fbpx

„Еуромакс“ на средба со жителите на Босилово и Ново Село: „Евтин трик“, велат екологистите

-

Концесионерот на рудникот за бакар Иловица – Штука „Еуромакс рисорсес“ најави дека утре организира, како што се вели во соопштението до медиумите, „неформална информативна средба со жители од општините Босилово и Ново Село, на која присутните ќе се запознаат со потенцијалите за вработување и соработка со рудникот“.

Компанијата информира дека на средбата ќе присуствува Алан Бејкер, менаџер на проект и градба и Никола Гулев, главен финансов директор во „Еуромакс рисорсес“.

На оваа најава реагираат струмичките еко-активисти, кои сметаат дека „најавениот коктел со шведска маса“, е „евтин трик“ за да може компанијата да создава привид во јавноста дека граѓаните го поддржуваат рудникот.

– На „Еуромакс“ не им е првпат да организираат вакви настани со намера потоа да ги искористат за пи-ар и да создадат слика дека сепак имаат поддржувачи на идејата да се отвори рудникот – вели Стојан Велков, еко активист од Струмица, еден од петтемина активисти кои добија опомени пред тужби за нарушен углед од концесионерот, за јавно објавени ставови против „Еуромакс“ и рудникот.
На прашањето на „Мета“ дали, сепак, отворањето на рудникот Иловица – Штука има некаква поддршка кај локалното население, со оглед дека дел од медиумите пред десетина дена објавија изјави на неколкумина жители на струмичкиот крај кои бараат да се отвори рудникот, Велков одговори дека се работело за уште еден пи-ар настан, организиран за сметка на концесионерот на
рудникот и дека поддржувачите биле луѓе на кои им било ветено вработување за нив или на ним блиски, а дека отпорот кон рудникот се продлабочува, посебно кај младината на најзасегнатите села Штука и Иловица, како дека и се најавуваат нови протести против отворањето на рудникот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На вебинар за „сајбер чистка“ ќе дознаете како да се брише „дигиталната прашина“

Живееме во време кога да се одржува сајбер хигиена е исто како да се одржува лична хигиена. Taa мора редовно да се одржува, а веќе кога ќе премине во...