fbpx
Таг: Појас Газа

таг: Појас Газа

Израел ги интензивираше нападите, комуникациите со Газа целосно отсечени

Израел вечерва ги интензивираше нападите врз Газа, додека светските медиуми и меѓународните организации објавуваат дека не можат да стапат во врска со нивните вработени на терен и дека комуникациите со Газа се целосно отсечени, пишува Би-би-си. Би-би-си, меѓународната хуманитарна организација Екшн Ејд и палестинскиот Црвен крст вечерва потврдија дека изгубиле контакт со нивниот персонал, додека Палестинската телекомуникациска компанија потврди...

Израел-Хамас: Речиси секој преживеан бил сведок како умира некој друг, пред самиот да биде повреден

По предупредувањето од главната болница во Газа на југот на енклавата дека ќе престанат да се вршат интервенции поради недостиг на гориво, следуваше апелот на шефот на Обединетите нации Антонио Гутереш за итен хуманитарен прекин на огнот. Потребно е примирје, рече тој пред Советот за безбедност во вторникот, за да се олесни епското страдање, да се направи испораката на помош...

МНР: Петмина македонски државјани заглавени во Газа, во моментов се на безбедно

Петмина државјани на Република Северна Македонија кои се наоѓаат во Газа, изразиле интерес да се вратат во земјава, информираше денеска Министерството за надворешни работи (МНР). „Покрај брачниот пар, за кој од порано имавме информации дека се наоѓаат во Газа, во меѓувреме нашата амбасада во Каиро е контактирана од семејство – татко и две деца, сите македонски државјани. За децата се...

Израел ги засилува бомбардирањата врз Газа, Хамас тврди загинале 55 цивили

Израел ги засили бомбардирањата врз Појасот Газа, при што израелската војска тврди дека убиле десетици терористи во нападите, додека Хамас возвраќа дека најмалку 55 цивили биле убиени во воздушните напади врз Газа во изминатава ноќ, пренесува Би-би-си. Хамас информираше дека над 30 домови биле уништени во израелските напади изминатава ноќ. Нападите доаѓаат откако портпаролот на израелската војска, Даниел Хагари соопшти...

Медиумите би објавиле сè за да добијат клик повеќе, вели Ризаов кој алармира на претпазливост за лажни вести

„Осум милијарди долари американска воена помош за Израел“, „Војната Израел-Хамас се шири на интернет“, „Заробен израелски генерал“, „Украина му обезбедува оружје на Хамас“. Овие наслови споделени на социјалните мрежи и медиумите се лажни вести. Ваквиот наплив на ширење дезинформации доаѓа во време на израелско-палестинскиот конфликт кои создаваат конфузии кај читателите и креираат лажна перцепција за одредени појави. „Од почетокот на конфликтот...

Американско разузнавање: Во нападот на болницата во Газа загинале помеѓу 100 и 300 лица

Американската разузнавачка заедница проценува дека во нападот во болницата Ал Али-Араб во Газа најверојатно се убиени помеѓу 100 и 300 лица, пренесе Франс24. Овие бројки се далеку пониски од речиси 500-те смртни случаи за кои првично јавија здравствените власти во Хамас. „Сè уште ги проценуваме бројките за веројатните жртви и нашата проценка може да се развива, но оваа бројка на загинати...

Бајден побара „витална“ воена помош за Украина и Израел

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека светската историја е на „точка на пресврт“, истакнувајќи ги заложбите за, како што ја нарече, „паметна инвестиција“ од милијарди долари воена помош за Украина и Израел. Во говор во Белата куќа, Бајден рече дека Хамас и Русија сакаат да ја уништат демократијата во соседните земји, пренесува Би-би-си. Американскиот претседател рече дека до Конгресот ќе испрати...

Хуманитарна помош преку Египет ќе влезе во Газа, Израел не престанува со нападите

По вчерашната посета на американскиот претседател Џо Бајден на Израел, Египет се согласи да го отвори граничниот премин Рафах за влез на хуманитарна помош за жителите на Појасот Газа, пренесува Би-би-си. Бајден во разговорот со египетскиот претседател Абдел Фатах ал-Сиси договориле до 20 камиони со хуманитарна помош да влезат во Газа, а оваа пратка би се испорачала најверојатно до...

На жителите на Појасот Газа дадена им е нова временска рамка за да можат да бегаат

Израел продолжува да одговара на нападите на Хамас кои започнаа на 7 октомври. Министерството за здравство во Појасот Газа утринава соопшти дека во израелските воздушни напади загинале повеќе од 2.300 Палестинци, а повеќе од 9.000 се ранети, соопшти Би-би-си. Израелската војска денеска објави дека ќе им дозволи на жителите на Газа да се евакуираат на југ и дека стотици илјади...

ЕУ со предупредување до ТикТок за дезинформации поврзани со нападот на Хамас врз Израел

Европската Унија го предупреди ТикТок за дезинформации што се шират на платформата по нападот на Хамас врз Израел. Во писмото, ЕУ го повикува извршниот директор на ТикТок, Шоу Зи Чу „итно да ги засили“ напорите и во следните 24 часа да објасни како се усогласува со европското право, јавува Би-би-си. Социјалните мрежи бележат пораст на дезинформации за конфликтот меѓу Израел и...

Израел им даде рок од 24 часа за евакуација на Палестинците од северна Газа

Израелските власти им дадоа рок од 24 часа на Палестинците да се евакуираат од северна Газа, јавува Би-би-си. Светските медиуми објавуваат фотографии од жени и деца од Газа како се подготвуваат за евакуација и заминуваат од своите домови во јужните делови од Појасот Газа. Би-би-си пишува дека зададениот рок од Израел е прекраток за евакуација на сите 1,1 милиони жители...

Османи: Од Израел се вратени 60 македонски државјани, брачна двојка е заглавена во Газа

Од ноќеска почнало враќањето на сите 150 наши државјани од Израел кои се пријавиле за евакуација во Македонија. Има и такви кои се чувствуваат безбедно или се во брачна врска и сакаат да останат во Израел, го пренесуваат медиумите дел од денешниот брифинг со новинари на министерот за надворешни работи Бујар Османи. Министерот меѓудругото кажал дека утре ќе се вратат...

Бајден: Нападот на Хамас е најсмртоносен напад врз Евреите по Холокаустот

Повеќето од 2,3 милиони луѓе кои живеат во појасот Газа немаат струја и вода, а по стотиците израелски напади во саботата, тие немаат ниту каде да бегаат, пишува Ројтерс. Палестинската територија е под опсада од саботата, со речиси постојано бомбардирање за кое здравствените власти во Газа изјавија дека се убиени повеќе од 1.000 луѓе. Овие напади се одмазда за разорниот...

МНР: Безбедносната состојба во Израел сложена, 20 македонски граѓани ја напуштиле земјата

Преку различните транспортни канали, во текот на вчерашниот ден 20 наши државјани го напуштиле Израел, додека бројката на пријавени граѓани кои сакаат да заминат надминала 100, информираше денеска Министерството за надворешни работи (МНР) во својот најнов извештај за ситуацијата во Израел откако Хамас го изврши ненадејниот напад во саботата. „Неколку граѓани, во рамките на нашите контакт точки се пријавиле дека...

Хамас и понатаму ја преминува границата, Израел: „Ова е нашиот 11 септември“

Сè уште се во тек борбите во седум или осум области во Израел, а активна е и заложничка ситуација во кибуцот Кфар Аза. Припадници на групата Хамас и понатаму ја преминуваат границата на Израел – влегувајќи или излегувајќи од земјата. Во градот Ашкелон, пак, во тек се ракетни и артилериски напади. Ова се клучните состојби за кои утрово на брифинг...

МНР проценува дека до 200 македонски државјани се наоѓаат во Израел

На територијата на Израел и загрозените подрачја се проценува дека престојуваат меѓу 100 и 200 македонски државјани, информира македонското Министерство за надворешни работи (МНР). Од кризниот штаб формиран во МНР велат дека очекуваат да се пријават или да бидат пријавени од нивните блиски во контакт центрите на земјава. „За повеќе информации, на располагање се СОС дежурните телефони на Министерството за...

МНР: Се зголемува бројот на македонски државјани затечени во загрозените подрачја во Израел и на Западниот брег

Постојано се зголемува бројот на македонски државјани кои се пријавуваат дека се затечени во и околу загрозените подрачја во Израел и на Западниот брег, соопштија денеска од Министерството за надворешни работи (МНР), повикувајќи се на информации од Амбасадата на Република Северна Македонија во Тел Авив, како и според јавувањата на СОС телефонот во МНР во Скопје. Од таму велат дека...

Израел се обидува да врати целосна контрола на територијата, Нетанјаху предупреди на „долга и тешка војна“

Стотици лица во Израел и Газа се убиени, а илјадници други повредени по ненадејниот напад што вчера од Појасот Газа го изврши милитантната група Хамас. Израелските медиуми, повикувајќи се на информации од спасувачките служби, објавија дека најмалку 250 лица се убиени, а 1.500 ранети, што го прави вчерашниот напад најсмртоносен во Израел во последните децении. Во појасот Газа загинаа најмалку...

Во Скопје протест за поддршка на палестинскиот народ, Нетанјаху ѝ се заблагодари на земјава за поддршката на Израел

Викендов низ светот се одржаа пропалестински протести, а денеска и во Скопје имаше протест за поддршка на палестинскиот народ. Социјалниот центар „Дуња“ и „Гласни идеи“ на плоштадот Македонија го организираа протестот во знак за солидарност со палестинскиот народ и нивниот отпор. Левичарскиот протест помина во апел за да сопре окупацијата на Газа и нејзиното бомбардирање од страна на Израел,...

Стотици загинати во новите масовни бомбардирања на северот на Газа во Палестина

Израелските воени сили со авиони, хеликоптери и дронови, како и со тенкови и артилериски орудија го бомбардираат и гаѓаат северот на Појасот Газа, но копнена инвазија, засега нема, јави РТС. Новите воздушни напади се најголемата борбена активност во најновата ескалација меѓу Израел и палестинското радикално движење Хамас. Во претходните напади во изминатите четири дена во Појасот Газа загинаа најмалку 119 лица,...

„Not a living soul“ – лингвистичка и политичка манипулација од руската кујна

Објава на Фејсбук шири невистина дека во англискиот јазик нема еквивалент за рускиот израз „ни души“, односно за нашиот „ни жива душа“, па Англичаните и Американците за тоа го...