fbpx
Таг: пуч

таг: пуч

Во Турција обвинети уште 2.700 државни службеници

Во Турција обвинети се уште 2.756 државни службеници поради наводна поврзаност со терористички групи, соопштија денеска турските власти. Владата на Турција соопшти дека меѓу обвинетите се 637 припадници на војската, 360 припадници на жандармеријата, 150 професори и други припадници на академската заедница. По минатогодишниот обид за државен удар во Турција, околу 50.000 лица се уапсени, а повеќе од 110.000 државни службеници...

Уредникот на „Џумхуријет“ осуден на затворска казна за порака на „Твитер“

Турскиот суд го осуди уредникот на интернет-изданието на опозицискиот весник „Џумхуријет“, Огуз Гувен, на три години и еден месец затвор врз основа на обвинението за прибегнување кон „терористичка пропаганда“, соопшти денеска весникот. Гувен е обвинет поради порака на „Твитер“, во која е јавено дека во сообраќајна несреќа загина обвинител што го поднел првото обвинение против мрежата на проповедникот Фетулах Ѓулен. Гувен е...

Африканската унија не го признава пучот во Зимбабве

Африканската унија денеска соопшти дена не го признава воениот удар во Зимбабве и повика на почитувањето на уставот. - Повикуваме на почитување на уставот, враќање на уставниот поредок и никогаш нема да прифатиме воен удар – рече Алфа Конде, претседател на Гвинеја и претседавач на Африканската унија. Војската вчера презеде контрола над Зимбабве, а претседателот Роберт Мугабе е ставен во домашен...

Уапсени 60 припадници на безбедносните служби во Турција

Турските власти уапсиле 60 поранешни припадници на безбедносните служби, осомничени за поврзаност со неуспешниот воен удар. Властите издале налог за апсење на 100 поранешни припадници на безбедносните служби во акција, чиј фокус била Анкара, но е спроведена и во други 30 провинции. Се верува дека осомничените се поврзани со турскиот свештеник Фетулах Ѓулен, кого Анкара го обвинува за неуспешен воен удар во...

Во Турција почна судењето на новинарите на кои им се заканува доживотна казна

Во Турција почна судењето на турските новинари и медиумски работници кои се обвинети дека го поддржуваат Фетулах Ѓулен. На обвинетите, кои негираат дека се виновни, им се заканува доживотен затвор. На списокот на обвинети има 31 новинар, односно медиумски работник, а им се суди поради нивната наводна поврзаност со неуспешниот обид за воен пуч во Турција мината година. Меѓу обвинетите се и...

Врховен ја одложи за понеделник седницата за замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ

Врховниот суд денеска го разгледа барањето на Специјалното јавно обвинителство за заштита на законитоста за пресудата за шестообвинетиот во случајот „Пуч“, Звонко Костовски, но од технички причини ја одложи за понеделник седницата на која требаше да се расправа за барањето за заштита на законитоста во однос на случајот „Талир“, во кој двапати беше побарано замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ. Специјалната обвинителка Фатиме...

Врховен суд на 14 септември ќе одлучува за пресудата на Звонко Костовски

Советот на Врховниот суд на 14 септември ќе расправа по барањето за заштита на законитоста поднесено од Специјалното јавно обвинителство во случајот „Пуч“ за пресудата на шестообвинетиот Звонко Костовски, објави „Судство“. Костовски потпиша спогодба со обвинителството и се согласи на издржување затворска казна од три години. Според СЈО, неопходно е да се направи ревизија на правосилната пресуда и да се утврди...

Во Турција продолжена вонредната состојба уште за три месеци

Вонредната состојба во Турција е продолжена уште за три месеци, речиси една година откако беше воведена поради обидот за државен удар кој се случи на 15 јули минатата година. Парламентот го прифати барањето на владата на Турција да се продолжи вонредната состојба воведена по неуспешниот пуч. Според соопштението на канцеларијата на премиерот Бинали Јилдрим, кабинетот побарал од парламентот да ја продолжи вонредната...

Турците вчера пред да телефонираат мораа да го слушаат Ердоган

Обидот да се повика мобилен број во Турција вчера доведуваше до неочекуван соговорник – гласот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. По вртењето на бројот, пред да почне воспоставувањето на врската, повикувачот првин ја слушаше снимената аудиопорака од претседателот, а дури по нејзиниот крај почнуваше вртењето на бројот, јавуваат турските медиуми. Во пораката, Ердоган им го честитал на повикувачите „националниот...

Повеќе од милион луѓе во Истанбул на годишнината од обидот за пуч

Повеќе од еден милион Турци во Истанбул синоќа беа на гигантскиот собир наречен „Епопеја на победата за демократија“, со кој беше одбележана првата годишнина од обидот за државен удар, што се случи на 15 јули лани. Мостот над Босфор, наречен Мост на мачениците на 15 јули, кој е долг 1,5 километар, беше исполнет со луѓе, а според некои проценки, имало повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ изразува сочувство за убиените во обидот за државен удар во Турција

ВМРО-ДПМНЕ изразува најдлабоко сочуство за сите што ги загубија животите при обидот за државен удар во Република Турција, посочуваат од партијата во соопштение. „Сликите и снимките од минатогодишниот 15 јули засекогаш ќе останат врежани во сеќавањата не само на турскиот народ, туку и на сите кои имаат посебна почит и симпатии кон Турција. Република Турција и турскиот народ биле и остануваат...

Во Турција се одбележува годишнина од неуспешниот пуч

Во Турција денеска се одбележува првата годишнина од неуспешниот обид за државен преврат. Според турските власти, организацијата ФЕТО на муслиманскиот проповедник Фетулах Ѓулен, прогласена од безбедносните структури за терористичка, е одговорна за пучот извршен ноќта на 15 спроти 16 јули минатата година. Претседателот Реџеп Таип Ердоган објави вчера дека во државата ќе почне „национално демократско бдеење“ и ќе трае до...

Костовски: Судството за време на СДС го допре дното

„СДС еднаш веќе го имаше унакажано и целосно партизирано судството со реизбор на 600 судии, кои ги имаа поминато нивните партиски филтри“, изјави на прес-конференција Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ, како реакција на интервјуто на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за „Радио Слободна Европа“. Според него, судството тогаш го допрело дното. „Сега Заев сака да го реализира истото сценарио само за да...

Столтенберг ја повика Турција целосно да ја почитува правната држава

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ја повика Турција целосно да ја почитува правната држава, по новиот бран апсења во земјата поврзани со обидот за пуч извршен минатата година во јули. - Сигурно дека Турција има право да се брани и да ги гони тие што стојат зад обидот за државен удар, но тоа мора да го прави со целосно почитување на правната...

Јанева и Аневски следната недела ќе ја договараат динамиката за „Пуч“

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и претседателот на Советот на јавни обвинители Петар Аневски имаа кратка средба во врска со преземањето на списите и документацијата од предметот „Пуч“ од страна на Советот. Ова го соопшти Аневски по завршување на средбата. Тој рече дека со Јанева разговарале околу динамиката за преземање на предметот, но беше нејасен дали Советот го бара целиот...

СЈО ќе му ги достави документите за „Пуч“ на Советот на јавни обвинители

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ќе одговори на барањето и на Советот на јавни обвинители во најкраток можен рок ќе му ги достави списите и документацијата од предметот „Пуч“, потврдија за „Мета“ од СЈО. Оттаму велат дека станува збор за обемна документација, чија подготовка за доставување била во тек. „По однос на барањето на Советот на јавни обвинители за доставување на списите...

Костовски: Заев е виновен за „Пуч“, има цврсти докази против него

Зоран Заев знае дека е виновен за случајот „Пуч“ и има цврсти докази против него и против Зоран Верушевски, и затоа втора недела молчи за аболицијата што му ја подари Катица Јанева, исто како што молчеше и за случајот „Глобал“, изјави на прес-конференција Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ. Тој додаде дека „со оваа одлука СЈО и Катица Јанева само потврдиле дека се...

Турција бара ново судење за војниците што побегнаа во Грција

Официјална Анкара побара ново судење на осумте војници што побегнаа во Грција по неуспешниот воен удар во Турција, соопшти шефот на турската дипломатија, Мевлут Чавушоглу. - Бараме ново судење за осумте војници. Тоа е политичка одлука. Грците штитат пучисти - рече Чавушоглу за „ТРТ Хабер“. Врховниот суд на Грција вчера донесе одлука да не се екстрадираат осумте војници, кои бараат политички азил. Турските власти...

Адвокатите на Заев го добиле решението од судот за запирање на постапката за „Пуч“

Адвокатскиот тим на Зоран Заев го добил решението од Кривичниот суд за формално запирање на постапката за случајот „Пуч“, откако Специјалното јавно обвинителство донесе одлука за откажување од обвинението. Ова денеска го потврди лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој рече дека очекува наредните денови и тој да го добие решението од судот. И од Специјалното јавно обвинителство денеска за „Мета“ потврдија...

Милошоски: Порано или подоцна, Заев и Верушевски ќе одговараат за тоа што го сториле

Со одлуката за повлекување од предметот „Пуч“, Катица Јанева се постави во улога на суд, излегувајќи од сопствените ингеренции и почна сама да ги суди и да ги цени доказите за да му помогне на обвинетиот Зоран Заев, рече на денешната прес-конференција Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ. - Целата јавност, како и госпоѓата Катица Јанева и нејзиниот штитеник, Зоран Заев, знаат за вината...

Задутре започнува меѓународниот филмски фестивал „Cinedays“

Mеѓународниот фестивал на европски филм „Cinedays“, под слоганот „Од високо подобро се гледа“, ќе се одржи од 7 до 14 овој месец на повеќе локации низ Скопје - на...