fbpx
Таг: екологисти

таг: екологисти

Порталб: По пожарот во Тетово, граѓанското општество загрижено за последиците од загадувањето, надлежните мислат поинаку

Завчерашниот пожар што избувна во претпријатието „Пофикс“ во Тетово го покри градот со црн чад. Иако податоците од Министерството за животна средина и министерот велат дека квалитетот на воздухот е во границите на нормалата, еколошките организации и активисти велат дека воздухот е загаден и дека пожарот освен што е предизвикана лоша миризба во градот, граѓаните чувствуваат главоболки и печење...

Порталб: Еден ден откако започнаа, работите на улица „Страшо Пинџур“ прекинати

Во вторникот почнаа, а вчера работите за реконструкција на улицата „Страшо Пинџур“ во Тетово беа стопирани. Од Општина Тетово се правдаат дека ова е побарано од листата „Подобро за Тетово“. Но, од таму негираат такво нешто и ја повикуваат општината да изнесе докази дека тие побарале прекин на реконструкцијата и велат дека нивните реакции се однесуваат на сечата на дрва,...

Тужбите за клевета, притисоците и заканите, но и криењето информации се главните маки на екологистите

Заплашувања со тужби, најчесто за клевета, јавни или скриени закани, оцрнување со лаги и измислени приказни, сокривање на информациите од страна на институциите или притисоци од приватни компании, се дел од проблемите со кои се соочуваат екологистите, активисти и борци за човековите права на здрава животна средина во С. Македонија. Во регионална Студија, изработена од Центарот за животна средина...

Екологисти од Западен Балкан бараат регионалните лидери да се посветат на силна зелена агенда

На крајот од COP26, лидерите од Западен Балкан мора целосно да се посветат на нивните меѓународни обврски за ублажување на климатската криза, предупредуваат експертите за животна средина од Западен Балкан. „Регионалните лидери треба да ги спроведат своите политички ветувања и да се посветат на силна зелена агенда за Западен Балкан. Деструктивните ефекти на климатските промени, заедно со целото присутно токсично...

Маркова река затрупана од изградбата на мали хидроцентрали, „Еко свест“ бара раскинување на концесиите

Маркова река е комплетно затрупана со камења, карпи и земја како последица од градежните активности за трите мали хидроелектрани што се градат во погорниот тек на оваа река, реагираат екологистите од „Еко свест“. Тие деновиве, по апелот од локалното население го посетиле локалитетот и констатирале дека реката и речното корито се целосно уништени. Цели сегменти од реката се затрупани...

Започнува реконструкцијата на улицата „Јане Сандански“ во Охрид, екологистите бараат да се повлече одлуката за сечење на дрворедот

Започнуваат подготвителни активности за комплетна реконструкција на една од главните сообраќајни артерии на Охрид, улицата „Јане Сандански“ и тоа од крстосницата со булеварот „Туристичка“ до кружниот тек кај Болнички комплекс и замена на дотраената азбестна водоводна линија. „Деновиве ќе се изврши отстранување на старите и оштетени стебла од дрворедот на улицата. Во рамки на проектот за реконструкција на оваа важна...

Компанијата „Пејпер Мил“ бара дијалог со граѓанските активисти кои пак се лути на регионална телевизија

Телевизиска емисија со гостувањето на генералниот директор на кочанската компанија „Пејпер Мил“, Јулијан Даскалов, го предизвика гневот кај кочанските екологисти. Даскалов синоќа на регионалната телевизија „Стар“ зборуваше за плановите за еколошка заштита преку поставување на вреќест филтер, со што смета дека ќе се задоволат пропишаните стандарди. Она што ги револтираше граѓаните, беше тврдењето на Даскалов дека капацитетот не загадува и...

„Еуромакс“ на средба со жителите на Босилово и Ново Село: „Евтин трик“, велат екологистите

Концесионерот на рудникот за бакар Иловица - Штука „Еуромакс рисорсес“ најави дека утре организира, како што се вели во соопштението до медиумите, „неформална информативна средба со жители од општините Босилово и Ново Село, на која присутните ќе се запознаат со потенцијалите за вработување и соработка со рудникот“. Компанијата информира дека на средбата ќе присуствува Алан Бејкер, менаџер на проект и...

На протестот пред „Дрисла“, екологистите побараа одговори дали се увезува опасен отпад

Организаторите на протестот „Движење за чист воздух“ денеска го блокираа приодот кон депонијата „Дрисла“ како предупредување до надлежните и побараа одговори на прашањата, што се гори во печките, каков отпад се складира и каков е третманот на овој отпад, дали се запазуваат законите и стандардите согласно европските регулативи и дали се увезува отпад од други земји. Тие побараа смена на Правилникот...

Во Тетово презентиран ДУП-от за Попова Шапка, екологистите разочарани

Здружението за планирање, градежништво, трговија и услуги „Про-Инженеринг“ вчера го претстави Деталниот урбанистички план (ДУП) за Попова Шапка, а од Граѓанската иницијатива „Да ја спасиме Попова Шапка“ обвинија дека Општина Тетово одлучила да усвои план што никогаш не може да се реализира, известува „Порталб“. ДУП-от за Попова Шапка предвидува неколку проширувања на патиштата и зголемување на капацитетите за паркирање. Во...

„О2“: Новиот закон за просторно планирање скроен по мерка на бизнисот, а не на граѓаните

Новиот Предлог-Закон за просторно и урбанистичко планирање не нуди решенија за постојниот урбанистички хаос, туку токму спротивното, сметаат од Иницијативата „О2“. „Во ситуација кога Уставниот суд го укина членот 50 од сегашниот закон за просторно и урбанистичко планирање со кој се утврдуваше кои се градбите од државен интерес и како ќе се градат, подалеку од очите на јавноста и кога...

По признанието од Џирардели, свикан нов протест за заштита на Пирин

По признанието на Марк Џирардели, петкратниот светски шампион во алпско скијање, дека веќе две години е мнозински сопственик на компанијата „Јулен“, концесионерот на зимскиот центар „Банско“ во Бугарија, бугарските екологисти свикаа нов протест за заштита на националниот парк „Пирин“, јави бугарскиот новински сајт „Медиапул“. Причината е што „Јулен“ бара проширување на скијачкиот центар и изградба на уште еден ски...

Екологистите најавуваат блокада на патот кон Бугарија поради рудникот Иловица

Под мотото „Сите против рудникот на смртта“ струмичката еколошка иницијатива „Здрава котлина“, која се спротивставува на отворањето на рудникот Иловица, за 10 ноември со почеток во 11,30 часот најави двочасовна предупредувачка блокада на сообраќајот на кружниот тек на излезот од Струмица кон Бугарија како и на транзитниот пат, во сите насоки. Повикувајќи ги граѓаните да им се придружат, за самите...

Растат тензиите околу Иловица: Екологистите со ултиматум, Владата повикува на дијалог

Целта на Владата, но и на сите засегнати страни е да се отстранат ризиците и стравовите поврзани со животната средина и здравјето на граѓаните. Потенцираме дека Владата на Република Македонија и натаму ќе се води и ќе работи врз основа на принципот владеење на правото и дека сите политики на Владата се во насока, пред се, на заштита на...

„Го сакам Водно“ и власта не се договорија околу гасоводот

Претставниците на граѓанската иницијатива „Го сакам Водно и на власта – заменик-министерот за животна средина Јани Макрадули, градоначалникот на Скопје Петре Шилегов и директорот на МЕР, Бајрам Реџепи, не успеаја да најдат заеднички јазик околу спорната траса на гасоводната делница 5, Скопје-Тетово-Гостивар, преку Водно. Тие ги вкрстија аргументите на јавната дебата  на тема „Гасовод преку Водно“ што, поради симболика,...

Кајакарење по бетонска река за подигнување на свеста за заштита на реките

Активистите утрово кајакареа по бетонската река пред Владата за да ја подигнат свеста кај јавноста за значењето на недопрената природа и прекрасните речни долини и кањони на Балканот. Еко-свест заедно со ФРОНТ 21/42 покренаа петиција за стопирање на изградбата на хидроенергетски проекти во заштитените подрачја низ Македонија која се уште е отворена за потпишување. „Во последните три дена Македонија беше дел од...

Kој му ја укинал заштитата на Водно ако било заштитено во 1976 и во 1991 година?

„Водно е заштитено подрачје и како такво треба да се третира од страна на државата“, категорични се екологистите. Освен Законот за заштита на природата од 2004 година, во чијшто член 184 децидно стои: „Заштитените подрачја заштитени пред денот на влегување во сила на овој закон, како природни реткости, продолжуваат да ја уживаат заштитата на заштитени подрачја согласно со одредбите на...

Екологисти бараат целосен мораториум за Охридското Езеро

Активистите на Еколошко здружение на граѓани „Фронт 21/42“ по повод 21 јуни Денот на Охридското Езеро денеска до пратениците во Собранието повторно испратија отворено писмо во кое се бара доследна примена на мораториумот за инфраструктурни проекти на крајбрежјето. Здружението „Фронт 21/42“ минатата година до пратениците и надлежните институции испратија такво барање, парафирано со потписи на повеќе од осум илјади граѓани...

Вулгарен напад на бугарскиот вицепремиер врз европратеничката која протестираше за Пирин

Валери Симеонов, бугарскиот вицепремиер за економија и демографски политики и претседател на националистичката партија Национален фронт за спасување на Бугарија, со вулгарности се нафрли на германската „зелена“ европратеничка Ска Келер поради нејзиното учество на протестите во Бугарија за спасување на Националниот парк „Пирин“ од проширувањето на капацитетите на Банско на заштитената територија. Во писмо потпишано од него и тројца негови...

Екологистите повторно протестираа за Пирин, бугарскиот министер доби „туш“ во ЕП

Екологистите во Софија и во 16 други градови во Бугарија и во 11 градови на светот протестираа против одлуката на бугарската влада од крајот на минатата година да дозволи градежни активности во 48% од територијата на Националниот пак „Пирин“ и побараа оставка од бугарскиот министер за животна средина и води, Нено Димов. Екологистите вчера покрај оставка на Димов, побараа и...

Данела Арсовска назначи нови директори на јавните претпријатија од каде претходниците заминаа со оставки

Скопската градоначалничка Данела Арсовска назначи нови директори на јавните претпријатија од каде претходниците заминаа со оставки. Градот Скопје соопшти дека денеска се назначени нови в.д. директори на јавните претпријатија под...