fbpx

СДСМ поднесе кривична против Груевски за оддавање службена тајна

-

Кривична пријава против премиерот Никола Груевски, за оддавање службена тајна, поднесе  денеска СДСМ. Во Основното јавно обвинителство беа Оливер Спасовски, генерален секретар на партијата, и Филип Медарски, адвокатот на партијата.

– Груевски на вчерашната прес-конференција изнесе податоци коишто, според Груевски, произлегуваат од содржини на применети посебни истражни мерки. Воедно, во кривичната пријава се пријавени и НН лица од МВР, судот и од обвинителството, кои имале допир со материјалите од посебните истражни мерки, со што и тие учествувале во достапноста на овие материјали во јавност, за што постои кривично дело и кај нив – рече Оливер Спасовски, генерален секретар на СДСМ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

САД сметаат дека нападите во Рафах не претставуваат целосна инвазија на градот

Соединетите Американски Држави не веруваат дека нападите на Израел врз Рафах во текот на изминатата недела не претставуваат целосна инвазија на градот, изјави портпаролот на Белата куќа Џон Кирби,...