fbpx
Таг: Преспански договор

таг: Преспански договор

Мицотакис: Новата влада да го користи единствено името Северна Македонија

Никаков напредок на долгиот пат на Скопје кон Европа не може да се постигне без апсолутно почитување на Преспанскиот договор за прашањето за името, изјави денеска грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервју за државната телевизија ЕРТ. Тој упати, како што рече, предупредување до новата македонска влада да ја смени линијата. Во спротивно, рече оти е сигурно дека непочитувањето на Преспанскиот...

Ќе го урнат ли Мицкоски и Мицотакис Преспанскиот договор

Преспанскиот договор има извесна „сива зона“ која може да се толкува различно и токму затоа е направен така, со цел да се чита пошироко за да постои пристап на добра волја. Но, очигледно, во моментов, добра волја нема ниту партијата која ќе го предводи владејачкото мнозинство, ВМРО-ДПМНЕ, а ниту грчките власти со оглед на тоа што премиерот Киријакос Мицотакис...

Мицотакис: Отстапувањата од Преспанскиот договор ќе имаат последици во билатералните односи и патот кон ЕУ

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во интервју со грчката телевизија „Скај“ изјави дека непочитувањето на сите одредби на Преспанскиот договор може да има последици врз билатералните односи меѓу Северна Македонија и Грција, но и дека може да влијае на патот на Скопје кон Европската Унија. Оваа изјава на Мицотакис како реакција на тоа што претседателката Гордана Силјановска Давкова не го употреби...

Може да се раскине кој било договор, прашање е цената

Ванковска делумно точно оценила дека раскинувањето на договорите со Бугарија и Грција „е лесно“ и „малку потешко“. Но, нејзината проценка колку лесно или колку тешко се раскинуваат билатералните и мултилатералните договори на државата, не е круцијална за оценката делумна вистина. Таа не кажува колку и какви проблеми ќе се отворат повторно и во кои сè институции и меѓународни организации,...

Грчки „Катимерини“: Преспанскиот договор оспорен во предизборната дебата во Северна Македонија

Изборната кампања за претстојните претседателски и парламентарни избори во државата предизвика интерес и во грчката јавност, најмногу поради изјавите на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, околу Преспанскиот договор и името на земјата. Онлајн изданието на грчкиот весник „Катимерини“ пишува дека лидерот на најголемата опозициска партија во Северна Македонија изјави оти, доколку биде избран за пример, тој ќе ја нарекува...

Налепници „NMK“ на таблиците задолжително од 12 февруари

Сопствениците на возила, заклучно со 12 февруари годинава мора да извршат промена на ознаката „МК“ на регистарските таблички со новата ознака „NMK“. Налепниците со новата ознака „НМК“ ќе чинат најмногу 50 денари, а ќе можат да се набават во станиците за технички преглед. Од Министерството за внатрешни работи појаснуваат дека согласно Рамковната спогодба за набавка на регистарски таблици, склучен бил...

Ковачевски: Ќе се разгледа предлогот за пролонгирање на рокот за замена на личните документи

По предлогот на претседателот Стево Пендаровски да се пролонгира рокот за замена на личните документи, кој, согласно Преспанскиот договор, истекува на 12 февруари, премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека ќе се консултира со двајцата министри со кои разговарал претседателот. Пендаровски во синоќешното гостување на Телевизија Сител рече дека процесот на промена на личните документи поради промената на уставното име на...

Пендаровски: Нема смисла хаосот со вадење документи, законот треба да се пролонгира

Срамно и непотребно понижување на македонските граѓани. Вака претседателот Стево Пендаровски го искоментира процесот на промена на личните документи поради промената на уставното име на државата, во синоќешното гостување на телевизија Сител. Пендаровски за време на разговорот јавно ѝ предложи на Владата рокот за вадење на документите да биде пролонгиран до септември или октомври, за што предлага известување на Грција...

Со Преспанскиот договор не е изгубен терминот Македонец

Со Преспанскиот договор не постои никаква националност „граѓани на Северна Македонија“, како што се тврди во објавата која ја анализираме. Државјанството е Македонско/граѓани на Северна Македонија, а националноста е Македонец. Поради тоа, објавата ја оценуваме како неточна, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Анализираме објава на мрежата Фејсбук, која тврди дека со Преспанскиот договор не постои...

Уставниот суд не поведе постапка за Преспанскиот договор

Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска на прес-конференција соопшти дека судот решил да не поведе постапка за иницијативата од Тодор Петров, претседател на Светски Македонски Конгрес, Ивица Ефремов, Стив Ангеловски, Солза Грчева и Томе Тодоровски за поништување на Указот за Преспанскиот договор и самиот Преспански договор. Одлуката била донесена едногласно од сите уставни судии. Уставниот суд не навлегувал во содржината на...

Спасовски: Никој нема да биде казнет ако до февруари не извади документи со новото име на државата

Никој нема да биде казнет ако до февруари следната година не извади документи со новото име на државата, порача денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарско прашање во однос рокот за промена на документите. Спасовски информираше дека досега документи со името Северна Македонија извадиле околу еден милион граѓани, додавајќи дека според динамиката, очекува успешно да се завршат...

Кацарска: Во септември ќе бидат ставени на седница Преспанскиот договор и Законот за јазиците

Законот за јазиците и Преспанскиот договор ќе бидат ставени на седница во септември, односно најдоцна во октомври, кажа денеска на брифинг со новинарите претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска. Таа рече дека одложувањето на решавањето по овие предмети е поради недоволниот број на судии во Уставниот суд. „Пратениците и понатаму не избираат уставни судии. Од 2 јуни е веќе трета...

Спасовски не излажал кога кажал дека кодовите на земјата остануваат да бидат МК и МКД

ISO кодовите за Македонија и понатаму се МК и МКД, што е лесно проверливо и ништо не е променето. Тоа е пропишано и со Преспанскиот договор во членот 1, став д. Во истиот член се наведува и дека ознаката само за регистарските таблички ќе биде НМК, но јасно се нагласува дека за сите други намени кодовите остануваат МК и...

Состанок на Советот за стабилизација и асоцијација: ЕУ бара напредок во реформите и дава поддршка

Добрососедските односи и регионалната соработка остануваат суштински елементи од процесот на проширување, како и процесот за стабилизација и асоцијација. Постојните билатерални договори, вклучително и Договорот од Преспа меѓу Северна Македонија и Грција и Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Северна Македонија и Бугарија, треба да бидат спроведени со добра волја, e една од главните пораки на денешниот, 16....

Контраспин: Николоски спинува за употребата на македонскиот јазик според Преспанскиот договор

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски спинува кога вели дека со член 7 од Преспанскиот договор е забранета употребата на македонскиот јазик надвор од територијата на државата. Членот 7, точка 4 од Преспанскиот договор се однесува на деклариран став на официјално Скопје дека ништо од идентитетот на македонската страна во македонската држава, вклучувајќи го и јазикот, не се однесува на...

Вистиномер: Не е точно дека во ОН терминот „македонски јазик“ е заменет со „јазик на РС Македонија“

Постот шири невистини за наводно интерно упатство на ОН да се користи терминот  „јазик на Северна Македонија“, наместо „македонски јазик“. Ваквите дезинформации беа демантирани од ОН и од македонското МНР, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Пост на Фејсбук тврди дека со интерна одлука на Секретаријатот на Обединетите Нации, на сите служби им е наложено наместо...

Вистиномер: Не е вистина дека со Преспанскиот договор јазикот е сменет во „северно-македонски“

Во Договорот меѓу С. Македонија и Грција, потпишан во 2018 година, не постои одредба со која се загрозува македонскиот идентитет, македонската посебност и јазик. Официјалниот јазик на нашата држава е „македонски јазик“ кој може да се преведе на сите јазици, без никаква фуснота за дообјаснување. Во самиот Договор, во членот 1 стои дека „официјалниот јазик на Втората страна ќе...

Вистиномер: Непристојните забелешки кон министерката за одбрана како ферментиран отпор кон Преспанскиот договор

Влезот во НАТО како основа го имаше Преспанскиот договор. Критиката на овој Договор, пак, e основата на која опозицијата сака да го придобиe дел од јавното мислење, без да се споменува НАТО. Со актуелните случувања околу Украина се спојуваат сите фрагменти на отпорот кон Договорот од Преспа, па во јавната комуникација добиваме реченица од типот „мислевме дека НАТО ќе...

Пендаровски: Ги зајакнавме капацитетите за борба со антизападната пропаганда

Претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски, вчера изјави дека по референдумот и промената на името на државата, антизападната пропаганда е зголемена. Пендаровски рече дека има пропаганда која вели „не ви треба западната алијанса НАТО и Европската Унија“, меѓутоа и дека државата ги има зајакнато своите капацитети за борба против ваквата пропаганда и дека притоа има поддршка од сојузниците од...

Уставен суд го отфрли барањето на Каракамишева за поништување на Преспанскиот договор

На својата трета седница за годинава, денеска Уставен суд го отфрли барањето да се поништи Преспанскиот договор, поднесено од професорката Тања Каракамишева во 2019 година. Каракамишева побарала „заштита на слободите и правата“, односно навела дека е „повредено правото на забрана од дискриминација по основ на национална припадност и правото на слобода на уверување, совеста, мислата и јавното изразување на мислата...

Мицотакис: Новата влада да го користи единствено името Северна Македонија

Никаков напредок на долгиот пат на Скопје кон Европа не може да се постигне без апсолутно почитување на Преспанскиот договор за прашањето за името, изјави денеска грчкиот премиер Кирјакос...