fbpx
Таг: рудник

таг: рудник

В сабота мирен протест „за потсетување и охрабрување“ на владата за Иловица

Активистите на „Здрава котлина“ од Струмица денес ги повикаа жителите на струмичкиот крај, како и скопјани да им се придружат на протест пред Владата в сабота, 23 ноември, во 12 часот поради тоа што „сè уште се одложува конечното решение на проблемот со рудникот за бакар и злато Иловица“. Во јули 2019, Министерството за економија го одби барањето за дозвола...

Во Иловица веќе се слави, а владата го има последниот збор за рудникот

„Со голема радост и возбуда ве известуваме дека Рудник на смртта во Иловица и Штука – нема да има, ова е голема победа за екологијата во Македонија“, објавија денес еколошките здруженија од Струмица и струмичките села Штука и Иловица откако во медиумите осамна веста дека второстепената Комисија за одлучување во управна постапка донесла одлука со која се одбива жалбата...

И по законскиот рок Владата без решение за Иловица

Вчера измина законскиот рок во која Владата требаше да се изјасни по жалбата на компанијата „Еуромакс Рисорсис“ по укинувањето на концесијата за рудникот Иловица. Компанијата, како концесионер на струмичкиот рудник за бакар и злато, на 25 јули упатил жалба на решението за одбивање на дозволата за Иловица  кое Владата го донесе на 4 јули  годинава откако било утврдено дека...

Во рударска населба од 6. век кај Радовиш пронајдени над 1.000 артефакти

На три археолошки локалитети, кои сведочат за постоење на рударска населба старa 5.000-6000 години, на потегот меѓу Штип и Радовиш, се пронајдени бројни артефакти, кои од синоќа се изложени на изложба во галеријата „Безистен“ во Штип. Археолозите, кои работеле интензивно на ископување близу четири години, изнесоа податок дека населбата била напуштена, веројатно откако снемало руда, бидејќи немале технологија за длабинско...

Случајот Иловица сè уште без целосен епилог – рокот за жалба на „Еуромакс“ истекува утре

Прашањето на иднината на рудникот Иловица сè уште официјално не е затворено иако изминаа повеќе од две недели откако владата донесе решение за одбивање на барањето на компанијата „Еуромакс Рисорсис“ да им биде дадена дозвола за експлоатација на бакар и злато од рудникот Иловица. Официјално, рокот за жалба на концесионерот истекува утре, 15 дена по приемот на решението на...

ДОМ: По три години, победа над рударското лоби за Иловица

ДОМ се задоволни од одлуката на Министерството за економија да не издаде одобрение за експлоатација во рудникот Иловица. Според нив, ова е победа на екологистите од Струмичко, но и од целата земја, над моќното рударско лоби. „Ова е победа на аргументите за здрав живот и здрава животна средина, над профитот на група луѓе. ДОМ застана против опасните рудници со цијаниди...

„Еуромакс“ ќе се жали на одлуката за Иловица, активистите слават „победа на граѓаните и медиумите“

Информирани сме за владината одлука, се вели во писмениот одговор од „Еуромакс Рисорсис“, компанија - концесионер на рудникот за бакар Иловица, чиешто барање за издавање на дозвола за експлоатација на рудното богатство беше одбиено на денешната седница од страна на македонската Влада. Претходно Министерството за економија утврди дека компанијата не ги доставила сите потребни документи кои се бараат согласно Законот...

Влада: Исполнети се законските услови за одземање на концесијата на „Еуромакс“ за Иловица

Министерството за економија на денешната седница на владата информираше дека се исполнети законските услови за донесување на решение за одбивање на барањето за издавање на дозвола за експлоатација на минерална суровина – бакар и злато на локалитетот „Иловица“, општина Босилово на „Еуромакс рисорсис“, информираат од владата. Во информацијата која што денеска пред Владата ја презентирало Министерството за економија, било утврдено...

Од „Еуромакс“ внимателни, а жителите и екологистите скептични за судбината на рудникот Иловица

Жителите на струмичките села Штука и Иловица веќе десетти ден го блокираат влезот во концесискиот простор на рудникот за бакар и злато Иловица, иако Владата одлучи да го задолжи Министерството за економија да утврди дали има правен основ за укинување на концесијата за рудникот, а извори од Илинденска бр.2 велат дека практично одлуката е донесена. Жителите и екологистите сè...

Во БиХ се бараат рудари од Македонија за плата од 900 евра

Рајко Дукиќ, претседателот на компанијата „Боксит“ од Милиќи во Република Српска преку амбасадите на Северна Македонија и Кина упатил допис со кој известува дека итно се потребни за 30 рудари за потребите на компанијата, која освен со ископ на боксит, се занимава и со друго производство и со трговија. Тој вели дека условите се одлични, пишува босански „Капитал“. „За осумчасовно...

Заев: Одлука за Иловица овој или следниот вторник, правно-формалните можности не се исполнети

Овој или следниот вторник Владата ќе ја донесе конечната одлука за иднината на рудникот Иловица, најави денеска премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање во врска со протестите на населението на Штука и на Иловица против рудникот и барањата да му се укине концесијата на „Еуромакс Рисорсис“. „Ако се биде завршено можно е овој вторник да се донесе одлуката, ако...

Иловица: Багерите запреа, блокадите продолжуваат, Владата молчи

Од Владата ниту денес нема никаква реакција на настаните околу неотворениот рудник Иловица во непосредна близина на струмичките села Штука и Иловица, иако група мештани веќе четврти ден им го блокира патот на екипите на концесионерот „Еуромакс Рисорсис“. На денешната блокада, со која селаните и активистите им го попречуваа приодот на работниците ангажирани од „Еуромакс Рисорсис“ и на археолозите на...

И понатаму блокади во Иловица, Владата без став за проблемот со рудникот

Владата не расправала за ситуацијата со блокадите кај рудникот Иловица, дополнително ќе информираме доколку стане збор за тоа, е одговорот на владината прес-служба на прашањето на „Мета“ за ставот во врска со случувањата во струмичките села Штука и Иловица, каде веќе трет ден траат блокади на приодот кон локацијата на идниот рудник за бакар Иловица. Како што и најавија во...

Втор ден блокади за „Еуромакс“ и за археолозите кон рудникот Иловица

Група жители од струмичките села Штука и Иловица и денес од 5 часот изутрина повторно го блокираа приодот кон просторот на рудникот Иловица за да ги спречат работниците ангажирани од страна на концесионерот  „Еуромакс Рисорсис“, како и археолозите од Археолошкиот музеј од Струмица да продолжат со ископувањата на теренот. Блокадата се одвива веќе втор ден и, според најавите на...

Жителите на Штука и Иловица поставија блокади и за археолозите, се плашат дека рудникот ќе се гради

Жители на Штука рано утринава го блокираа приодот кон локацијата на која веќе една недела се одвиваат археолошки ископувања на просторот опфатен со концесијата за изградба на рудник за бакар Иловица - Штука. Според информациите кои „Мета“ ги доби од локалното население, блокадата започнала во 5 часот изутрина, при што им бил блокиран пристапот на археолозите  на Заводот за...

Поповска: Некого го чешаат рацете за иловичкото злато

На темата рудници и нивна здрава алтернатива, како и за битката на струмичките екологисти против рудникот Иловица, „Мета“ разговараше со пратеничката на ДОМ, Лилјана Поповска. Неодамнешната победа – отфрлената тужба од рудникот Борово Дол за клевета од страна на Судот, ДОМ ја посвети на струмичките екологисти кои се борат против отворањето на рудникот Иловица. Какви се, според вас, шансите тие...

Инцидент на собирот на „Еуромакс“: Младите најавуваат нови протести против рудникот

За време на настанот, во организација на компанијата „Еуромакс рисорсес“ во хотелот „Цар Самуил“ во Банско, се случил инцидент помеѓу еко-активисти што протестирале против отворањето на рудникот за бакар и злато Иловица-Штука и обезбедувањето. Концесионерот на рудникот „Еуромакс“, минатиот викенд организираше, како што е наведено во соопштението на компанијата, неформално информативно дружење со локалната заедница на општините Ново Село и...

„Еуромакс“ на средба со жителите на Босилово и Ново Село: „Евтин трик“, велат екологистите

Концесионерот на рудникот за бакар Иловица - Штука „Еуромакс рисорсес“ најави дека утре организира, како што се вели во соопштението до медиумите, „неформална информативна средба со жители од општините Босилово и Ново Село, на која присутните ќе се запознаат со потенцијалите за вработување и соработка со рудникот“. Компанијата информира дека на средбата ќе присуствува Алан Бејкер, менаџер на проект и...

„Поплава“ на текстови за поддршка за отворање на рудникот Иловица

Текстови со еден ист наслов и содржина, во кои исти личности од струмичките општини Ново Село и Босилово зборуваат за тоа дека сакаат да се отвори рудникот за бакар и злато Иловица бидејќи тоа, наводно, „било добро за економскиот развој на нивниот крај“ денес синхронизирно осамнаа во повеќе македонски медиуми. Концесионер на Иловица е компанијата „Еуромакс рисорсис“. Според текстот и кажувањата...

Рудникот САСА им ги зголеми платите на вработените за пет проценти

Менаџерскиот тим на рудникот за олово и цинк САСА донесе одлука за ново зголемување на месечните примања на сите вработени за пет проценти, почнувајќи од 1. јануари оваа година, информираат од компанијата. Со ова најново зголемување, платите во рудникот САСА ќе бидат и до 30 проценти повисоки од просечните плати во рударската индустрија во земјава.Зголемувањето на платите на сите вработени...

Лажна реклама за чај ги злоупотребува аналитичарот Петар Арсовки и доктор Драган Даниловски

Објавата шири морбидна лага дека починал политичкиот аналитичар Петар Арсовски, чијашто фотографија е злоупотребена. Кога ќе го отворите линкот за да ја дознаете вистината, тој ве води на страница...