fbpx
Таг: рангирање

таг: рангирање

Контраспин: УКИМ не смее да биде спинерска тема на партиите

Секое градење цврст став и комуникација на тој став со јавноста само врз основа на една од бројните ранг листи во светот, е осудена на ризик за спинување уште во старт. Оттука, нема сомневање дека, иако ВМРО-ДПМНЕ се повикува на точен податок од една ранг листа, ставот дека нивните политички противници на власт СДСМ и ДУИ го допреле дното...

Репортери без граници: С.Македонија лидер според слободата на медиуми во Западен Балкан [инфографик]

С.Македонија годинава се наоѓа на 38-то место на Глобалниот индекс на слободата на медиуми за 2023 година на Репортери без граници. Во споредба со минатата година, нашата земја бележи скок од 19 места на светската листа, при што на рангирањето за 2023 година сме најдобри во целиот регион на Западен Балкан. Кога станува збор за слободата на медиуми, ова...

Жителите на С.Македонија се најнесреќните луѓе на Балканот, утврди Светскиот извештај за среќа

Граѓаните на Финска се најсреќни на светот, додека Македонија е на 89-тото место од 137 држави, според рангирањето на годинешниот World Happiness Report (Светски извештај за среќа) кој главно се базира врз основа на оценките за живот од анкетата на Gallup World. Со тоа граѓаните во земјава се рангирани најниско од сите балкански држави, со исклучок на Србија и...

С. Македонија е „делумно слободна земја“ според Фридом Хаус, но доби највисока оценка во последниве 7 години

Северна Македонија е „делумно слободна земја“, според најновиот глобален извештај „Слободата во светот 2023“ на Фридом Хаус. Земјава оваа година има резултат од 68 од максимални 100 поени, што е подобрување за еден поен во споредба со лани. Ова е највисоката оценка за земјава според рангирањето на Фридом Хаус од 2017 година, иако редовно спаѓа во „делумно слободни земји“. Во 2017...

И годинава ниту еден македонски универзитет меѓу најдобрите илјада на Шангајската листа

Објавено е Академското рангирање на светските универзитети за 2022 година од страна на организацијата „ShaghaiRanking Consultancy“, познато како Шангајска листа. Меѓу најдобрите илјада универзитети и годинава не се најде ниту една македонска високообразовна установа. На врвот на листата и годинава доминираат универзитети од САД – како најдобар универзитет повторно е рангиран Унвиерзитетот Харвард на прво место, на второ место се...

Репортери без граници: С.Македонија за 33 места погоре на Индексот за слобода на медиумите [инфографик]

С. Македонија годинава се наоѓа на 57 место на Светскиот индекс за слободата на медиумите на Репортери без граници и бележи скок од 33 места погоре во споредба со 2021 година. Нашата земја, заедно со Црна Гора, бележи најголем скок од регионот на Балканот во однос на рангирањето за слободата на медиумите. Црна Гора во годинешново рангирање бележи раст...

Економист: Македонија од хибриден режим напредуваше во земја со нецелосна демократија

Угледното списание Економист во нивниот Индекс на демократија за 2021 година ја рангираше Северна Македонија во групата на „демократски земји со недостатоци“ или „нецелосна демократија“, што претставува искачување за едно скалило погоре во однос на досегашното рангирање на земјава како „хибриден режим“. Инаку, нашата земја со години наназад спаѓаше во категоријата „хибриден режим“. Економист ја рангирал состојбата со демократијата во...

УКИМ најдобро рангиран во земјава, но генерално тонеме на светската листа на универзитети

УКИМ
Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) останува најдобро рангирана високообразовна установа во земјава на светската листа на универзитети на Webometrics Ranking of World Universities (Вебометрикс). УКИМ во јануарското рангирање на универзитетите се наоѓа на 1.594-то место, односно за 100 позиции подолу во споредба со рангирањето од јули 2021 година. На втората позиција во земјава е Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип,...

Земјава на Индексот на корупција на Транспаренси Интернешнл позиционирана на 87. место

Подобрување на рангирањето за 24 места за Северна Македонија на Индексот на корупција на Транспаренси Интернешенл (ТИ) за 2021 година. Од претходното 111-то место, земјава лани се искачи на 87-то место како резултат на подобрување на човековите права, организираните избори, реформските процеси, судските процеси за висока корупција, работењето на Државната комисија за борба против корупцијата и владиниот Акциски план...

Општините “штедат” во споделувањето финансиски информации, само 10 општини имаат граѓански буџет

Македонските општини исполнуваат само 27 отсто од индикаторите за финансиска транспарентност, при што дури 12 од нив го немале објавено буџетот на нивните веб-страници, а само 10 единици на локалната самоуправа (ЕЛС) имале изработено граѓански буџет за 2021 година. Ова се дел од резултатите до кои дојде истражувањето на Фондацијата за интернет и општество Метаморфозис, во рамките на Проектот на...

Македонија на 40-то место на Глобалниот индекс за мир, скок од 11 места во однос на лани

Глобалниот индекс за мир за 2021 година покажува скок од 11 места за Македонија, односно нашата земја во моментов е најбезбедна од регионот на Западен Балкан. Истражувањето на Институтот за економија и мир ја смести Македонија на 40-тото место на Глобалниот индекс, за разлика од лани кога била рангирана на 51-то место и во 2019 година кога била на...

„Фридом Хаус“: С. Македонија бележи демократски напредок како единствена на Балканот меѓу земјите во транзиција

Северна Македонија како држава во транзиција бележи демократски напредок изиминатава година, со подобрување од 0.07 поени, односно го зголемила индексот на демократија од 3,75 на 3,82, за разлика од повеќето други земји во регионот, стои во извештајот на „Фридом Хаус“ насловен „Земји во транзиција 2021 година“. Ова е втор најдобар резултат од вкупно 29 земји кои се анализираат во...

Фридом Хаус: Северна Македонија со 66 поени рангирана како делумно слободна земја

Во друштво со Албанија, Црна Гора, Србија и Унгарија, Северна Македонија во извештајот „Слободата во светот 2021“ на Фридом Хаус е рангирана во групата на делумно слободни земји. Со добиените 66 поени од можните 100 во 2021 година, земјава забележала мал напредок во однос на лани, кога Фридом Хаус политичките права и граѓанските слободи ги оценил со три поени...

Македонија и Босна најлошо рангирани во регионот на индексот за перцепција на корупцијата [инфографик]

Два неславни рекорда сруши Македонија на Индексот за перцепција на корупцијата за 2020 година на Транспаренси Интернешнл (ТИ). Заедно со Босна и Херцеговина, Македонија се наоѓа на 111 место од вкупно 180 рангирани држави на овој индекс. Воедно, на Индексот за 2020 година Македонија го бележи најнискиот резултат и најниското рангирање досега од 2001 година, кога бевме за првпат...

Шест македонски научници се најдоа на листа на топ 2% научници во светот

Македонските научници Љупчо Коцарев, Леонид Грчев, Валентин Мирчески, Рубин Гулабоски, Трајче Стафилов и Иван Грозданов се најдоа на листата на топ 2% научници во светот, која што ја изработи тричлен тим предводен од проф. д-р Џон Јоанидис од Универзитот Стендфорд во САД. Листата е објавена во рамките на трудот „Updated science-wide author databases of standardized citation indicators“ во научното...

Македонија се искачи за две места погоре на листата на Глобалниот иновациски индекс

Државата годинава се искачи за две места погоре во однос на лани, на листата земји кои вложуваат во иновации и иновациска структура што резултира во економски напредок, покажува најновиот извештај на Глобалниот иновациски индекс (ГИИ) за 2020 година. Фондот за иновации и технолошки развој информира дека во Глобалниот извештај кој рангира 130 држави во светот во однос на иновативните перформанси...

ЦГК: Институциите минимално ја подобриле транспарентноста оваа година

Центарот за граѓански комуникации го објави рангирањето на институциите според Индексот на активна транспарентност, односно според проактивното објавување на информации од јавен карактер, во кое се вклучени сите министерства, Владата и општините. Според Индексот, активната транспарентност на сите 98 вклучени институции (министерствата, Владата и општините) за 2020 година изнесува 58,2 проценти (од максималните 100) и според градацијата на нивоата, спаѓа...

Државата бара институција што по четврти пат ќе ги рангира македонските универзитети

Министерството за образование и наука започнало постапка за избор на институција која по четврти пат ќе ги рангира македонските државни и приватни универзитети, информираат оттаму за „Мета“. Новина е тоа што, согласно новиот Закон за високо образование, наместо на секои две, високообразовните институции ќе се рангираат на секоја трета година. Националната ранг-листа на универзитети, се прави за да придонесе за...

Македонија на 10 место во светот во извештајот „Дуинг бизнис“ за 2019

Светска банка, во извештајот „Дуинг бизнис“ за 2019 година, ја рангира Македонија на високото 10 место во светот, односно на петто место во Европа според условите за водење бизнис во конкуренција од 190 земји, информираат од Министерството за финансии. Во однос на претходната година, позицијата на Македонија е подобрена за едно место. Министерот за финансии Драган Тевдовски рече дека за...

На Шангајската листа и годинава нема универзитети од Македонија

На Шангајската листа на Академско рангирање на светски универзитети за 2018 година објавена денеска, се наоѓаат илјада универзитети. На прво место 16-та година по ред е Универзитетот Харвард, на второ Стенфорд од САД, а на трето британскиот Универзитет Кембриџ. Македонските универзитети и годинава не се рангирани на Шангајската листа на најдобри универзитети. Следните десет најдобри универзитети се МИТ, Беркли, Принстон, Оксфорд,...

Пост на Фејсбук манипулира дека со дрон намерно се палеле шуми

Станува збор за хеликоптери кои се користат за да се стопира понатамошното ширење на шумски пожар, односно за контролирано палење, при што се прави обрач околу огнот за да...