fbpx
Таг: празник

таг: празник

Претседателот Иванов го честиташе Курбан-бајрам

Претседателот Ѓорге Иванов, по повод Курбан-бајрам упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, реис-ул-улема хаџи Сулејман ефенди Реџепи, и до сите граѓани од исламска вероисповед во Република Македонија. „Најискрено посакувам празникот да го поминете во добро здравје, радост, среќа и во хармонија, споделувајќи љубов со ближните. Како еден од најголемите празници во исламот, Курбан-бајрам ги нагласува човечките доблести – солидарноста...

Џафери на муслиманските верници им го честиташе Курбан-бајрам

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, од свое име и од името на пратениците во Собранието, на Исламската верска заедница и на сите муслимански верници им го честиташе за Курбан-бајрам. „Празник кој, над сè, симболизира подавање рака на солидарност помеѓу луѓето, рака на добрина на посреќните кон оние помалку среќните, убав збор и човечко однесување, со надеж дека овој благословен ден...

Заев за празникот Пресвета Богородица порача дека Македонија е се што имаме

Премиерот Зоран Заев, денеска во Струмица од храмот на Пресвета Богородица во Струмица им го честиташе верскиот празник Успение на Пресвета Богородица на сите православни христијани во земјата. „Ова е еден од нашите поголеми христијански празници кога треба да сме во нашите цркви, со нашиот народ, за да споделуваме христијански вредности. Споделувањето на христијанските вредности значи дека сме добри луѓе,...

Груевски и Кирацовски упатија честитки за празникот Пресвета Богородица

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски го честиташе празникот Пресвета Богородица и повика на молитва за здравје, мир, спокој, радост, благодети, успеси и спасение за секој човек, секое семејство и целата држава. „Како народ кој столетија наназад, со неизмерна почит, го слави овој голем христијански празник, денес истовремено ги славиме и традиционалните вредности на нашето општество и на нашите семејства. Во...

Џафери ја прекина седницата оти пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе одат на слави и на имендени

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, ја прекина собраниската седница на која како точка на дневен ред е разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, откако координаторот на една од десетте пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, рече дека поради верскиот празник Петар и Павле голем дел од неговите колеги пратеници „треба да одат на слави, имендени и на прослави“ и...

Штрајкот на грчките цариници на полноќ ќе ги затвори граничните премини Евзони и Дојрани

Патувањето кон Грција утре ќе биде отежнато поради 24-часовниот штрајк на грчките цариници кои реагираат поради владините мерки за штедење. Од граничните премини Евзони и Дојрани велат дека границите ќе бидат затворени од полноќ вечерва до полноќ в четврток, а работата ќе се нормализира в петок. Од Евзони во телефонски разговор за „Мета“ потврдија дека границата ќе биде главно затворена...

Во Охрид за празникот најбројни ќе бидат туристите од Турција и од Западна Европа

Велигденската атмосфера во Охрид, како што најавуваат хотелиерите, ќе се повтори и за претстојниот продолжен првомајски празничен викенд. Освен домашните туристи, се очекуваат туристи од Германија, Шведска, Хрватска, Норвешка. Менаџерскиот тим на хотелот „Миленум палас“ информира за голем интерес кај туристите од Турција, што е новина на туристичкиот пазар. – Капацитетите за 2 мај се максимално исполнети, немаме ни едно празно место...

Туристи од Турција и од Далечниот Исток го раздвижија Охрид пред празникот

Туристи од Турција и од Далечниот Исток го раздвижија Охрид пред првомајскиот празник. Туристите од Далечниот Исток го посетија градот во рамките на т.н балканска тура. На почетокот на мај, охриѓани и стружани ги очекуваат првите организирани посети на туристи од Холандија со чартер-летови, со што и официјално ќе биде отворена новата сезона за која предвидувањата се добри. Охридското Езеро, пак, го разубавија...

Христијаните денеска го слават Велигден

Христијаните од православна и од католичка вероисповед денеска го слават најголемиот христијански празник, Велигден - Христовото воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Камбаните точно на полноќ го навестија Воскресението Христово Велигден. Веста за Христовото воскресение ја објавија свештениците и архиереите на богослужбите во сите цркви и манастири на Македонската православна црква (МПЦ)...

Сообраќајот на границите се одвива без поголемо задржување

Сообраќајот на најфреквентниот граничен премин Богородица, на првиот ден од велигденскиот викенд е со малку поголем интензитет од секојдневниот, но не во очекуваниот обем, соопшти утрово граничната полиција. За излез од земјава, од шестте расположливи, моментно во функција се ставени три сообраќајни ленти, а за влез во Македонија фунционираат две. Поради контролата на документите и извршување на вообичаените царински формалности,...

Македонците учествуваа на парадата за Денот на Австралија во Мелбурн

Австралија денеска го слави националниот празник, 26 јануари. По тој повод, во Австралија се организираа низа манифестации, меѓу кои најпознати се парадите во големите градови. Во центарот на Мелбурн се одржа традиционалната парада на која продефилираа повеќе од 80 етнички заедници што живеат во Австралија, меѓу кои и македонската, предводена од Советот на македонската заедница за Мелбурн и за Викторија. - На почетокот,...

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление - Водици, поврзан со крштевањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на Јован Крстител. Празникот, кој уште се нарекува Водици поради големото осветување на водите што го извршува црквата на овој ден, се празнува уште од вториот век од нашата ера. На овој ден, традиционално во реките се положуваат...

Православните христијани го слават Божиќ

Православните христијани денеска го слават Рождеството Христово - Божиќ, а во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуваат божиќни литургии. Централното одбележување е во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје, каде архиепископот охридски и македонски, г.г. Стефан, ќе богослужи Златоустова литургија. По повод Божиќ, г.г. Стефан заедно со Светиот архиерејски синод на МПЦ, до свештенослужителите, монаштвото и...

Со бадникова литија, најмладите во Тетово ќе го одбележат празникот Бадник

Празникот Бадник првпат во Тетово ќе се одбележи со бадникова литија и со пеење христијански песни. Деца и младинци ќе тргнат од соборниот храм „Св.Кирил и Методиј“ во Тетово во поворка, која понатаму ќе минува низ главните улици во градот. - Наместо досегашниот пагански обичај на посета на домовите и пеење на коледарски песни, престојниот Бадник  во Тетово првпат ќе се...

Хористи од Краков допатуваа во Охрид во чест на Свети Климент Охридски

Академскиот хор „Доминанта“ од Краковскиот универзитет во Полска денеска одржа концерт на отворено, пред споменикот на светите Кирил и Методиј во Охрид. Хорот во Охрид престојува на покана од Младинскиот културен центар, а неговиот настап е во рамките на одбележувањето на празникот на градот, Св.Климент Охридски.

Подобри услови и поголеми плати за текстилните работнички, бара здружението „Гласно“

Вработените во конфекциите во Штип, иако е неработен ден, по повод државниот празник 8 Декември - Денот на Св. Климент Охридски, денеска беа на своите работни места. Поради ова штипското здружение „Гласно“ организираше протест на кој симболично на транспаренти беа поставени работнички мантили. Протестот, како што велат од здружението, е обид да се крене гласот против условите во кои работат...

Спомен-плоча во чест на научникот Михајло Пупин во Охрид

На камбанаријата покрај црквата „Св. Богородица Перивлепта“ во Охрид, денеска, на посебна свеченост, во рамките на одбележувањето на патрониот празник на градот, Св. Климент Охридски - Чудотворец, ќе биде откриена спомен-плоча во чест на донаторот на црковното ѕвоно, научникот со светска слава од почетокот на минатиот век - Михајло Пупин. Плочата е донација на невладиното здружение „Лајонс клуб Лихнидос“ од...

Охрид и МПЦ го чествуваат Свети Климент Охридски

Вечерва од 19.30 часот, со свечена академија што ќе се одржи во Центарот за култура „Григор Прличев“, Охрид ќе го одбележи празникот на својот заштитник - патронот свети Климент Охридски. Беседа ќе одржи градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески, а ќе бидат доделени наградата и повелбата „Св. Климент Охридски - Патрон на Охрид“. Добитник на највисокото општинско признание, наградата „Св. Климент Охридски“, оваа...

МТСП: 8 декември е неработен ден за сите граѓани на РМ

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека во согласност со Законот за празниците, 8 декември (четврток), кога се празнува денот на свети Климент Охридски, е неработен ден за сите граѓани Македонија. Истовремено, Министерството за труд и социјална политика им го честита празникот на граѓаните кои го чествуваат и го слават патронот св. Климент Охридски.

Иванов: Во името на хероите на минатото и на иднината, да се помириме и да се сплотиме

Славејќи го денот на шестемина основоположници на идејата за слободна, суверена и демократска Македонија, ние се потсетуваме на суштината на овој светол празник, a тоа е дека само кога сме сплотени – победуваме, а кога сме поделени – назадуваме, се вели во честитката на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, по повод денешниот празник 23 Октомври - Денот на македонската...

ЗНМ реагира, новинарката Илинка Иљоска од Мета вербално нападната поради направени фотографии од нерасчистено ѓубре

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осудува заканите и навредите од страна на вработени во „Комунална хигиена“ - Скопје (КХС) кон новинарката Илинка Иљоска од новинската агенција Мета,...