, денеска почна дводневниот самит на шефовите на држави и на влади на Групата седум индустриски најразвиени земји - Г7, под мотото „Да се размислува долгорочно, да дејствуваме заедно“. Домаќинот на самитот, германската канцеларка Ангела Меркел, предвидела амбициозна агенда за самитот, на кој ќе се разговара за тероризмот, ситуацијата во источниот дел...

Иванов на Самитот на претседатели на процесот Брдо – Бриони во Будва

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, од денеска ќе учествува на Самитот на претседатели на процесот Брдо – Бриони, кој се одржува во Будва. Главни теми на годинешниот самит се проширувањето на Европската унија, инфраструктурните проекти и енергетската безбедност. Како што соопштија од кабинетот на претседателот, Иванов ќе учествува на работната вечера на земјите-членки на Процесот Брдо - Бриони, ќе има обраќање...

ЕУ ќе ги уништува бродовите и ќе ги конфискува имотите на шверцерите на мигранти

Лидерите на Европска унија синоќа на вонреден самит договорија да го спречат бранот илегални мигранти „разбивајќи ги шверцерските мрежи, изведувајќи ги прекршителите пред суд, запленувајќи ги нивните имоти“ и „запленувајќи ги и уништувајќи ги бродовите пред шверцерите да ги искористат“. Ова е наведено во заедничкото соопштение на шефовите на држави или влади на ЕУ, кои предочиле дека тоа ќе биде направено со заедничко дејствување...

Незири на економски самит во Турција

Министерот за економија, Беким Незири, денеска во турскиот град Бурса присуствува на отворањето на третиот Меѓународен балкански економски самит, на кој главна тема е „Општините и економскиот развој - соработка на Турција со Балканот“. Незири ќе го претстави моделот на рамномерен економски развој во Република Македонија.

Самит во Вашингтон: Македонија и во иднина ќе може да смета на поддршката од САД

Борбата против „странските терористички борци“, покрај вклучувањето на сите на регионално и меѓународно ниво, бара вклучување и на невладиниот сектор, верските и религиозни заедници и на сите други организации и агенции засегнати од оваа проблематика, истакнала во своето обраќање министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, при своето обраќање на министерскиот состанок за „размена на информации при справување со странските терористички...

Премиерот Груевски зборуваше на самитот во Џајпур

Премиерот Никола Груевски, вчера учествуваше на самитот „Партнерство 2015“, кој се одржа во градот Џајпур, Република Индија. Меѓународниот економски самит „Партнерство 2015“, чија главна тема е продлабочување на економската соработка и остварување партнерства за нови релации, се одржува во организација на Конфедерацијата на индиската индустрија, која е најголемата стопанска комора што ги обединува најголемите компании во Индија, владата на индиската држава Раџастан, како...

Груевски денеска во Белград на средба со премиерите на Кина, Србија и на Унгарија

На заедничкиот состанок со премиерите на НР Кина, Србија и на Унгарија ќе учествува денеска премиерот Никола Груевски. На средбата ќе се разговара за можноста за изградба на експресна железничка пруга од Будимпешта до Солун преку Белград и Скопје. Груевски ќе има и билатерални средби со дел од учесниците на Самитот на шефови на влади на Кина и на земјите...

Во Белград ќе се потпише договор за мегапроектот „Брза пруга“

На Самитот во Белград, Кина собра 16 земји од Jугоисточна и од Централна Европа. Во фокусот се проекти од инфраструктурата, енергетиката, земјоделството, индустријата, туризмот и од транспортот. Утре ќе биде потпишан договор за мегапроектот за брза пруга од Белград и од Будимпешта, транзитно низ Македонија, па сè до Атина. Според планот, пругата треба да биде завршена за две години, а...

Попоски на политички самит во Брисел

На традиционалниот Европски политички самит, кој во организација на тинк-тенк институтот „Пријатели на Европа“ денеска се одржува во Брисел, на тема „Заживување на Западниот Балкан“, ќе учествува и министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Попоски. Предвидено е министерот Попоски да има свое изложување во рамки на втората сесија од еднодневниот собир со наслов „Економски развој: дали е чашата половина...

Поповски на Самит на франкофонијата во Дакар

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, следните два дена ќе учесствува на 15. Самит на Франкофонијата, посветен на темата „Жените и младите, вектор на мирот и развојот“, што се одржува во Дакар, Република Сенегал. Според најавите, министерот Попоски треба да оствари повеќе билатерални средби со шефовите на делегациите од земјите-членки на франкофонскиот свет. Македонија е полноправна земја-членка на Меѓународната организација на...

Милановиќ го откажа учеството на самитот во Белград поради Шешељ

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ го откажа присуството на состанокот на премиерите на земјите од Централна и од Источна Европа со Кина во Белград, поради реакциите на српските власти на ослободувањето на лидерот на српските радикали Воислав Шешељ, пишува загрепскиот весник „Јутарњи лист“. Според информации на весникот, наместо Милановиќ, во Белград ќе допатува министерот за поморство, сообраќај и инфраструктура, Синиша Хајдаш...

Меркел: Велика Британија мора да остане во ЕУ

Велика Британија мора да остане во ЕУ бидејќи е „важна порта кон светот за европските нации“, истакна германската канцеларка Ангела Меркел, во Сиднеј, по нејзиното учество на самитот на Г-20 во Бризбен. - Што и да направат Британците, е нешто за што мораат сами да донесат одлука и тие сигурно нема да ги слушаат другите што ќе кажат за тоа. Но,...

Во Мјанмар почна самитот на АСЕАН

Лидерите на земјите од Југоисточна Азија денеска се собраа во Мјанмар на Самитот на Сојузот на земјите од Југоисточна Азија (АСЕАН), кој ќе биде насочен на зајакнување на регионалната соработка и на решавањето на територијалните спорови во регионот. Самитот на групата, која ја сочинуваат Брунеи, Индонезија, Малезија, Филипини, Сингапур, Тајланд, Виетнам, Лаос и Мјанмар, го отвори мјанмарскиот претседател Тиен Сеин,...

Денеска во Пекинг почна самитот на АПЕК

Во главниот град на Кина, Пекинг, денеска почна средбата на лидерите на земјите-членки на Азиско-пацифичка економска соработка (АПЕК). Домаќин на средбата, на која присуствуваат лидерите на 21 држава, е кинескиот претседател Кси Џинпинг. Меѓу присутните се и рускиот и американскиот претседател, Владимир Путин и Барак Обама. Дводневната средба во Пекинг е посветена на зајакнување на соработката, поголема економска интеграција и на...

Дизелот поевтинува за 2,5 денара по литар, бензините остануваат на стара цена

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) ја соопшти најновата одлука за цените на горивата, со која ќе поевтинат дизел горивото за 2,5 денара и екстра-лесното масло за...