fbpx
Таг: Појас Газа

таг: Појас Газа

Израелската војска изврши напади во Појасот Газа

Израелската војска утринава нападнала цели на југот на Појасот Газа од воздух и со артилериски оган, јавуваат израелските медиуми. Тоа е четврти напад од воздух од средата, кога директен судар меѓу Хамас, кој владее со Газа, и израелските сили, изби првпат од 50-дневната војна во 2014 година. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска свика итен состанок на безбедносниот кабинет за да се...

Израел бомбардираа цели на Хамас во појасот Газа

Израелските воздухопловни сили утринава бомбардирале неколку објекти на палестинското движење Хамас во појасот Газа, јавуваат светските агенции. Нападите се извршени како одговор на синоќешните ракетни напади врз Јужен Израел. Израелската армија соопшти дека мета на денешните нападите биле два кампа за воена обука и уште две воени бази на Хамас. Палестинските извори јавуваат дека израелските напади биле насочени кон четири објекти во...

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...