fbpx
Таг: пуч

таг: пуч

Обвинителството ќе проверува како протеклa видеоснимката, другите материјали од „Пуч“ забранети

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, во сопштение вели дека во согласност со своите овластувања ќе изврши проверки во врска со фактите и со околностите под кои материјалите од средбата помеѓу претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, и лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев, дошле до медиумите. Обвнителството побара од МВР да...

ЛП: Нема хунта, нема пуч

„Со саботното излагање за наводниот пуч, премиерот направи значаен чекор кон заострување и продлабочување на политичката криза во Македонија. Оваа криза ги исцрпува политичките ресурси на државата и ги истакнува и заострува спротивностите по сите точки, каде веќе постои конфликт и истиот го проширува“, се вели во реакцијата на Либерална партија на Македонија. „Либералната партија смета дека и во вакви драматични...

Руската амбасада повикува на темелна истрага во случајот „Пуч“

Руската амбасада реагира на акцијата „Пуч“. Од амбасадата велат дека очекуваат темелна истрага во интерес на безбедноста во Македонија. „Очекуваме дека овој настан ќе биде предмет на темелна истрага во интерес на стабилноста и на безбедноста во Македонија. Ги повикуваме сите политички сили во земјата да дејствуваат во рамките на уставните демократски институти, а постојните проблеми да ги решаваат по...

Заев: Ја повикувам меѓународната заедница да се вклучи во целиот процес

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во изјава за „Радио Слободна Европа“ вели дека кривичната пријава против него поради сомнеж за „загрозување на уставниот поредок и недемократско преземање на власта“ е само „дрзок и безобразен обид на власта да го спречи објавувањето на докази и на аргументи“. - Поради тоа што постои целосна спрега меѓу МВР, обвинителството и судството, ја повикувам меѓународната...

Полицаец од Крушево исфрлил во ѓубре доверливи документи

Полициски службеник од Крушево исфрлил во ѓубре службени материјали сместени во картонски кутии, а меѓу кои имало и документи со одреден степен на класификација, соопшти Министерството за внатрешни работи...