fbpx
Таг: пуч

таг: пуч

Кој е кој во разговорите на Ставрески и на Јанкулоска

Во аудиоснимките од разговорите помеѓу министерот за финансии, Зоран Ставрески, и министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, што ги објави лидерот на опозицијата, Зоран Заев, се спомнуваат неколку лица. Еве кусо потсетување кои се тие. Владимир Талески Талески веќе трет мандат е на чело на Општината Битола. Тој е и познат македонски актер, запаметен по улогата Двојче од емисијата за деца „Здраво генијалци“,...

Вајгл: Ситуацијата во Македонија е многу сериозна, треба да ѝ помогнеме

Ситуацијата во Македонија е многу сериозна, оцени известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Иво Вајгл. - Не би сакал да предвидувам катастрофални сценарија, но мора да се земе предвид дека постојат многу отворени прашања, тешки зборови, па дури и говор на омраза – изјави Вајгл за лондонски „Гардијан“. Европретставникот предупредува на пораст на тензиите во земјата-кандидат за членство во ЕУ, поради обвинувањата...

СДСМ поднесе кривична против Груевски за оддавање службена тајна

Кривична пријава против премиерот Никола Груевски, за оддавање службена тајна, поднесе  денеска СДСМ. Во Основното јавно обвинителство беа Оливер Спасовски, генерален секретар на партијата, и Филип Медарски, адвокатот на партијата. - Груевски на вчерашната прес-конференција изнесе податоци коишто, според Груевски, произлегуваат од содржини на применети посебни истражни мерки. Воедно, во кривичната пријава се пријавени и НН лица од МВР, судот и...

Чие било увото и кој му наредил да слуша?

Премиерот Никола Груевски вчера, во обраќање пред јавноста, имаше обемно, жестоко и контроверзно објаснување на случувањата во аферата „Пуч“ и на нејзиниот, можеби, главен атрибут - прислушувањето телефонски разговори. Наводите на премиерот (кои подолу ги пренесуваме во целост) за странската служба која стои зад снимените разговори, за начините на кои е тоа направено и за упадот во безбедносниот систем, предизвикаа,...

МВР: Документите на Заев се лага, УБК никогаш не следела новинари незаконски

Министерството за внатрешни работи преку соопштение реагира на денешната прес-конфереција на лидерот на СДСМ, во кое се вели дека документите што денеска ги презентираше Заев, а се однесуваат на прислушувани и следени новинари, се најобична лага, а не документи на Упрвата за безбедност и контраразузнавање (УБК). „Министерството за внатрешни работи и УБК во време на сегашното раководство никогаш незаконски не следеле...

Еден од обвинетите во „Пуч“ осуден на три години затвор

Основниот суд Скопје 1 денеска донел правосилна пресуда против З.К., еден од обвинетите во случајот „Пуч“, по поднесена предлог-спогодба од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал. „По поднесување предлог-спогодба од страна на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција до Кривичниот суд, судија на претходна постапка со пресуда ја верификува спогодбата со која на лицето З.К., вработено...

Заев даде исказ пред обвинителството за неговата пријава, за „Пуч“ уште не го повикале

Нешто повеќе од еден час траеше исказот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, пред надлежниот јавен обвинител во врска со пријавата што СДСМ ја поднесе против директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, раководителот на Петта управа, Горан Груевски, и НН лица за неовластено прислушување. - Бев повикан како сведок, односно оштетена страна по однос на пријавата поднесена од...

„Бомбата“ ги потврди јавните тајни. Проверено!

Телефонските разговори, кои на двапати ги објави лидерот на опозицијата, Зоран Заев, иако не предизвикаа тектонски поместувања, сепак покажаа дека речиси сè во што сме се сомневале дека се прави во државава - било точно! „Бомбите“ на Заев како да претендираат да го потврдат насловот на последната програма со која ВМРО-ДПМНЕ излезе на избори - „Проверено“. Така, ако досега имаше сомневања дека...

МАНУ: Прислушувањето е тежок удар врз слободите и врз правата на граѓаните

Македонската академија на науките и на уметностите (МАНУ) излезе со реакција за прислушувањето. Во соопштението пишува дека иако во недостиг на изворни информации, МАНУ го оценува чинот на прислушување како тежок удар врз слободите и врз правата на граѓаните, особено врз нивното право на приватност и неповредливост на слободата на комуницирање. - Самиот факт дека се непосредно загрозени граѓанските слободи...

Сестрински партии помагаа Верушевски да добие работна виза во странство

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за „24 Вести“ вечерва изјави дека сестрински партии од други држави помагале Зоран Верушевски да добие работна виза надвор од земјава за да се заштити. Според Заев, Верушевски не му ги дал материјалите, туку Зоран Заев му ги доверил за да му даде насоки. Тој ја потврди автентичноста на писмото кое претставува преписка...

Станишев со остри критики за македонската политичка состојба

Партијата на европските социјалисти (ПЕС) со зголемена загриженост ги следи последните случувања во Македонија, изјави членот на групата на социјалистите во Европскиот парламент и потпретседател на мешовитата парламентарна комисија ЕУ-Македонија, европратеникот од Бугарија, Сергеј Станишев кој е и претседател на Партијата на европските социјалисти. - Сè поголемата конфронтација им се заканува на демократските процеси и на довербата во институциите. Повеќепати Европската комисија...

„Пуч“ покажа дека службите ни биле решето: Кој не си ја вршел работата?

Лидерот на опозицијата, Зоран Заев, објави дел од долгонајавуваната „бомба“, презентирајќи прислушувани разговори на политичари, министри во владата, новинари и бизнисмени. Како налогодавци на незаконските прислушувањата ги посочи премиерот Никола Груевски и директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање(УБК), Сашо Мијалков и остана на тврдењето дека материјалите му ги дале припадници на службите, како што самиот вели, „патриоти загрижени...

Триесет дена притвор за новите двајца осомничени во „Пуч“

Судија на претходна постапка им одреди триесет дена притвор на 52-годишниот Ѓ.Л., вработен во Министерството за внатрешни работи, и на З.К. (49), поранешен полициски службеник, кој добил отказ во 2013 година, а кои вчера беа уапсени во рамките на случајот „Пуч“. Како што вчера информираа од МВР, двајцата осомничени биле ангажирани и работеле во корист на странска служба, преземајќи активности...

Уште двајца уапсени во акцијата „Пуч“

Двајца се уапсени попладнево во продолжение на акцијата „Пуч“. Според информациите од МВР, едниот уапсен е вработен во министерството, на возраст од 52 години, а вториот е 49-годишно лице, поранешен вработен во полицијата, кој во 2013 добил отказ. Според досега документираните сознанија, двајцата биле ангажирани и работеле во корист на странска служба, преземајќи активности и чекори за кои биле богато финански наградени. Попладнево тие...

Едвард Кукан до ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги основните демократски начела

Членот на групата на Европската народна партија(ЕНП) во Европскиот парламент, Едвард Кукан, денеска преку соопштение изрази загриженост за политичката криза во Македонија, по случајот „Пуч“, и ја повика својата сестринска партија, ВМРО-ДПМНЕ, да ги почитува основните демократски начела. Во кусото соопштение, Кукан пишува дека „тензичните односи помеѓу владејачката партија и опозицијата дополнително се влошија“ откако Зоран Заев беше обвинет за...

Европските социјалисти на „кризна средба“ со Шекеринска во Брисел

Заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, денеска во Брисел се сретна со претставници на сестринската партија во Европскиот парламент (ЕП), групата на социјалдемократите, и со нивниот координатор за надворешни работи, Ричард Ховит. Европските социјалисти денеска одржаа „кризна средба“ за случајот „Пуч“ во присуство на Шекеринска. - Тешко да се има доверба во тоа дека на случајот се работи непристрасно кога најавата дојде...

Заев за хрватска телевизија: Намерно му реков дека материјалите се од странски служби

Зоран Заев, лидерот на СДСМ, во изјава за хрватската телевизија „Нова ТВ“, вели дека не сакал да му ја каже вистината на премиерот Никола Груевски за тоа од каде ги добил материјалите за наводните криминални и коруптивни активности на премиерот и на неговите блиски луѓе. - На прашањето од каде дојде овој материјал до мене, му реков дека е од...

ВМРО-ДПМНЕ: Јавното обвинителство да открие од каде се снимките

Повторно го повикуваме Јавното обвинителство да открие од каде се снимките од премиерот Никола Груевски и од лидерот на опозцијата, Зоран Заев, дали смее да се објавуваат вакви снимки, кој го сторил тоа и дали е од законски издадени посебни истражни мерки или не е, и за што станува збор, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. - Зоран Заев сам призна дека соработувал со...

Обвинителството сака да открие или да сокрие?

Синоќешното соопштение на Јавното обвинителство за материјалите од средбата меѓу премиерот Никола Груевски и лидерот на опозцијата, Зоран Заев, во кое, меѓу другото, медиумите се предупредуваат да не објавуваат вакви слични материјали бидејќи ќе сносат санкции, предизвика остри реакции во јавноста и од новинарските здруженија. Првичните реакции на соопштението произлегуваат и сугерираат на повеќе моменти поврзани со објавувањето информации и...

СДСМ: Јавното обвинителство со соопштението потврди кривично дело

Јавното обвинителство (ЈО) со кусото соопштение, за кое му требаше цел ден, потврди кривично дело во случајот со објавениот видеоматеријал на телевизија „Сител“, од разговор во четири очи помеѓу Никола Груевски и претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во кабинетот на премиерот, реагираа од опозициската партија на соопштението на Јавното обвинителство. - Дали соопштението на Јавното обвинителство кажува дека Груевски нарачал...

Иран со дронови го нападна Израел

Портпаролот на израелските одбранбени сили Даниел Хагари потврди дека Иранците испратиле беспилотни летала кон Израел и дека израелската држава е подготвена на сè. Во меѓувреме, американскиот претседател Џо Бајден...