fbpx
Таг: празник

таг: празник

Maкедонија го празнува 11 Октомври – Денот на антифашистичкото востание

Македонија денеска одбележува 75 години од почетокот на антифашистичкото востание и народноослободителната војна. Востанието почна на 11 октомври 1941 година со нападот на Првиот прилепски партизански одред врз бугарскиот полициски участок, а следниот ден, на 12 октомври, оружјето го кренаа и партизаните од Кумановскиот одред. Со тоа Македонија се приклучи на антифашистичката коалиција, а по четиригодишната Светска војна, со одлуките на Првото...

Муслиманите денеска го прославуваат празникот Курбан-бајрам

Верниците од муслиманската веросиповед денеска го слават празникот Курбан-бајрам. Со утринската молитва сабах-намаз, а потоа и со молитвата бајрам-намаз, почнува тридневна прослава, во која почитта кон Алах муслиманите ја искажуваат со колење курбан. Курбан-бајрам се одбележува 70 дена по првиот Бајрам во годината, Фитр-бајрам, а го означува денот кога е комплетиран светиот Куран. Поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, реис ул...

Албански демонстранти спречија Срби да стигнат до црква во Косово

Албански демонстранти го блокираа патот кон остатоците од манастирот посветен на успението на Пресвета Богородица, а за каде беше најавена богослужба за христијанското население во тој дел од Косово. Полицијата се судри со група од неколку стотини Албанци, кои го блокираа патот по кој 150 раселени Срби се упатија на литургија до местото Мушутиште кај Сува Река. Повредени беа неколку лица,...

Православните христијани го прославуваат Успението на Пресвета Богородица

Православните верници со богослужбa и со верски обичаи денеска го одбележуваат празникот Успение на Пресвета Богородица, во народот познат уште и како Голема Богородица. Целодневните литургии и причестувањето на верниците го најавуваат крајот на двонеделниот пост. Успение на Пресвета Богородица е посветен на Марија, мајката на спасителот Исус Христос и сопруга на таткото на Исус, Јосиф. Таа живеела во Назарет, а...

Граѓаните и политичарите на одмор, „борбата“ продолжува по 15 август

Гласањето за ребалансот на буџетот во петокот (29 јули 2016 г.) беше последниот парламентарен настан пред почетокот на летните одмори за политичарите, кој вообичаено трае две недели. Еден ден порано беа изгласани и и измените и дополнувањата на Законот за внатрешни работи, Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, Законот за кривична постапка, Изборниот законик и на Законот за Влада, договорени меѓу претставниците...

Иванов помилува 43 осуденици по повод празникот Илинден

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, по повод националниот празник 2 Август, помилува 43 лица. Одлуката на Иванов е објавена во вчерашниот број на „Службен весник“. Со одлуката, 43 помилувани лица, сите македонски државјани, делумно се ослободуваат од издржување на затворската казна. Скратувањето на казните на помилуваните лица се движи од три до осум месеци. Одлуката, како што е наведено, е донесена врз основа на...

Денеска се слави Рамазан-бајрам

Верниците од исламска веросиповед денеска го слават празникот Рамазан-бајрам, кој се смета за еден од петте столбови на исламот и за празник за духовно и за телесно прочистување. По утринската молитва, верниците ги посетуваат гробиштата на своите роднини. Рамазан-бајрам се слави три дена, а доаѓа по едномесечниот строг пост. Рамазан е месец на добрината, љубовта и на милоста. Празникот Рамазан-бајрам е неработен за...

Рамазан-бајрам, 5 јули, е неработен ден за сите граѓани

Празникот Рамазан-бајрам, 5 јули 2016 година (вторник), е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Од Министерството на граѓаните од исламска вероисповед им го честитаат празникот Рамазан-бајрам.

Македонија го празнува Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

Македонија денеска го одбележува Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј. По тој повод, делегации на Владата и на Собранието ќе положат цвеќе пред споменикот на словенските просветители кај Камениот мост во Скопје. Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), во чест на просветителите ќе се одржи свечен собир кој го организира заедно со Бугарската академија на науките...

Груевски: Да се натпреваруваме кој може повеќе и кој може подобро за државата и за народот

Велигден е поткрепа и на македонскиот народ и на сите верници во нашата земја, се вели во честитката од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, по повод Велигден. „Да се помолиме на нашиот милостив Бог и да му се заблагодариме за неговата закрила кон нас, луѓето. Исус го презеде гревот човечки и за навек го задолжи човештвото да размислува и да го...

Охрид се наполни со туристи

Во Охрид и покрај нестабилното, променливо и врнежливо време, допатуваа голем број гости кои овде ќе го минат продолжениот велигденско-првомајски викенд. Хотелиерите се пофалија дека распродале повеќе од 90 проценти од своите капацитети. Приватните издавачи на станови нудат сместување по цени од 400 денари за кревет, до 50 евра за дневен закуп на апартман со повеќе легла. Најголемиот број од гостите се од земјата,...

Капацитетите во Охрид и во Струга, распродадени за продолжениот велигденско-првомајски викенд

Капацитетите на двата крајезерски туристички центри, Охрид и Струга, речиси целосно се распродадени за продолжениот велигденско-првомајски викенд. Резервациите се направени од голем број туристи како од земјата, така и од странство. Резервирани се повеќе од 90 проценти од хотелските капацитетите. Приватните издавачи на станови нудат сместување по цени од 400 денари за кревет до 50 евра за дневен закуп на апартман со повеќе...

Петок, 29 април, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед

Министерството за труд и социјална политика денеска соопшти дека во согласност со Законот за празниците, 29 април 2016 година, Велики петок, ќе биде неработен ден за граѓаните од православна вероисповед. „Министерството за труд и социјална политика на граѓаните од православната вероисповед што го чествуваат, им го честита празникот Велики петок“, пишува во соопштението на Министерството.

Павлопулос со остри критики до македонската влада за обид за фалсификување на историјата

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос повторно упати остра порака до македонската влада дека со обидите за фалсификување на историјата и дека со односот кон бегалската криза, нашата држава нема да има европска иднина. Во пораката за утрешниот национален празник, грчкиот ден на независноста, Павлопулос се фокусираше на бегалската криза, говореше за грчката солидарност, апелираше до Европа да се сети на нејзините...

Денеска се одбележува Денот на рибарите

Денеска напладне во Охрид, во месноста Сараиште на Охридско Езеро, ќе се одбележи Денот на рибарите. Денот на рибарите традиционално се организира по повод празникот Свети Јован Крстител, а покрај другото, претставува ритуално капење во ладните езерски води - за здравје, среќа и за бериќет. За присутните ќе се служи и вино и топла ракија, додека за традиционалната „повеќетонска“ рибна чорба се задолжени...

Скопје со посебен сообраќаен режим за Водици

Поради чествувањето на големиот христијански празник Богојавление - Водици, утре ќе биде воведен привремен сообраќаен режим на дел од сообраќајниците во Скопје, соопшти Министерството за внатрешни работи. „Поради чествувањето на големиот христијански празник Богојавление -Водици со традиционалниот црковен чин, положување на светиот крст во водите на реката Вардар, на 19 јануари 2016 година, во периодот од 11 часот сè до...

Православните христијани во Измир по сто години првпат го одбележаа празникот Богојавление

Православните христијани во Измир првпат во 94 години добија дозвола да го одбележат празникот Богојавление, јавува агенцијата ДПА. На пристаништето во третиот по големина град во Турција, што некогаш бил половина грчки, свештеник го фрли крстот во водата и пушти гулаб на слобода како дел од церемонијата. Ритуалот го симболизира крштевањето на Исус Христос и Светиот дух. На церемонијата присуствуваа Грци...

Прилеп ја одбележа градската слава Свети Никола

Во присуство на градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески, домаќините и на голем број граѓани и гости, со посна трпеза во центарот на градот, со песна и со многу благослови за свети Никола да ги чува прилепчани, градот Прилеп по десетти пат го прославува светецот-заштитник. Годинашен домаќин е „Тутунски комбинат“ - Прилеп, кој приготви богата посна трпеза. Прилепчани се задоволни што продолжува...

Доктор Илија Џонов, добитник на орденот „Свети Никола“

За особен придонес за афирмација на Штип, неврологот Илија Џонов е добитник на највисокото општинско признание по повод патрониот празник на Штип, Свети Никола. Орденот на доктор Џонов, инаку штипјанец по потекло, ќе му биде доделено вечерва на свечената седница, како што стои во објавата „за искрен и континуиран ангажман и за придонес во афирмација на здравството“. Вечерва ќе бидат...

Македонија го празнува Свети Климент Охридски

Македонија денеска го чествува државниот и црковен празник Свети Климент Охридски, на кој се одбележува делото на словенскиот писател и просветител, првиот словенски епископ и основач на Охридската книжевна школа. Свети Климент Охридски, заедно со Наум Охридски, е најистакнат ученик на создавачите на словенската азбука и писменост, светите браќа Кирил и Методиј, и е најверен продолжувач на нивното дело. Во чест на празникот,...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...