fbpx

Спасовски не излажал кога кажал дека кодовите на земјата остануваат да бидат МК и МКД

ISO кодовите за Македонија и понатаму се МК и МКД, што е лесно проверливо и ништо не е променето. Тоа е пропишано и со Преспанскиот договор во членот 1 став д

-

ISO кодовите за Македонија и понатаму се МК и МКД, што е лесно проверливо и ништо не е променето. Тоа е пропишано и со Преспанскиот договор во членот 1, став д. Во истиот член се наведува и дека ознаката само за регистарските таблички ќе биде НМК, но јасно се нагласува дека за сите други намени кодовите остануваат МК и МКД, пишува „Вистиномер“ во својата анализа.

Текстот подолу го пренесуваме во целост:

 

Пост на Фејсбук, навредувајќи го министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, тврди дека тој лажел кога кажал дека меѓународните кодови на земјата со потпишувањето на Преспанскиот договор, остануваат да бидат МК и МКД. Притоа, тврдењето во постот се заснова на тоа што регистарските таблички на возилата, согласно договорот, од 2024 година ќе имаат ознака НМК.

Обиџуко лаже ко циган, спие на таван и има вошки.
Ќумез не ти бега, жими Рамче…, стои во објавата која ја анализираме.
Но, тврдењата во постот се лажни и манипулативни. Имено, министерот Спасовски не излажал кога кажал дека кодовите на земјата остануваат МК и МКД. Вистиномер веќе има пишувано за вакви слични манипулации кои ги шират противниците на Преспанскиот договор со кој се реши повеќедецинскиот спор со Грција околу името на Македонија.

ISO кодовите за Македонија и понатаму се МК и МКД, што е лесно проверливо и ништо не е променето. Тоа е пропишано и со Преспанскиот договор во членот 1 став д. Во истиот член, исто така, се наведува дека ознаката само за регистраските таблички ќе биде НМК, но јасно се нагласува дека за сите други намени кодовите остануваат МК и МКД.

д) Кодот за земјата на регистарските таблички на возилата на Втората страна ќе биде НМ или НМК. За сите други намени, кодот на земјата останува да биде МК и МКД, како што е официјално определено од Меѓународната организација на стандардизација (ИСО).

Оттука, не може да се каже дека министерот Спасовски излажал кога кажал дека кодовите на земјата останува да бидат МК и МКД.

Очигледно е дека постот има за цел да манипулира со следбениците на социјалните мрежи. Поради тоа, објавата ја оценуваме како невистинита.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Издавањето учебници е комплексно, велат од МОН за учебникот кој стаса пред крајот на училишната година

Министерството за образование и наука (МОН) се огласи по повод последните случувања кои предизвикаа реакции во јавноста, кога на две недели пред крајот на учебната година, стаса новиот учебник...
Download Nulled WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
lynda course free download
download redmi firmware
Download Nulled WordPress Themes
udemy paid course free download