fbpx

Еден од обвинетите во „Пуч“ осуден на три години затвор

-

Основниот суд Скопје 1 денеска донел правосилна пресуда против З.К., еден од обвинетите во случајот „Пуч“, по поднесена предлог-спогодба од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал.

„По поднесување предлог-спогодба од страна на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција до Кривичниот суд, судија на претходна постапка со пресуда ја верификува спогодбата со која на лицето З.К., вработено во МВР, за кривичните дела шпионажа од член 316, став 4 в.в со член 24 и неовластено прислушување од член 151, став 4, в.в со став 1, а во врска со член 45 од Кривичниот закон му се одмерува единствена казна затвор во траење од три години“, стои во соопштението на судот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

(ИНТЕРВЈУ) Зоран Милошевски: Целта на научната фантастика е да даде едно поинакво гледиште на работите

Зоран Милошевски е македонски автор на научно-фантастични романи, вклучително серијалот „Последна граница“, кои го сочинуваат четири веќе издадени дела, а Милошевски моментално работи на петтиот и последен дел. Тој е...